Pracodawcy planują podwyżki!

Wiele ostatnio słyszy się o spowolnieniu gospodarczym u naszych zachodnich sąsiadów i obawach, że tym razem Polska może się nie oprzeć fali kryzysu. Przewidywania ekonomistów nie napawają optymizmem, jednak deklaracje pracodawców przeciwstawiają się tym czarnym scenariuszom.  


Jak wynika z najnowszego Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources, badającego poziom wynagrodzeń w Polsce, więcej pracodawców niż w roku  ubiegłym  deklaruje chęć przyznania podwyżek . Z ponad 270 firm, które wzięły udział w badaniu, aż 83% planuje w roku 2012 zwiększyć płace zasadnicze swoich pracowników. Jest to o 10% więcej niż w roku 2011.  Oczywiście procent ten różni się w zależności od poziomu hierarchii pracowników. Najwięcej firm (89%) planuje zwiększyć wynagrodzenie na poziomie specjalistów. Podwyżki dotyczyć będą również pracowników szeregowych (83%), kierowników (86%), a także najwyższych stanowisk w firmie, czyli dyrektorów funkcjonalnych (83%) i członków zarządu (74%).  Warto podkreślić, że pomimo tych różnic na każdym z wymienionych szczebli zarządzania podwyżki będą dotyczyć większej ilości firm niż w ubiegłym roku.

Również sama wysokość przyznawanych podwyżek będzie nieznaczenie wyższa w roku 2012. W tym roku średni wzrost wynagrodzenia wynosił 3,5%, natomiast z deklaracji pracodawców na kolejny rok wynika, że będzie to 3,8%. Kto zyska najwięcej? Specjaliści – ta grupa może liczyć na najwyższe procentowo podwyżki – 4%. Pensje kierowników wzrosną o około 3,9%, natomiast dyrektorzy i pracownicy szeregowi liczyć mogą na średnio 3,7% wzrost wynagrodzenia.

Deklaracje pracodawców co do wielkości przyznawanych podwyżek będziemy mogli zweryfikować już wkrótce. Miejmy nadzieję, że prognozy się potwierdzą i pracownicy w roku 2012 będą dysponować wyższym niż dotychczas budżetem.Wykres 1. Podwyżki zrealizowane w 2011 i planowane w 2012


Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources – edycja Jesień 2011


Wykres 2. Poziom przyznawanych podwyżek

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources – edycja Jesień 2011


—————–

Wynagrodzenia prezentowane w artykule pochodzą z najnowszego RaportuPłacowego Jesień 2011 opracowanego przez Advisory Group TEST Human Resources. Dane do Raportów przekazywane są cyklicznie i bezpośrednio przez działy personalne z około 270 przedsiębiorstw, co gwarantuje ich rzetelność.


Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0