Pracodawcy umiarkowanie optymistyczni w I kwartale 2011

Wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla Polski wskazują na spowolnienie tempa wzrostu zatrudnienia, jednak pracodawcy pozostają umiarkowanie optymistyczni w I kwartale 2011 r. Perspektywy zatrudnienia są największe dla Instytucji sektora publicznego, a także w sektorach Transport/ Logistyka i Produkcja przemysłowa.

Warszawa, 7 grudnia 2010 r. – Jak wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia polscy pracodawcy deklarują lekki spadek intencji zatrudniania nowych pracowników w I kwartale 2011 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski osiąga +5% i na tle umiarkowanie optymistycznych w tym kwartale prognoz w krajach europejskich jest to dobry wynik.

W ujęciu kwartalnym odnotowujemy umiarkowany spadek prognozy o sześć punktów procentowych, natomiast w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o jeden punkt procentowy. Wśród 750 przebadanych pracodawców 17% deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 12% planuje redukcję liczby etatów, a 68% nie planuje żadnych zmian personalnych.

„Wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2011 r. wskazują
na niewielkie pogorszenie koniunktury na polskim rynku pracy w pierwszych trzech miesiącach 2011 r. Są jednak powody do optymizmu, głównie jeśli porównamy aktualne wyniki z prognozami
sprzed kilku kwartałów,”
uważa Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Pracodawcy z sektora Produkcja przemysłowa przewidują tworzenie nowych etatów w I kwartale 2011 r.,
a plany firm z tego sektora są dużo bardziej optymistyczne niż w 2009 r. i na początku 2010 r.
Dla sektora Transport/ Logistyka nie odnotowaliśmy tak wysokich prognoz od III kwartału 2008 r. Nadal największe intencje do tworzenia nowych etatów obserwujemy wśród pracodawców
z sektora Instytucje sektora publicznego.”

Pracodawcy w sześciu z dziesięciu badanych sektorach (1) planują zwiększać zatrudnienie w I kwartale 2011 r. Instytucje sektora publicznego to sektor, w którym przewidywany jest największy przyrost miejsc pracy, prognoza netto zatrudnienia wynosi +20%. Optymistyczne plany zatrudnienia ustalono na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Transport/ Logistyka, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +16%. W sektorach Produkcja przemysłowa i Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi większość pracodawców ma plany tworzenia niż redukcji nowych etatów, prognoza netto zatrudnienia dla tych sektorów wynosi odpowiednio +13% i +12%. Tymczasem dla sektora Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo prognoza netto zatrudnienia jest ujemna i bardzo niska, osiąga -10%.

W porównaniu z IV kwartałem 2010 r. pracodawcy są mniej optymistyczni, niższą prognozę odnotowano w ośmiu z dziesięciu sektorach. Największy spadek optymizmu pracodawców,
o 15 punktów procentowych, ustalono dla sektora Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, a także
dla sektora Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, o 12 punktów procentowych. Znaczny spadek prognozy odnotowano również dla sektorów Budownictwo i Instytucje sektora publicznego, odpowiednio o 11 i 10 punktów procentowych. Poprawa prognozy o siedem punktów procentowych nastąpiła dla sektora Transport / Logistyka, a o trzy punkty procentowe dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi.

W porównaniu z I kwartałem 2010 r. pracodawcy w pięciu sektorach wykazują większy optymizm. Największy wzrost, o 18 punktów procentowych, odnotowano dla sektora Produkcja przemysłowa, o dziewięć punktów procentowych wzrosła prognoza dla sektora Instytucje sektora publicznego. Spadek intencji pracodawców do zatrudniania nowych pracowników odnotowano w pięciu sektorach, w tym w sektorze Restauracje/ Hotele, w którym prognoza spadła najbardziej, o siedem punktów procentowych. W sektorze Kopalnie/ Przemysł wydobywczy prognoza spadła o sześć punktów procentowych, zaś w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo o pięć punktów procentowych.

