Jak walczyć z syndromem deficytu uwagi?

W obecnych czasach, gdy każdy z nas jest mniej lub bardziej zniewolony przez mobilne urządzenia i Internet mamy coraz więcej do zrobienia. Trudno jest wyznaczać sobie priorytety, najważniejsze cele do spełnienia, czy zwykłe zadania. Ludzie, którzy uważają siebie za uzależnionych od iPhone’a, czy urządzenia Blackberry, którzy nie mogą poradzić sobie z natłokiem zadań, mogą mieć do czynienia z syndromem deficytu uwagi (ADT – Attention Deficit Trait)


Nie jest to ten sam syndrom ADHD, jednak symptomy są porównywalne. O tym neurologicznym fenomenie głośno jest ostatnio w Stanach Zjednoczonych. Harvard Business Review pisze, że syndrom deficytu uwagi może przyczyniać się do powstawania u menedżerów  problemów z określaniem priorytetów, podejmowaniem decyzji i zarządzaniem czasem. Prowadzi to często bardzo utalentowanych pracowników do osiągania wyników poniżej swoich możliwości.


Symptomy ADT przychodzą stopniowo. Cierpiący na tę przypadłość człowiek nie doświadcza jakiegokolwiek wielkiego kryzysu, ale serii mało znaczących wpadek. Niezbędne jest wycofanie się ze stresu w miejscu pracy. Ponadto należy wyrzec się sytuacji podległości wobec technologii.


Jak sobie z tym radzić?

Dobrą wiadomością dla cierpiących na opisywaną przypadłość jest taka, że da się to kontrolować. Poniżej prezentujemy czynności, które mogą pomóc:


– Pozytywne myślenie – wydaje się to banalne, jednak jeśli umysł menedżera jest przesycony negatywnymi emocjami i strachem, nie będzie on pracował na tyle wydajnie, na ile wskazywałby to jego potencjał.

– Interakcje z innymi ludźmi – ludzie, którzy pracują w izolacji, częściej zapadają na opisywaną chorobę. Dzięki przerwom w postaci rozmów z kolegami z pracy można pomóc swojemu mózgowi podejmować racjonalne decyzje, planować i ustalać kolejność działań.

– Przeciążony? Rozpocznij od łatwiejszych zadań – jeżeli czujesz, że ilość i ciężar zadań przerasta możliwości osoby, powinno się wybrać najpierw zadania najlżejsze do wykonania.

– W fazie dnia, w której menedżer jest najbardziej produktywny menedżer powinien wykonywać  najbardziej wymagające zadania.

– Należy skupiać się na swoich mocnych stronach – dzięki temu będą wzrastać morale i wydajność menedżera.

– Dbanie o siebie – każdy powinien się wysypiać wystarczająco, jeść zdrowo i pracować nad swoją kondycja fizyczną. Dzięki temu mózg będzie pracował prawidłowo.


Źródło: Jeff Haden, Inc.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0