Wynagrodzenie za zastępstwo podczas urlopu?

Sezon urlopowy w pełni. Zdarzają się więc sytuacje, że występuje konieczność przejęcia obowiązków innego współpracownika na czas jego urlopu. Czy za takie zastępstwo należy się dodatkowe wynagrodzenie? Czy sytuację tę można postrzegać w kategoriach pracy w nadgodzinach?Taki sam zakres obowiązków

Jak podaje Gazeta Prawna, taki scenariusz jest możliwy gdy zakres obowiązków pracowników jest zbieżny (obydwie osoby wykonują prace tego samego rodzaju). W takiej sytuacji może dojść do zaistnienia tzw. pracy ponadnormatywnej, a pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w nadgodzinach.


Inny zakres obowiązków

Co jednak w sytuacji, gdy obowiązki pracowników są różne? Rozwiązaniem może być zawarcie z pracownikiem umowy o pracę (w niepełnym wymiarze czasu pracy) na okres nieobecności kolegi. Inną możliwością jest zawarcie z pracownikiem umowy cywilnoprawnej. Co ważne, w przypadku gdy zakresy obowiązków pracowników są odmienne, nie ma konieczności wypłacania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach.


Źródło: Gazeta Prawna

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0