Trendy (polskiego) rynku pracy

Prawie ośmiokrotnie szybszy spadek liczby dostępnych pracowników w stosunku do spadku ogólnej liczby konsumentów musi zdecydowanie zmienić rynek pracy i panujące na nim zwyczaje – wieszczy „Parkiet”.

W najbliższych latach w Polsce nastąpi spadek liczby ludności, a także zmniejszenie liczby osób w wieku produkcyjnym, czyli między 18. a 64. rokiem życia. W ciągu następnych 10 lat z rynku pracy ubędzie ok. 2 mln. osób. Może zacząć brakować ludzi do zatrudnienia, tym bardziej, że wydajność pracy jest u nas nadal niska, co powoduje popyt na większą ilość pracowników.

Średni wiek wyjścia z rynku pracy w Polsce wynosi 59,3 lat, zaś w UE 61,2 lat. Wskaźnik zatrudnienia w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat to u nas zaledwie 31,6, czyli niewiele przy unijnym 45,6. Powodem takiej sytuacji jest m.in. niechęć pracodawców do zatrudniania osób w średnim wieku. Wciąż też dominuje negatywne postrzeganie osób w wieku „50 plus”. Choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat ta grupa znacznie się zmieniła – kończy „Parkiet”.

Źródła: PAP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0