Firmy szkoleniowe boją się końca dofinansowań unijnych

Ponad trzy czwarte firm szkoleniowych w Polsce obawia się zmian, które mogą zajść w związku z wyczerpaniem dotacji z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz zapowiadanym kryzysem gospodarczym. Takie nastroje panujące w branży szkoleniowej, ujawnia raport „EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce”, przygotowany przez firmę doradczą HRP Group. Opracowanie dostępne jest w całości na stronie (http://www.hrp.com.pl/?main_page=334)

W latach 2007-2011 branża odpowiedzialna za rozwój zasobów ludzkich w Polsce została zasilona 11 miliardami euro ze środków unijnych (Źródło: Co będzie z rynkiem szkoleń 2010 roku? HRstandard). Tak duży zakres dofinansowania przyczynił się do rozkwitu rynku szkoleniowego. Według danych Rejestru Instytucji Szkoleniowych dzisiaj w naszym kraju funkcjonuje 9 800 firm szkoleniowych. W najbliższym czasie będą oddziaływać na nie dwa niezwykle sile czynniki – wygaszanie środków finansowych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz kolejna fala kryzys gospodarczy. W tej sytuacji firmy szkoleniowe muszą odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania związane ze swoją przyszłością.

W przystosowaniu się do nadchodzących zmian i przygotowaniu nowej strategii działania może pomóc branży szkoleniowej raport EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce, który w grudniu 2011 roku został opublikowany przez firmę doradczą HRP Group. Publikacja została opracowana na podstawie autorskiego badania, którego celem było m.in. określenie prognoz dotyczących cen usług oraz popytu na szkolenia w najbliższych latach. W elektronicznej ankiecie swoje opinie wyrazili przedstawiciele firm szkoleniowych, a także przedsiębiorcy i trenerzy z całego kraju. Łącznie w badaniu wzięło udział 491 osób.

Wyniki badania stanowią swoisty barometr nastrojów, panujących obecnie w branży szkoleniowej. Zdecydowana większość (77,7%) respondentów przyznała, że firmy szkoleniowe obawiają się zmian, mogących zajść na rynku szkoleniowym w związku z końcem PO KL oraz kolejną falą spowolnienia gospodarczego. W opinii ponad połowy uczestników badania (59,5) sytuacja firm szkoleniowych ulegnie pogorszeniu. Najbardziej zagrożone będą firmy, które opierały swoją dotychczasową działalność na szkoleniach realizowanych z funduszy unijnych i nie dostosowywały swojej oferty do wymagań klientów biznesowych.
Z drugiej strony nadchodzące zmiany gospodarcze będą stanowić ogromną stymulację dla branży szkoleniowej do podejmowania aktywnych działań zaradczych, rozwijania oferty, myślenia kategoriami efektywności i jakości proponowanych usług. W walce o pozycję na rynku szkoleniowym wygrają te firmy, które potrafią reagować na nowe trendy, kreować popyt i korzystać z przyspieszonego rozwoju technologicznego. W raporcie EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce można przeczytać o zwiastunach pozytywnych efektów nadchodzących przemian – mówi Małgorzata Czernecka, pomysłodawczyni badania.

Pełeną wersję raportu „EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce”  można pobrać bezpłatnie na stronie: http://www.hrp.com.pl/?main_page=334Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0