Wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów ds. HR

Z początkiem stycznia pracownicy działów zarządzania zasobami ludzkimi, w nomenklaturze angielskiej zwani też specjalistami ds. Human Resources (w skrócie HR), mogli wybierać wśród ponad 1 tys. ofert zatrudnienia opublikowanych na stronach największych internetowych serwisów rekrutacyjnych. Kadrowi i rekruterzy poszukiwani są przede wszystkim przez przedsiębiorców z takich branż jak produkcja, sprzedaż, budownictwo, finanse, bankowość, konsulting oraz IT.


– W ciągu ubiegłego roku zaobserwowaliśmy ponad 38 proc. wzrost liczby ofert dla specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. HR jest wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej oraz wznowieniem procesów rekrutacyjnych pod koniec ubiegłego i na początku obecnego – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.


Według statyk przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2010 roku do Urzędów Pracy  zgłoszono ponad 13 proc. więcej ofert pracy niż w 2009 roku. Resort zwraca uwagę na znaczą poprawę sytuacji w stosunku do 2008 roku, kiedy to liczba propozycji zatrudnienia była o 21 proc. niższa. Natomiast Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w swoich prognozach na rok 2011 przewiduje, że prawie 65 proc. przedsiębiorców planuje zwiększenie swojej aktywności pod kątem rekrutacji, a nieco ponad 18 proc. z nich przewiduje utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie.


W województwach najbardziej dynamicznych pod względem gospodarczym – takich jak mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie – coraz częściej poszukiwani są pracownicy działów HR. Chętnych nie brakuje – na jedno miejsce aplikuje średnio 60 kandydatów. W przypadku szczególnie atrakcyjnych ofert liczba osób chętnych do podjęcia pracy przekracza nawet 90 i nie odbiega od średniej aplikujących w takich branżach jak: IT, sprzedaż, produkcja, reklama czy obsługa klienta. Propozycje zatrudnienia dla specjalistów ds. HR pochodzą najczęściej z agencji pracy oraz działów kadr zarówno w małych firmach jak i dużych międzynarodowych korporacjach.


– Już na początku roku zainicjowaliśmy kampanię rekrutacyjną, dzięki której chcemy zatrudnić ekspertów z dziedziny HR. W związku z pozyskiwaniem nowych klientów planujemy kolejne takie kampanie w drugiej połowie roku i na początku roku 2012 – dodaje Marcin Śniegowski z Capgemini Polska.

Z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl wynika, że poszukiwani są specjaliści ds. rekrutacji posiadający wyższe wykształcenie ekonomiczne bądź administracyjne. Ponad 70 proc. aktualnych propozycji adresowana jest do osób z udokumentowanym minimum rocznym doświadczeniem zawodowym w zakresie obsługi płacowej pracowników, prowadzenia dokumentacji pracowniczej oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Oprócz specjalistów ds. rekrutacji, pracodawcy poszukują także ekspertów w dziedzinie płac, konsultantów ds. rozwoju kadr ale także managerów w agencjach pośrednictwa pracy.

– W ostatnim okresie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na stanowiska specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi – komentuje Karolina Kierko, Kierownik Zespołu Konsultantów Adecco Poland. – Zauważamy także wzmożone zapotrzebowanie na stanowiska specjalistów w dziedzinie kadr i płac – tu wzrost liczby ofert wynosi około 15 proc.

– Mile widziana, a nawet niezbędna, na tego typu stanowiskach jest znajomość prawa pracy oraz przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ważna jest także dobra organizacja pracy oraz sprawna i szybka umiejętność wykonywania prac administracyjnych – dodaje Aneta Matysek, ekspert serwisu KlubRekrutera.pl. – Coraz częściej w działach kadr i płac zatrudnienie znaleźć mogą osoby niepełnosprawne. Są to bowiem stanowiska, na których niepełnosprawni  doskonale się sprawdzają.

***

Źródło: infoPraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0