Szkolenia na odległość

Nauczanie na odległość oznacza taki sposób prowadzenia procesu dydaktycznego, w którym osoby uczące się i osoby nauczające nie muszą znajdować się fizycznie w tym samym miejscu. Popularna nazwa to E-learning – edukacja, szkolenia przy użyciu technologii informatycznych, w odróżnieniu od C-learningu – edukacji tradycyjnej (classroom learning). E-learning oferuje zupełnie nowe możliwości, zwłaszcza dla organizacji o dużym zasięgu lub dla osób, które indywidualnie chcą się szkolić.

–  Szkolenia mają formę prezentacji multimedialnej

–  Najczęściej odbywają się przy komputerze

–  Mogą być dostarczane przez Internet

–  Mają charakter interaktywny

–  Zapewniają łatwy dostęp do wiedzy – nauka w dowolnym miejscu i czasie

–  Umożliwiają szkolenie rozproszonych grup szkoleniowych


Zalety szkoleń e-learningowych w organizacji:

–  Monitoring wyników nauczania

–  Zarządzanie kompetencjami pracowników – możliwość szybkiego i łatwego dostępu do informacji o uczestnikach szkoleń – przebytych szkoleniach, wynikach

–  Znaczna redukcja kosztów (brak kosztów zakwaterowania i wyżywienia, brak kosztów wynajęcia sal szkoleniowych, brak kosztów dojazdów na szkolenia (ewentualnie diet), brak kosztów powielania materiałów szkoleniowych, brak/zmniejszenie kosztów nieobecności pracownika w pracy z powodu wyjazdu szkoleniowego , bardziej racjonalne kosztowo przy większych grupach dzięki dowolnej liczbie osób szkolonych)

–  Zmiana kultury edukacyjnej z „bycia nauczanym” w kierunku „kultury uczenia się”

–  Przeniesienie odpowiedzialności za efekty nauczania z nauczyciela na ucznia

–  Stała dostępność szkolenia dla osób podlegających szkoleniu

–  Uczestnik szkolenia uczy się we własnym tempie

–  Możliwość przeszkolenia bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie – np. wprowadzanie procedur

–  Uproszczona logistyka działalności szkoleniowej

–  Możliwość szybkiej aktualizacji treści szkolenia – stałe doskonalenie programu

–  Znikoma absencja uczestników szkoleń

–  Jednolity poziom przekazywanej wiedzy dla wszystkich szkolonych

–  Możliwość wielokrotnego utrwalania poznanego materiału

–  Wysoka efektywność szkoleń – szybsze przyswajanie, wyższy stopień zapamiętanej wiedzy

–  Możliwość centralnego administrowania szkoleniami i raportami.

Ograniczenia metody e-learningu:

–  Niezbędna infrastruktura techniczna

–  Konieczność pokonania bariery psychologicznej

–  Konieczność przygotowania osób do tworzenia szkoleń, trenerów, osób obsługujących system

–  Najlepiej nadaje się do przyswajania wiedzy, w mniejszym stopniu zapewnia trening umiejętności

–  W znikomym stopniu oddziałuje na postawę, przekonania.


Temat szkoleń przez Internet zainteresował mnie jakiś czas temu jako odbiorcę. Pobierałam e-booki, korzystałam z dostępnych prezentacji internetowych i gier szkoleniowych dostępnych przez Internet, a nawet brałam udział w webinariach.

Webinarium to szczególna forma e-learningu, gdyż zachowując większość zalet zmniejsza ograniczenia uczenia na odległość. Webinaria stanowią doskonałą formę pogłębiania wiedzy bez wychodzenia z biura. Aby wziąć w nich udział wystarczy komputer z dostępem do sieci Internet. Webinaria są skierowane do wszystkich osób zainteresowanych danym tematem. Podczas prezentacji na żywo swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się specjaliści z danej dziedziny. Webinarium daje możliwość interakcji w jego trakcie – osoby, które zalogują się w czasie trwania webinarium mają możliwość na bieżąco lub pod koniec prezentacji zadawać pytania, czy dodawać swoje komentarze. Dodatkową zaletą tej formy szkolenia jest, często praktykowany przez producentów webinariów, dostęp do nagrania już po jego nadaniu. Zapewnia to możliwość przypomnienia sobie najbardziej istotnych fragmentów, a także możliwość poznania tematu również przez osoby, które w czasie nadawania nie były dostępne.

Pierwsze webinarium, w którym brałam udział nie spełniło moich oczekiwań. Miałam trudności techniczne z połączeniem, potem coś przerywało i nie mogłam zadać pytania prowadzącemu. Tego lata zdecydowałam się wziąć udział w kolejnym webinarium i byłam pozytywnie zaskoczona. Trenerka w oparciu o prostą prezentację zapoznała nas z technikami radzenia sobie ze stresem i przeprowadziła profesjonalną sesję relaksacyjną. Temat był mi bliski, gdyż sama przygotowywałam się do podobnego szkolenia, ale również sposób prowadzenia i warunki techniczne były wprost doskonałe. To zachęciło mnie do pogłębienia moich doświadczeń z webinariami. Przekonałam się, że w wielu przypadkach mogą one zastępować tradycyjne szkolenia i niedawno po raz pierwszy sama zostałam nadawcą webinarium.

Czy w organizacji, czy indywidualnie, zachęcam Państwa do sprawdzenia, na ile ta prosta i tania (a czasami bezpłatna) forma nauki, jest odpowiednia właśnie dla Was.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0