Prognoza zatrudnienia dla I kwartału 2011 r. jest pozytywna w czterech z sześciu badanych regionach Polski (2). Największy optymizm w zatrudnianiu pracowników wykazują firmy z regionu Centralnego (województwo łódzkie, mazowieckie), w którym prognoza netto zatrudnienia osiąga +14%. Plany zwiększania zatrudnienia mają również pracodawcy z regionów Północno-Zachodniego (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie) gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +8%, a także Południowego (województwo małopolskie, śląskie), w którym uzyskano prognozę +6%. Najniższą i jedyną ujemną w tym kwartale prognozę netto zatrudnienia  -3% odnotowano dla regionu Północnego (województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie).

W porównaniu z wynikami dla IV kwartału 2010 r. prognozy zatrudnienia są mniejsze we wszystkich sześciu badanych regionach Polski. Najbardziej wyraźny spadek optymizmu pracodawców, o odpowiednio 11 i 10 punktów procentowych, odnotowano w regionach Południowym i Południowo-Zachodnim (województwo dolnośląskie, opolskie). W regionie Wschodnim (województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) prognoza jest niższa o siedem punktów procentowych, natomiast w regionie Północnym o pięć punktów procentowych.

W ujęciu rocznym obserwujemy wzrost optymizmu pracodawców w czterech regionach.
Dla regionu Północno-Zachodniego ustalono prognozę o siedem punktów wyższą niż przed rokiem. W regionach Centralnym i Wschodnim prognoza wzrosła o cztery punkty procentowe. Spadek prognozy o trzy punkty procentowe odnotowano dla regionu Południowego.

Analizując wyniki badania Manpower dla wszystkich 39 badanych krajów i terytoriów widzimy, że w 32 krajach więcej pracodawców planuje zwiększać niż zmniejszać zatrudnienie w I kwartale 2011 r., jednak optymizm pracodawców jest bardzo zróżnicowany. Prognozy pracodawców z Indii (+42%), Chin (+40%), Tajwanu (+37%), Brazylii (+36%), Turcji (+27%) i Singapuru (+26%) są najbardziej optymistyczne. Z kolei największą ostrożność wykazują pracodawcy z Grecji (-15%), Czech (-5%), Austrii i Irlandii (-3% dla obu) a także Hiszpanii i Rumunii (-2% dla obu).

W ujęciu kwartalnym prognoza zatrudnienia jest niższa w 17 z 36 krajach, natomiast w ujęciu rocznym plany dotyczące zatrudnienia wzrosły w 28 z 35 badanych krajach.

Raport Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest bezpłatny i ogólnodostępny. Kolejny raport z prognozami dla II kwartału 2011 r. będzie opublikowany w dniu 8 marca 2011r.


——————————-

(1) Sektory uwzględnione w badaniu: Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, Handel detaliczny i hurtowy, Instytucje sektora publicznego, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele,
Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, Transport/ Logistyka.

(2) Regiony Polski według podziału Eurostatu: Centralny (łódzkie, mazowieckie), Południowo-Zachodni (dolnośląskie, opolskie), Południowy (małopolskie, śląskie), Północno-Zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), Północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), Wschodni (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).

——————————-

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 47 lat, aktualnie wśród 64 000 pracodawców w 39 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pacy na świecie. Raport dla I kwartału 2011 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 14 a 27 października
2010 r. W Polsce wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia publikowane są od II kwartału
2008 r., badanie przeprowadzane jest na reprezentatywnej grupie 750 pracodawców. Więcej informacji
na temat raportu Manpower dostępnych jest na www.manpower.pl w zakładce Badania/ Dla Mediów, w sekcji Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

O Manpower Polska
Manpower Polska Sp. z o.o. istnieje na polskim rynku od marca 2001 r. Pod marką Manpower w Polsce działa prawie 50 agencji. W chwili obecnej usługi Manpower w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację pracowników stałych, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing usług oraz doradztwo personalne. Z grupy Manpower w Polsce obecne są również Manpower Professional, Manpower Business Solutions, Right Management i Elan. Więcej informacji na temat Manpower można znaleźć pod adresem www.manpower.pl.


Źródło: Manpower Polska

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0