Jak zarządzać zróżnicowanym zespołem?

Zapraszamy do zapoznania się z rozmową na temat zarządzania różnorodnością w miejscu pracy z Kamilą Zdrenką – Human Resources Coordinator w firmie TBSCG.


HRS: Dlaczego ważna jest rekrutacja pracowników pod kątem dopasowania do kultury organizacyjnej?

Każdej dojrzałej firmie powinno zależeć na tym, by jej pracownicy nie tylko rozumieli wartości i normy w niej panujące, ale również, by się z tymi wartościami i normami zgadzali. Tym samym, jeśli w czasie rekrutacji uwzględnimy dodatkowe kryterium doboru, jakim jest dopasowanie do kultury organizacyjnej, ułatwimy pracownikowi start w nowym środowisku oraz zyskamy pewność, że będzie się dobrze czuł w swoim zespole.

Osoby, które podzielają wartości firmy, wykazują się większą efektywnością, zaangażowaniem i lojalnością. Ponadto powstały w takich warunkach zespół jest bardzo spójny.

Spróbuję teraz przybliżyć temat na podstawie przykładu firmy, w której obecnie pracuję. W TBSCG bardzo zależy nam na stworzeniu przyjacielskiej i nierywalizacyjnej atmosfery, w której jest dużo miejsca na rozwój i pomysły pracowników. Dlatego w czasie rekrutacji szukamy osób otwartych, które lubią wyzwania oraz nie boją się wprowadzać w życie swoich pomysłów, które będą traktować swoich współpracowników jak przyjaciół, a nie rywali.

Osobie przychodzącej do nas z korporacji ciężko jest zrozumieć, że każdy spośród naszych 65 pracowników ma możliwość bezpośredniego kontaktu z członkami zarządu, może swobodnie przekazać im swoje uwagi, czy pomysły.
Dopóki taka osoba nie zrozumie naszej kultury organizacyjnej i nią nie przesiąknie, nie będziemy mogli w pełni wykorzystać jej potencjału.


HRS: Jak zarządzać zróżnicowanym zespołem? Jakie są Pani doświadczenia w zarządzaniu różnorodnością w pracy?

Trzeba sobie uświadomić, że praca z ludźmi jest trochę jak układanie puzzli – nie można ułożyć obrazka próbując na siłę wcisnąć jakiś element tam, gdzie zwyczajnie nie pasuje. Dlatego, tak jak już wspomniałam, bardzo ważne jest uwzględnienie w procesie rekrutacji kultury organizacyjnej firmy. Budując zespół należy pamiętać, że umiejętności techniczne to tylko połowa sukcesu. Drugą połowę stanowią cechy osób te umiejętności posiadających. To od HR-u oraz managerów zależy, czy uda się zbudować zespół, który będzie się wspierał i rozumiał, a tym samym, który będzie w stanie ze sobą efektywnie współpracować. Oczywiście dobór odpowiednich osób, to nie wszystko. Później jeszcze trzeba te osoby nauczyć, jak mają ze sobą pracować. W każdej firmie można to osiągnąć na różne sposoby, choć zawsze podstawowym krokiem jest samo uświadomienie pracownikom istnienia różnic – kulturowych, wyznaniowych, różnic osobowości, czy poglądów.

W naszej firmie, najbardziej rzucającymi się w oczy różnicami są różnice kulturowe – posiadamy pracowników 10 różnych narodowości, których korzenie często znajdują się poza granicami Europy. Jest to rzadko spotykana w Polsce różnorodność, przez co niezbędne staje się skierowanie rekrutacji na osoby tolerancyjne i otwarte na ludzi.

Nie można jednak zapomnieć o pozostałych różnicach, które może na pierwszy rzut oka nie są tak widoczne, ale na pewno są nie mniej istotne. Mam na myśli różnice charakterów, osobowości, preferencji zachowań. Nowy pracownik potrzebuje najczęściej bardzo dużo czasu zanim dobrze pozna zespół, dlatego postanowiliśmy to trochę ułatwić. W tym celu stosujemy narzędzie psychometryczne (Insights Discovery), dzięki któremu otrzymujemy profil indywidualnego stylu funkcjonowania każdego z pracowników. Taki profil zawiera bardzo wiele istotnych informacji poczynając od określenia, czy dana osoba jest intro- czy ekstrawertykiem, a kończąc na wskazówkach dotyczących współpracy. Jest to narzędzie, które ułatwia zrozumienie zachowań współpracowników, poprawia wzajemną komunikację i relacje panujące w zespole.

Żeby powyższe narzędzia mogły spełniać swoją rolę, potrzebny jest mądry pracownik, który nie tylko będzie potrafił zaakceptować otaczającą go różnorodność, ale będzie również na nią otwarty.


Jakie problemy pojawiają się w takich zróżnicowanych zespołach i jak sobie z nimi radzić?

Najczęściej pojawiającymi się problemami są nieporozumienia spowodowane zniekształceniem informacji lub jej błędną interpretacją. Często również utrudnieniem staje się brak zrozumienia dla różnic występujących w kulturze pracy w różnych krajach. Zespoły projektowe tworzone w TBSCG najczęściej składają się z osób pracujących w różnych oddziałach, w różnych krajach. Zdarza się, że obsługujemy klienta z Belgii, Project Manager pracuje w Wielkiej Brytanii, natomiast Developerzy we Wrocławiu. Dla osób, które nigdy nie pracowały w takim zespole może się to wydawać dziwne, aczkolwiek doświadczenie naszej firmy wskazuje, że można z powodzeniem zarządzać takim zespołem, nawet na odległość – wystarczy tylko wiedza, znajomość ludzi oraz warunków, w których się pracuje. Dlatego jednym ze sposobów, którym próbujemy niwelować takie problemy jest bliska współpraca wszystkich pracowników.

Nigdy nie zwracaliśmy uwagi na granice między państwami, budujemy atmosferę, w której wszyscy pracownicy są jednym zespołem. Aby to osiągnąć organizujemy wiele wyjazdów, tak aby każdy miał szansę spotkać się z kolegami z innych krajów. Dysponujemy również funduszem integracyjnym, dzięki któremu co miesiąc pracownicy mają szanse się spotkać i we wspólnym gronie zrelaksować na koszt firmy.

Podsumowując, najskuteczniejszym i jednocześnie najprzyjemniejszym narzędziem niwelowania konfliktów powstałych w zróżnicowanych zespołach jest budowa trwałych relacji opartych na zrozumieniu i tolerancji. Taki zespół zyskuje na spójności oraz kreatywności powstałej w wyniku zderzenia się wielu różnych doświadczeń.


Dziękujemy za rozmowę!

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0