Zmiany przepisów zwiększą odpowiedzialność pracodawcy zatrudniającego obcokrajowców

Od Nowego Roku polscy pracodawcy mogą zatrudniać obcokrajowców z Europy Wschodniej bez zezwolenia na pracę, jedynie w oparciu o tak zwane oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. To znaczące udogodnienie dla polskich przedsiębiorstw opierających swój potencjał kadrowy na pracownikach państw ościennych, idące jednak w parze z pewnymi obostrzeniami. Agencja zatrudnienia EastWestLink przybliża najistotniejsze zagrożenia, o jakich powinni pamiętać pracodawcy planujący zatrudnić obywateli Ukrainy, Białorusi, czy Mołdawii.

Pracodawca, który decyduje się zatrudnić cudzoziemców według procedury uproszczonej (podanej w Dz.U. nr 236, poz. 1559, 1560), zobowiązuje się też respektować wskazówki zawarte w pouczeniu dołączonym do oświadczenia. Dotyczy to zwłaszcza przepisów prawa pracy, w tym niewypłacania wynagrodzeń pracownikom, wymuszania wydłużonego czasu pracy, a także naruszania przepisów o bhp. Pracodawca, który narusza powyższe przepisy, a także w jakikolwiek sposób dyskryminuje zatrudnionych przez siebie cudzoziemców, musi się liczyć z zapłaceniem kary w wysokości od 1 do 30 tysięcy zł. (art. 281 – 283 kodeksu pracy).

Na tym jednak nie koniec – grzywny do wysokości 5 tysięcy zł grożą tym przedsiębiorstwom, które nie zgłoszą swoich nowozatrudnionych pracowników do ZUS, bądź nie zdecydują się na odprowadzanie składek ubezpieczeniowych. Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej powinien zostać zgłoszony do ZUS w przeciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pracy (nie dotyczy zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło). W przypadku składek firmy mogą zostać obciążone odsetkami za zwłokę, a nawet dodatkową opłatą wynoszącą 100% nieopłaconych składek. Pracodawca nie może też zapomnieć o obliczaniu i wpłacaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Najsurowsze kary (od 3 miesięcy do nawet 8 lat więzienia) wiążą się z umożliwianiem pobytu obcokrajowcom na terytorium Polski wbrew przepisom. Pracodawca, który zarejestrował oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca musi pamiętać o karze 3 lat pozbawienia wolności w sytuacji, gdy zostanie w oświadczeniu stwierdzone jakiekolwiek wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, np. gdy przeznaczeniem cudzoziemca nie jest podjęcie pracy na terytorium RP.

– „Rozporządzenie Ministerstwa Pracy w sprawie zatrudniania cudzoziemców nie uległo wielkim zmianom w porównaniu do jego poprzedniej, pilotażowej wersji.” – tłumaczy Andrzej Korkus, prezes EastWestLink, agencji zatrudnienia obcokrajowców. – „Trzeba jednak pamiętać o ogromnej roli, jaką pełnią obecnie oświadczenia przy zatrudnianiu obcokrajowców. 2009 rok to prawie 200 tysięcy zarejestrowanych oświadczeń, przy niecałych 30 tysiącach zezwoleń na pracę wydanych drogą tradycyjną. Wobec tak dużego zainteresowania, jakim cieszą się oświadczenia, pracodawcy nie mogą zapominać o regulacjach prawnych i zwyczajnym poszanowaniu praw pracownika. Na ten rok przewiduje się kolejne zaostrzenie przepisów wobec firm zatrudniających obcokrajowców bez prawa pobytu. Powinno to jeszcze bardziej ograniczyć przypadki nadużyć.


Źródło: Agencja  East  West  Link

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0