Nowe możliwości rozwijania inteligencji emocjonalnej

Dziś każda poważna dyskusja o tym, jakie kompetencje warto rozwijać i które z nich w największym stopniu decydują o sukcesach, jakie odnosimy w życiu, a zwłaszcza w sferze działań zawodowych, prowadzi do konkluzji, że warto koncentrować się na inteligencji emocjonalnej (EQ). Czym są tego rodzaju kompetencje? Jak je zdobyć? Sprawdźmy.


Podstawa relacji międzyludzkich

Kompetencje emocjonalne, praktyczne umiejętności zarządzania emocjami swoimi i innych ludzi, stanowią najbardziej uniwersalną podstawę budowania naszego potencjału. To od EQ zależy nasza rzeczywista efektywność, jakość relacji ze współpracownikami, przełożonymi, podwładnymi, klientami; ze wszystkimi ludźmi, z którymi nawiązujemy kontakt. A umiejętność budowania odpowiednich relacji, wsparta wysokim poziomem zarówno kompetencji psychologicznych, jak i tych związanych z efektywnym działaniem, to dla każdego człowieka najcenniejszy kapitał. Co istotne – kapitał coraz bardziej doceniany i poszukiwany przez pracodawców.


Wrodzona czy nabyta?

Inteligencję emocjonalną można rozwijać, osiągając znakomite wyniki – potwierdzają to efekty coraz chętniej wybieranych przez wiele organizacji szkoleń oraz coachingów EQ. O inteligencji emocjonalnej mówi się w Polsce już od kilkunastu lat – dziś EQ, to już nie tyle temat popularnych książek Daniela Golemana, ale bogata wiedza wynikająca z wieloletnich badań na rodzimym rynku, szeroka oferta szkoleń, doświadczeni trenerzy i liczna rzesza osób, które dzięki doskonaleniu swoich kompetencji emocjonalnych odnoszą sukcesy, o jakich kiedyś mogły jedynie marzyć. Nastąpiły zmiany w mentalności, w myśleniu o priorytetach w rozwoju – era rozwijana jedynie twardych kompetencji należy do przeszłości. EQ i kompetencje „miękkie” zyskały należne im miejsce w praktyce HR– bez nich trudno sobie dziś wyobrazić przywództwo w sprzedaży czy w zarządzaniu ludźmi. Warto pamiętać, że z reguły „przychodzi się do pracy, a odchodzi się od przełożonego”. O rozwijaniu inteligencji emocjonalnej myślą już zarówno osoby wytrwale kroczące ścieżką kariery, jak też absolwenci, dopiero szukający swego miejsca na rynku pracy.


Wiadomo już, że umiejętność właściwego zarządzania emocjami potrzebna jest wszystkim, a nie tylko wybranej grupie pracowników – handlowcom czy menedżerom. Coraz więcej osób chce mierzyć poziom swojej inteligencji emocjonalnej i rozwijać kompetencje potrzebne im w obecnej bądź przyszłej pracy zawodowej. Z kolei firmy poszukując najlepszych pracowników, coraz powszechniej zwracają uwagę właśnie na EQ kandydatów. Nic dziwnego, skoro jest faktem, że osoby inteligentne emocjonalnie najlepiej radzą sobie ze stresem nawet w ekstremalnie trudnych sytuacjach. Poziom EQ pracowników przekłada się na aspekt finansowy firmy – niezależnie od tego, czy mówimy o handlowcach, negocjatorach, kierownikach czy pracownikach na innych stanowiskach.


Wzmacnianie efektu

Każdy, kto uczestniczył w profesjonalnym szkoleniu rozwijającym inteligencję emocjonalną i zaczął stosować nowe umiejętności, przekonał się, że może poprawić jakość swojej pracy, swojego życia. Jednak w przypadku tradycyjnych szkoleń w miarę upływu czasu coraz trudniej jest zachować entuzjazm dla zmian, jakie odczuwa się tuż po udanym szkoleniu. Potrzebny jest odpowiedni follow up, najlepiej w formie łatwo dostępnych, w dogodnym czasie, krótkich modułów wzmacniających osiągnięte efekty. Warto także wziąć pod uwagę oczekiwania osób, które nie biorą udziału w tradycyjnych szkoleniach lub preferują rozwój wyłącznie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. Najlepszą odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby są szkolenia e-learningowe. Takie, które zapewnią szkolonym w sposób tradycyjny feedback i zintegrują wiedzę z codzienną praktyką, a innym dadzą możliwość zdalnego rozwijania swoich kompetencji. Jeśli przekonujemy się na własnej skórze, że jakieś rozwiązanie jest skuteczne, chętnie zaczynamy je stosować także w innych sytuacjach – w przypadku inteligencji emocjonalnej zasada ta sprawdza się prawie bez wyjątku. Przydatny jest każdy system, który służy budowaniu finalnych efektów –przypominający, wyznaczający zadania, mobilizujący do sprawdzania nowych umiejętności, wręcz wymuszający, aczkolwiek łagodnie, korzystanie z kompetencji EQ.


Także w sieci

Połączenie systemu rozwijania inteligencji emocjonalnej z możliwościami, jakie zapewnia e-learning, to szkolenia dopasowane do odbiorcy, dostępne w dowolnym miejscu i czasie, zapewniające możliwość zarządzania tempem własnego rozwoju, pozwalające zminimalizować koszty zdobywania wiedzy i doskonalenia umiejętności.


Źródło: E-learninginstitute

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0