Coaching 2.0

Tradycyjny coaching wymaga ustalenia dogodnych dla coacha i klienta terminów sesji coachingowych. Podstawą działania jest tu komunikacja synchroniczna, podczas której obie strony komunikują się w tym samym czasie (osobiście, telefonicznie, za pomocą video konferencji, czatów, Skype).Coaching 2.0

Obecnie wyzwaniem dla coachingu jest wykorzystywanie narzędzi Web 2.0. Pozwalają one na komunikację asynchroniczną, czyli nie jesteśmy już uzależnieni od konkretnego terminu spotkania. Coach i klient utrzymują ze sobą kontakt, chociaż nie komunikują się w tym samym czasie. Możemy np. odpowiedzieć na e-mail w chwili najbardziej dla nas dogodnej.

Oczywiście narzędzia Web 2.0 mają jedynie wspomagać proces, a nie zastępować osobisty kontakt. Zadaniem coacha jest więc znalezienie złotego środka pomiędzy wykorzystywaniem synchronicznych i asynchronicznych narzędzi komunikacji.

W przypadku coachingu indywidualnego możemy zbudować relację z klientem oraz przedyskutować cele za pomocą rozmowy na Skype. Następnie podesłać link do oceny online, którą omówimy poprzez e-maile. Identyfikacja celów, rozpatrywanie możliwości działania, monitorowanie postępów – to wszystko może odbyć się wirtualnie. Natomiast kluczowe rozmowy możemy prowadzić osobiście lub poprzez Skype.

Coaching grupowy może być prowadzony za pomocą webinar (połączenie konferencji, wykładu, prezentacji, seminarium prowadzonego przez organizatora w internecie, natomiast uczestnicy mają możliwość zadawania pytań na czacie lub forum). Uczestnicy coachingu mogą również stworzyć grupę w mediach społecznościowych w celu dzielenia się własnymi doświadczeniami.


Korzyści z Coachingu 2.0

Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla coacha, jak i osoby podlegającej coachingowi, ponieważ:

  • odbywa się w dogodnym dla nas czasie (nie jesteśmy uzależnieni od konkretnego terminu sesji, nie tracimy czasu na dojazdy, unikamy ryzyka odwołania spotkania),
  • coach może nawiązać relację z większą liczbą klientów,
  • coaching 2.0 jest tańszy niż tradycyjny podejście.


Pełny artykuł Gavin’a Gobby’ego  pt. „Are you ready for Coaching 2.0?” znajduje się na stronie www.trainingzone.co.uk

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0