W 2011 nie będzie dotacji na szkolenia

Przedsiębiorcy chcą, by było więcej pieniędzy na szkolenia dla pracowników. Problem w tym, że w 2011 roku PARP nie zamierza ogłaszać konkursu na projekty standardowych szkoleń” – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak podaje gazeta, oba tegoroczne konkursy na projekty szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw ogłoszone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) biją rekordy.

W szkoleniach przygotowanych dla konkretnych firm (tzw. projektach zamkniętych) o jedno euro ubiega się pięciu przedsiębiorców (złożono 545 wniosków na kwotę ponad miliarda złotych, a dostępna pula środków wynosi zaledwie ….200 mln zł). Podobnie jest z tzw. szkoleniami otwartymi, czyli adresowanymi do wielu firm, gdzie wnioski złożyło tu ponad 500 podmiotów na kwotę kwotę prawie 1,3 mld zł, a PARP ma na nie 100 mln zł, co oznacza, że o jedno euro ubiega się aż 10 firm.

W listopadzie, kiedy PARP ogłosi wyniki konkursów, pieniędzy wystarczy więc tylko dla najlepszych.

Jest szansa w 2011!

Firmy, które z powodu ogromnej konkurencji odpadną w tym roku, nie będą jednak miały szansy na poprawienie wniosków i ich ponowne złożenie za rok. Jak ustalił „DGP”, w 2011 roku nie będzie żadnego konkursu w PARP na standardowe szkolenia. Zamiast tego agencja zaproponuje konkurs na projekty innowacyjne dotyczące adaptacyjności firm i ich umiejętności dostosowania się do zmieniających się warunków gospodarczych. Wstępnie planuje przeznaczyć na takie projekty 50 mln z około 100 mln zł, które jej pozostały do 2013 roku.

– To nie będą projekty szkoleniowe, ale badawczo-wdrożeniowe – podkreśla Wojciech Szajnar z PARP. Szkolenia będą tylko jednym z ich elementów, a pozostałe to doradztwo, badania oraz analizy dotyczące pracowników w wieku 50+, współpracy przedsiębiorstw z sektorem nauki oraz wspierania przedsiębiorców w zarządzaniu zmianą gospodarczą.

Szansa na kolejny konkurs na szkolenia pojawi się dopiero w 2012 roku, i to pod warunkiem że PARP znajdzie oszczędności i uzyska dodatkowe środki z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR). PARP będzie się o to starać w ramach tzw. przeglądu śródokresowego, który MRR chce przeprowadzić do końca bieżącego roku.

Źródło: gazetaprawna.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0