Świadczenia pielęgnacyjne – rozszerzenie kręgu uprawnionych

Od 01.01.2010 r. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej będzie przysługiwać określonym grupom uprawnionych bez względu na kryterium dochodowe służące do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych – taką regulację wprowadzono do ustawy z dn. 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) na podstawie art. 13 ustawy z dn. 19.11.2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych (Dz.U. Nr 219, poz. 1706).

Po nowelizacji świadczenie pielęgnacyjne, o którym wyżej mowa, przysługuje:

 • matce albo ojcu,
 • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (zgodnie z przepisami ustawy z dn. 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.),
 • opiekunowi faktycznemu dziecka

jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazówkami konieczności stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W ramach noweli doprecyzowano także, iż osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym.

W razie wątpliwości, co do okoliczności uzasadniających przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego organ właściwy (czyli odpowiednio: wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej takie świadczenie) może przeprowadzić wywiad.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, wówczas prawo do świadczenia przyznawane jest do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Ponadto prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zostanie ustalone począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek w sprawie określenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, jeżeli wniosek dotyczący przyznania powyższego świadczenia będzie przedłożony w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Biblioteka Prawa PracyŹródło: Biblioteka Prawa Pracy

100 komentarzy
 1. Reply
  Mirosław 9 marca 2010 at 12:02

  Opiekuję się matką ze znacznym stopniem niepełnosprawności.Mam 62 lata i aby opiekować się mamą przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, rezygnując z pracy zarobkowej.Czy w takim przypadku przysługuje mi jakiś świadczenie?

 2. Reply
  Grzegorz 12 marca 2010 at 16:46

  Mam 54 lata i rentę z Zus o lekkim orzeczeniu, opiekuję się partnerką ze znacznym stopniem niepełnosprawności ( stwardnienie rozsiane, wdową..) musiałem na jej rzecz zrezygnować z pracy zarobkowej. Czy w takim przypadku przysługuje mi sie jakieś świadczenie?

 3. Reply
  kasia 17 marca 2010 at 10:26

  witam ja opiekuje się teściami od 20 lat,teściu zmarł na początku stycznia –rak ; ,obecnie staram się o świadczenie pielęgnacyjne , i co mnie uderzyło ,ni eto że za takąopieke nic mi się nie należy choć poświęciłam zchorowanym teściom tyle lat ,to uderzające było to ze urzędniczka mi powiedziała;ależ pani nie musi sie opiekować swoją tesciową !!!!!!!! bardzo mnie to wzruszyło ,bo co ma zrobić każy człowiek z osobą chorą ;wyrzucićna śmietnik ,nie wdawałam się w dyskusje bezsensowne ,dziwi mnie to bardzo z ewłaśnie na takich stanowiskach sa postawieni ludzie bez serca ,druga pani bardziej kompetentna i z otwartym sercem ,nie prowokowała mnie do kłutni tylko wyjaśniła cała procedure ,oczewiście ja dalej się bede opiekować matkąmojego męża bo tak mnie nauczyli w domu szacunku do starszej osoby ,i,czekam na zmiane przepisów gdzie teście i synowa to bedzie prawnie nazwane rodziną bo narazie to sąkpiny ;pozdrawiam

 4. Reply
  kasia 17 marca 2010 at 10:30

  jeszcz echcę nbapisaćze mój teściu umierał spokojnie trzymany za rękę przez najbliższych jego sercu ,w domu ,we własnym łózku ,jestem dumna z siebie ze wytrwałam ciężką i długąjego chorobe ,cieszę sie zmarł spokojnie ,nie w jakimś hospicjum czy w szpitalu bez opieki ,bez bliskich ,bez księżą ,moja rodzina łatwiej zniosła takie rostanie bo ja nic nie mogę sobie zarzucić

 5. Reply
  Bożena 18 marca 2010 at 19:27

  Czy osoba będąca na emeryturze /62 lata/ może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne przy opiece nad matką ze znacznym stopniem niepełnosprawności?

 6. Reply
  Bożena 18 marca 2010 at 19:30

  Czy osoba będąca na emeryturze /63 lata/ może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne przy opiece nad matką ze znacznym stopniem niepełnosprawności?

 7. Reply
  Ewa 5 maja 2010 at 12:22

  Opiekuję się ciocią(siostrą zmarłego ojca),która przepisała na mnie swój majątek.Odmówiono mi świadczenia,ze względu na to,że nie jestem krewną w linii prostej,choć ciocia jest panną i nie posiada dzieci.Ma brata,który nie utrzymuje z nią żadnych kontaktów,wydziedziczyła go zanim zrobiła mi darowiznę.Ciocia jest po udarze mózgu.Ma orzeczoną trwałą niepełnosprawność i mieszka u mnie obecnie.Czy naprawdę nie nalezy się to świadczenie takim jak ja?

 8. Reply
  Marian 28 maja 2010 at 12:36

  To tylko w Polsce tak JEST ŻE OBCY OPIEKUN NIE MA PRAWA DO ZASIŁKU NIECH ZDYCHAJĄ W NASTĘPNYCH KATASTROFACH NASTĘPNI prezydenci TEGO BURDELU

 9. Reply
  dorota 6 czerwca 2010 at 22:31

  czy mogę się starać o takie świadczenie? opiekuję się niepełnosprawną teściową teść zmarł rok temu

 10. Reply
  halina 14 czerwca 2010 at 12:17

  czy żona ma prawo starac się o świadczenie nad mężem

 11. Reply
  halina 16 lipca 2010 at 15:44

  mój mąż jest na zasiłku przedemerytalnym w tym czasie miał udar mózgu,a za 2 lata dostał następnego udaru mózgu pod postacią połowiczego lewostronnego niedowładu czy mogę się starać o jakieś świadczenie?jeśli tak to gdzie i w jaki sposób?proszę o odpowiedż.

 12. Reply
  genusza 6 sierpnia 2010 at 00:43

  opiekuje sie mama niepelnosprawna ma 82 lat-24 na dobe nie pracuje -jakie swiatczenie pielegnacyjne moge sie starac.

 13. Reply
  halina 7 sierpnia 2010 at 23:05

  M A Z JEST PO DWÓCH UDARACH OBECNIE PRZEBYWAŁ 6 TYG. NA REH. MIAŁ LEWOSTRONNY NIEDOWŁAD POŁOWICZY PO TEJ REHABILITACJI NADAL MA NIESPRAWNĄ RĘKĘ I NOGĘ CZY MA PRAWO UBIEGAĆ SIĘ O ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY JEŚLI TAK TO W JAKI SPOSÓB TO ZAŁATWIĆ PROSZE O ODPOWIEDŻ.

 14. Reply
  Maria 27 sierpnia 2010 at 15:10

  mam syna niepełnosprawnego od urodzenia dostawałam na niego pielęgnacyjne i świadczenie pielęgnacyjne aż do pełnoletności,ma stałą rentę z ZUS-u,syn już ma 19 lat a ja dalej nie wiem jak mam załatwić pielęgnacyjne i świadczenie pielęgnacyjne,które dalej mu się należy.Proszę o odpowiedz.

 15. Reply
  Maja 30 sierpnia 2010 at 10:53

  opiekuje się Babcią, która mieszka w sąsiedniej wsi. Codziennie jestem u niej robię, zakupy, sprzątam, gotuję, piorę itp.powiedziano mi w GOPS że muszę być u niej 24 godz. na dobę , bo w przeciwnym razie nie będę dostawała tej pomocy. czy Babcia musi mnie zameldować u siebie? proszę o odpowiedź jakie muszę spełniać warunki żeby dostać takie świadczenie, bo babcia podsunęła mi taki pomysł żebym się o nie starała

 16. Reply
  łukasz 10 września 2010 at 12:01

  ja mam 26 jestem po udarze niedokrwiennym mozgu mam zasilek ppielegnacyjny 153zl czy mojej mami za opieke nad emna przysluguje zasilek pielegnacyjny530zl?

 17. Reply
  michał 26 września 2010 at 09:58

  zwracam się do WSZYSTKICH,którzy są wprowadzani w błąd w powyższej kwestii przez ,,funkcjonariuszy publicznych”,
  aby zgodzili się na wydanie DECYZJI (o
  odmowie świadczenia pielęgnacyjnego)a
  następnie złożyli odwołanie do SKO lub
  (w póżniejszym terminie)WSA powołując
  się na wyrok TK-27/07(Dz.U.138/08 poz.872)lub TK-41/07(Dz.U.138/08 poz.875)oraz na wyrok NSA(I OSK533/08)

 18. Reply
  edward 1 października 2010 at 23:15

  dla mnie nasze przepisy to kapletny absord moja zona jest po wylewie ma lewostronny niedowlad,zrezygnowalem z pracy aby sie nia opiekowac i zeby starac sie o swiadczenie pielegnacyjne musial bym sie z nia rozwiesc bo maz nie ma prawa do tego swiadczenia calkowity bezsens,

 19. Reply
  Agnieszka 11 października 2010 at 16:14

  Moja mama która jest już na ręcie choruje na kregosłup teraz miała operacje i musze sie nia opiekowac cały czas. czy w związku z tym moge sie starac o jakis świadczenie ?

 20. Reply
  Ewa 4 listopada 2010 at 09:52

  Witam opiekuję się niepełnosprawnym synem, jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym. czy w zwiąsku z tym będzie m przysługiwać emerytura

 21. Reply
  irmis 4 listopada 2010 at 14:37

  Można się starać o świadczenie tylko wtedy gdy jest się osobą bezrobotną i wypisana z urzędu pracy jako osoba bezrobotna. Ja się opiekuje moim dziadkiem. Mieszkam z rodzicami i jestem zameldowana u rodziców i mój dziadek tez. I otrzymałam świadczenie pielęgnacyjne.

 22. Reply
  irmis 4 listopada 2010 at 14:39

  Aha i jeszcze musi osoba która chcemy się opiekować musi mieć stwierdzone od lekarza że potrzebuje stałej opieki.

 23. Reply
  Iza 5 listopada 2010 at 17:45

  Czy można się starać o świadczenie, jeśli rozpocznie się własną działalność gospodarczą?

 24. Reply
  Ewa 14 listopada 2010 at 01:19

  czy matka nie pracujaca, która opiekuje sie dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawnosci wymaga p7,8 moze ubiegac sie o Zasiłek pielegnacyjny i świadczenie pielegnacyjne?jesli ojciec dziecka (nie bedacy mężem matki,nie zamieszkujacy z matka i dzieckiem) mieszka w Niemczech. dziekuje za odpowiedz

 25. Reply
  Ewa 26 listopada 2010 at 19:18

  Witam 29 Pazdziernika starałam sie dla dziecka o świadczenie pielegnacyjne. Uzyskałam je 22Listopada. do tej pory byłam Zarejestrowana w Rejonowym Urzedzie pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku czy Mops zwroci mi te pieniadze od dnia w ktorym złożyłam papiery czy mi sie nie należy

 26. Reply
  Ewa 26 listopada 2010 at 19:27

  przepraszam w powiatowym urzedzi pracy

 27. Reply
  Maria 13 grudnia 2010 at 22:15

  Witam,przeczytalam w gazecie artykul o swiadczeniu pielegnacyjnym dla osoby opiekujacej sie,moje pytanie jest nastepujace:czy to jest swiadczenie pielegnacyjne czy zasilek pielegnacyjny i gdzie sie zalatwia takie sprawy

 28. Reply
  jadzia 5 stycznia 2011 at 12:38

  Witam,Jestem na pierwszej grupie inwalidzkiej,niezdolna do samodzielnej egzystencji ani do Pracy.Poruszam się na wózku inwalidzkim.Potrzebuję Pomocy.Mam pytanie czy osoba Obca otrzyma Zasiłek pielęgnacyjny Zamieszkująca u mnie.Nie mam nikogo bliskiego a Ta osoba mną się Opiekuje.W Urzędzie Pracy jest zarejestrowany,nie otrzymuje żadnych dochodów.

 29. Reply
  Joanna 14 stycznia 2011 at 15:52

  WITAM.OPIEKUJE SIĘ OSOBĄ STARSZĄ 88 LETNIĄ JEST NIEZDOLNA DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI . MIESZKAMY RAZEM.NIE JESTEŚMY SPOKREWNIENI.NIE MA GRUPY INWALIDZKIEJ CZY NALEŻY SIĘ JAKIŚ ZASIŁEK .W MOPS POIFORMOWALI ŻE NIE JEST SPOKREWNIONA TO NIE MA ZASIŁKU.

 30. Reply
  ela 21 stycznia 2011 at 22:21

  witam jestem matką dziecka niepełnosprawnego.moja sytuacja materialna pogorszyła się i musiałam zrezygnować z świadczenia .pielęgnacyjnego 500parę zł. i podjąć pracę. stajemy zawsze na komisję lekarską ma orzeczenie o niepełnosprawności .teraz nie jestem pewna czy dobrze zrobiłam czy dziecko w wieku 16 lat dostanie na siebie ten zasiłek czy tylko pielęgnacyjne 150 zł

 31. Reply
  krzysztof 24 stycznia 2011 at 13:32

  Jestem bezrobotnym bez prawa do zasilku-opiekuje sie corym na raka ojcem-emerytura i orzeczony znaczny stopien niepelnosprawnosci-czy mam prawo do swiadczenia pielegnacyjnego.Gdzie sie o to starac -jesli tak.Dziekuje.

