Barometr Manpower wskazuje na dobrą koniunkturę na polskim rynku pracy w II kwartale 2011 r.

Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 16% przebadanych w Polsce firm, 4% przewiduje redukcje etatów a 76% deklaruje brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski osiąga +12%. W ujęciu kwartalnym odnotowujemy wzrost prognozy o 7 punktów procentowych, analogicznie do tego samego okresu 2010 r. W ujęciu rocznym prognoza utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Prognoza netto zatrudnienia dla I kwartału 2011 r. jest pozytywna we wszystkich sześciu badanych regionach Polski,wszędzie przyspiesza też tempo wzrostu zatrudnienia. Podobnie jak w I kwartale największy optymizm w zatrudnianiu pracowników wykazują firmy z regionu Centralnego. Duży optymizm wśród pracodawców widać tez w regionie Wschodnim. Prognoza netto zatrudnienia dla regionu Południowego na poziomie +9% jest najsłabszym wynikiem regionalnym w nadchodzącym kwartale. Optymizm pracodawców uległ lekkiemu osłabieniu w ujęciu rocznym w czterech regionach.

Perspektywy zatrudnienia w sektorach gospodarki – W dziewięciu z dziesięciu badanych sektorach więcej jest pracodawców, którzy planują zwiększać zatrudnienie, niż tych przewidujących redukcje w II kwartale 2011 r.
Najsilniejsze intencje do tworzenia miejsc pracy widoczne są w sektorach Budownictwo (+32%) oraz Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (+24%) W porównaniu z I kwartałem 2011 r. pracodawcy są bardziej optymistyczni, wyższą prognozę odnotowano w siedmiu z dziesięciu sektorach. W ujęciu rocznym pracodawcy w pięciu sektorach wykazują mniejszy optymizm.

Perspektywy zatrudnienia na świecie – Najbardziej optymistyczni, jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników w II kwartale 2011 r. są pracodawcy z Indii (+51%), Tajwanu (+45%), Brazylii (+40%), Chin (+36%), Turcji (+34%) oraz Singapuru (+25%). Najbardziej ostrożni są z kolei pracodawcy z Grecji (-10%), Hiszpanii ( 5%), Irlandii (-3%) oraz Włoch (-2%). W ujęciu kwartalnym prognoza jest wyższa w 18 z 39 badanych krajach, natomiast w ujęciu rocznym plany dotyczące zatrudnienia wzrosły w 25 z 36 krajach, w których badanie było przeprowadzone przed rokiem.

Źródło: Manpower Polska

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0