Nowy, ale niezmotywowany?

Zwykle nowi pracownicy nastawieni są na zdobywanie kompetencji niezbędnych do sprawnego funkcjonowania na danym stanowisku pracy. Jednak taka postawa nie jest regułą. Jednym z czynników, jaki wpływa na ten stan może być stosunek wobec wcześniejszego miejsca pracy.


Cornelia Niessen, Carmen Binnewies,, Johannes Rank* postanowili sprawdzić relację pomiędzy psychologiczną przynależnością do poprzednio pełnionej roli zawodowej, odłączeniem się od poprzedniej roli zawodowej, a adaptacją nowego pracownika.

Zdaniem badaczy, aby osiągnąć sukces w nowej firmie, niezbędne jest psychiczne oderwanie się od wcześniejszego stanowiska pracy i miejsca pracy. Jest to szczególnie trudne w sytuacji, gdy w danej organizacji przepracowało się wiele lat. Zrealizowane badanie wskazuje na to, że im bardziej pracownik jest związany ze swoją uprzednią rolą zawodową mimo podjęcia nowej pracy, tym występuje mniejsza motywacja do uczenia się w ramach nowego stanowiska, a także słabsze poczucie dopasowania do firmy i jej kultury organizacyjnej.

Jeśli więc nowy pracownik odejdzie od byłego miejsca pracy również w aspekcie psychologicznym, wtedy chętniej zaangażuje się w naukę w ramach nowego stanowiska pracy oraz będzie pozytywniej postrzegł swoje dopasowanie do organizacji.


* Badanie miało charater longitudinalny. Wzięły w nim udział 131 osoby, które niedawno rozpoczęły własną działalność gospodarczą.

Źródło: Neissesn, C., Binnewies, C., & Rank, J. (2010). Disengagement in work-role transitions.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled