Badanie Najlepsi Pracodawcy przeprowadzane przez Hewitt Associates w Europie Środkowej i Wschodniej pokazało, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej, organizacje stają przed ryzykiem utraty talentów.
Aż 7 polskich organizacji znalazło się w gronie Najlepszych Pracodawców w Europie Środkowej i Wschodniej, a jedna z nich (Intel Technology Poland Sp. z o.o.) zajęła pierwsze miejsce w rankingu średnich przedsiębiorstw.
Hewitt Associates, międzynarodowa firma doradcza i outsourcingowa specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim, ogłosiła wyniki dorocznego Badania Najlepsi Pracodawcy w Europie Środkowej i Wschodniej. Badanie, w którym wzięło udział prawie 123 000 pracowników i 2700 przedstawicieli kadry zarządzającej w regionie pokazało, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej, firmy będą stawać przed rosnącym ryzkiem utraty kluczowych pracowników (tzw. „talentów”). Z Badania wynika również, że Najlepsi Pracodawcy, posiadający najbardziej zaangażowanych pracowników, najefektywniej konkurują z innymi firmami na rynku.
Jedną z tendencji wynikających z Badania jest to, że pomimo pozytywnych oznak wzrostu gospodarczego, kadra zarządzająca wciąż nieufnie patrzy w przyszłość. 42% przedstawicieli kadry zarządzającej spodziewa się redukcji zatrudnienia w nadchodzących latach, a 64% jest przekonanych, że ich organizacje doświadczą cięć w budżecie. To jednak tzw. „czynnik ludzki” będzie najbardziej prawdopodobną przyczyną przyszłych trudności w organizacjach.
„Zasadniczo, recesja nie będzie już dłużej służyła jako sposób na zatrzymanie pracowników, uniemożliwiając lub zniechęcając ich do zmiany pracy. Już teraz organizacje powinny pomyśleć o tym, jak zaangażować i zatrzymać pracowników, w szczególności tych kluczowych – mówi Edward Stanoch, Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Hewitt Associates.
Podczas, gdy sytuacja gospodarcza, a tym samym na rynku pracy się poprawia, pracownicy zaczynają coraz bardziej realnie myśleć o zmianie swojego dotychczasowego miejsca zatrudnienia, jednocześnie zastanawiając się, jaki wysiłek warto podjąć dla obecnego pracodawcy. Pracownicy analizują też to, jakie działania zostały podjęte przez ich organizacje w ubiegłym roku i na tej podstawie weryfikują zasadność przywiązania do dotychczasowego pracodawcy.
Badanie Hewitt pokazuje, że w regionie Europy Środkowej i Wschodniej nie tylko kadrze zarządzającej brakuje optymizmu. Także pracownicy nie ufają pierwszym objawom gospodarczego wzrostu, a w zasadzie są bardziej zaniepokojeni możliwością utraty pracy niż byli w ubiegłym roku (-4% spadku w poczuciu stabilności pracy). Jest to szczególnie widoczne w Bułgarii (-12%), na Ukrainie (-17%), jak również w Polsce (-11%).
“Dobra wiadomość to taka, że mimo ciężkich czasów, osiąganie dobrych wyników biznesowych jest możliwe. Nasze międzynarodowe badania pokazują, że organizacje z dobrymi wynikami i zaangażowanymi pracownikami wciąż były w stanie zaoferować ponadprzeciętny zwrot akcjonariuszom” – dodaje Edward Stanoch.
Tegoroczne wyniki Badania pokazały również, jakie dobre praktyki stosowali Najlepsi Pracodawcy w czasach kryzysu:
- zintensyfikowanie komunikacji kadry zarządzającej, większa przejrzystość działań w organizacji,
- podtrzymywanie dialogu z pracownikami i utrzymywanie jasnej wizji przyszłości
- Najlepsi Pracodawcy ani na chwilę nie przestali słuchać pracowników i próbować zrozumieć ich punkt widzenia
- Najlepsi skutecznie podtrzymują kontakt z pracownikami, informując ich na bieżąco o najważniejszych kwestiach i podkreślając, jak bardzo ważną rolę pracownicy odgrywają w ich organizacji.
W tegorocznej edycji Badania Najlepsi Pracodawcy udział wzięło 89 firm z Polski. 28 607 pracowników i 574 przedstawicieli kadry zarządzającej podzieliło się swoimi opiniami na temat środowiska pracy w swoich organizacjach. Wyniki polskiej edycji pokazują, że średni poziom zaangażowania pracowników w Polsce jest najniższy w porównaniu do średnich innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Średnie zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi 44%, podczas gdy średnie zaangażowanie w regionie CEE wynosi 52%.
O Badaniu Najlepsi Pracodawcy
Hewitt zebrał opinie 123 000 pracowników i 2 700 przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej w 700 organizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej. Badanie, które koncentrowało się na jakości środowiska pracy, objęło firmy liczące minimum 50 pracowników, działające na rynku od co najmniej dwóch lat.
Metoda Badania
Badanie Najlepsi Pracodawcy prowadzone jest w oparciu o kompleksową metodologię, która obejmuje:
- kwestionariuszowe badanie zaangażowania, prowadzone na statystycznie reprezentatywnej próbie pracowników zatrudnionych w danej organizacji,
- kwestionariusz praktyk HR zbierający informacje na temat narzędzi stosowanych przez dział personalny,
- kwestionariusz dla przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej, pozwalający na ocenę funkcji personalnej z perspektywy osób kierujących organizacją oraz wskazujący najważniejsze wyzwania rynkowe i menedżerskie.
BNP pozwala uczestnikom na porównanie poziomu zaangażowania swoich pracowników i stosowanych praktyk HR do innych firm w Polsce, oraz określenie działań, jakie powinny podjąć, żeby stać się lepszym miejscem pracy.
„Najlepsi Pracodawcy” jest badaniem, w którym Pracodawcę oceniają jego klienci wewnętrzni – pracownicy. Zarówno Hewitt Associates jak i Partnerzy BNP nie mają prawa ani możliwości wpływu na wyniki Badania. O miejscu w rankingu decyduje wynik uzyskany z dwóch wskaźników: Wskaźnika Zaangażowania Pracowników oraz Wskaźnika „Company Score”, który obejmuje wyniki wszystkich trzech elementów Badania.
Więcej informacji o metodzie Badania i zgłoszenia znajdują się na www.najlepsipracodawcy.pl .