Mama wraca do gry

Kobiety wracają do pracy z wielu względów. Żeby podreperować domowy budżet, rozwijać się zawodowo czy wrócić do życia towarzyskiego. To decyzja niezwykle ważna nie tylko z punktu widzenia rodziny, ale również całego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy, który potrzebuje osób aktywnych zawodowo. Wniosek jest prosty – mamy wracające do pracy to skarb na wagę złota.


Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym nadal jest wielkim wyzwaniem. Żeby powrót mamy na ścieżkę kariery okazał się sukcesem, wymaga kooperacji bliskich oraz pracodawcy. Z wyników ubiegłorocznego badania ankietowego, które przeprowadzonego w ramach akcji „Mama wraca do pracy”, wynika że mamy wracające do pracy mogą liczyć na wsparcie bliskich. Aż 85% mam otrzymuje wsparcie od partnera/męża, a 57% od swojej mamy*.Obserwujemy w Polsce z coraz większą intensywnością, że kobiety chcą mieć rodzinę partnerską, ze sprawiedliwym podziałem obowiązków, a jednocześnie wpadają w stare koleiny i często nie rozumieją dlaczego. Jeżeli oboje rodzice pracują to czas, który spędzają z dzieckiem, jest stosunkowo ograniczony. Matka ma dylemat: czy kazać ojcu odkurzać i gotować, a samej zająć się dzieckiem? Czy też zająć się prasowaniem i gotowaniem, a jednak sprawić, żeby mężczyzna miał bardziej rozległy i dobry jakościowo kontakt – tłumaczy prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.Wśród wyzwań, które towarzyszą powrotowi mamy do pracy znajduje się nie tylko umiejętność pogodzenia życia zawodowego z rodzinnymi. Kwestią otwartą ciągle pozostaje czas, który kobieta ma dla siebie, a raczej którego jej brak. Aż 63% mam potrzebuje wsparcia bliskich przede wszystkim po to, aby znaleźć chwilę dla siebie.To wciąż kobieta ponosi wyższy „koszt” posiadania dziecka – w większym stopniu niż mężczyzna rezygnować musi z zaangażowania w pracę, życia społecznego, ma mniej czasu dla siebie. Na tym tle powstawać mogą napięcia w relacjach, tym bardziej, że godzenie pracy i opieki nad dzieckiem (dziećmi) jest w Polsce wciąż naprawdę trudne – dodaje prof. Giza-Poleszczuk.


*Badanie zrealizowano przy pomocy ankiety internetowej, zamieszczonej na stronie mamawpracy.pl. Wyniki opracowane zostały przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w marcu 2011 roku. W badaniu wzięło udział 23 tysiące mam dzieci w wieku do 3 lat.


Źródło: mamawpracy.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0