Ocenianie kandydatów na podstawie mowy ciała

Nie ma wątpliwości, że gesty, mimika, i to zarówno reakcje zależne od woli jak i mimowolne, są niesłychanie ważnym elementem podczas globalnej oceny kandydata. Podobno dobry, doświadczony i skuteczny rekruter jest w stanie rozpoznać i odpowiednio zinterpretować każde istotne zachowanie tego rodzaju.


Badacze* posłużyli się złożoną z 13 pytań ankietą, do każdego itemu przypisane były 4 możliwe warianty odpowiedzi. Ankieta oparta była na definicji komunikacji niewerbalnej, na podstawie której skonstruowano pytania dotyczące możliwych zachowań kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Grupa osób, które wzięły udział w badaniu składała się z 25 osób, zróżnicowanych pod względem płci (16 kobiet, 9 mężczyzn) oraz roli jaką pełniły w procesie rekrutacyjnym (42% to osoby zajmujące się rekrutacją, 58% to potencjalni kandydaci).


Okazało się że w badanej grupie ani płeć, ani to, czy osoba zajmuje się zawodowo rekrutacją, czy też jest kandydatem, nie ma istotnego wpływu na sposób i skuteczność interpretacji zachowań niewerbalnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Analizując wyniki ankiety można w prawdzie zauważyć pewne różnice wynikające z płci, na przykład skracanie przez kandydata dystansu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, oceniane jest negatywnie przez kobiety jako przejaw zbytniej otwartości, podczas gdy mężczyźni mają do takiego zachowania stosunek neutralny.


Czy zdolność trafnego interpretowania zachowań niewerbalnych nie wynika więc z przygotowania teoretycznego i praktyki zawodowej? Czy nie można się jej nauczyć, a zależy ona wyłącznie od wrodzonych indywidualnych zdolności w tym kierunku? Czy konsultanci personalni rzeczywiście nie różnią się pod względem omawianych tu umiejętności od swych kandydatów ? Na te i inne pytania warto odpowiedzieć kontynuując przedstawione tu niezwykle ciekawe i użyteczne badania.


*A. Odorsa, A.Gońda, A.Szaruga, B.Król, I.Aleksandrowicz, „Rozumienie komunikacji niewerbalnej podczas rozmowy kwalifikacyjnej”, Praca dyplomowa, Podyplomowe Studium Zarządzanie Personelem, SWPS 2010/2011

Źródło: Pracorama

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0