 32. Reply
  JOLA 30 stycznia 2011 at 19:27

  do wszystkich zainteresowanych świadczeniem pielęgnacyjnym
  kazdy kto posiada prawo do wcześniejszej z powodu opieki nad niepelnosprawną osobą nie dostanie tego swidczenia , kto ma juz prawo do wlasnej wypracowanej musi zlozyc w ZUsie sam wniosek-pismo ze wyraza zgode na przeliczenie bo jest mniejsza w moim przypadku o 1 zl , syn sie stara na siostre czyli moją corkę , nalezy dowiedziec sie kto w linii prostej ma prawo zona maz syn brat itp. wymagania to byc bezrobotnym wyrejestrowanym bez dochodu swojego

 33. Reply
  magda 1 lutego 2011 at 18:32

  Mam syna 8 letniego z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, otrzymuje na syna zasiłek pielęgnacyjny, dowożę i odbieram syna do szkoły poza miejscem zamieszkania robiąc 80 km dziennie. Chciałam złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne ale pani z Urzędu Gminy odprawiła mnie i powiedziała że w orzeczeniu o niepełnosprawności nie mam zaznaczonych takich punktów jakie powinny być gdyż mam pkt 6 i 8 a niby powinno być zaznaczone 7 i 8. Ja nie pracuję i nawet jest to niemożliwe, zajmowanie synem jest koniecznością stałego współudziału na codzień w procesie jego edukacji. Czy jest jednak jakaś szansa na to bym otrzymała to świadczenie i w jaki sposób się o to dalej się starać?

 34. Reply
  regina 3 lutego 2011 at 23:45

  prosze mi powiedziec,czy moge starac sie o swiadczenie na moją matke ktora wzieła mnie w rodzine zastepcza 30 lat temu…potrzebuje stałej opieki,mąż jej nie zyje juz 10 lat,a ja niemoge podjąc pracy,poniewaz musze sie nia opiekowac..a panie z GOP-u twierdza ze nie jestem rodzina,lecz ona niema nikogo prócz mnie

 35. Reply
  wioleta 6 lutego 2011 at 18:58

  na chwile obecna dziecko ma 4 miesiace i oobustronne wodonercze prawej nerki w stopniu 4 a lewej w stopniu 1 zlozylam wniosek o orzeczenie o stopniu o niepelnosprawnosc

  Zaliczyc do osob niepelonosprawnych
  Symbol przyczyny niepelnosprawnosci 09-M
  Niepelnosprawnosc datuje się od 02,10,2010
  Orzeczenie wydaje się do 31,12,2011
  WSKAZANIA DOTYCZACE
  1 odpowiedniego zatrudnienia –NIE DOTYCZY
  2 szkolenia w tym specialistycznego NIE DOTYCZY
  3zatrudnienia w zasadzie aktywnosci zawodowej NIEDOTYCZY
  4 uczestnictwa w terapii zajeciowej NIEDOTYCZY
  5 koniecznosci zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, srodki pomocnicze oraz pomoc techniczna ,ulatwiajace funkcionowanie danej osoby NIE WYMAGA
  6 Korzystania z systemu srodowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystecji przez co rozumiesie korzystaniez uslug socialnych, opiekunczych terapeltycznych i rehabitacyjnych swiadczonych przez siec instytucji pomocy spolecznej organizacje pozarzadowe oraz inne placuwki NIE WYMAGA
  7 koniecznosc stalej lub dlugotwalej opieki lub pomocy innej osoby w zwiazku ze znacznie ograniczona mozliwosciasamodzielnej egzystecji NIEWYMAGA
  8koniecznosci stalego wspoludzialu na codzien opiekuna dziecka w procesie jego leczenia ,rehabitacji i edukacji WYMAGA
  9spelniania przez osobe niepelnosprawna przeslane okreslonych w art. 8 ust 1 z dnia 20 czerwca 1997 prawo oruchu drogowym NIESPELNIA
  10 prawo do zamieszkania w oddzielnym pokoju NIEWYMAGA
  UZASADNIENIE
  Dostarczona dokumentacja medyczna daje podstawe do zaliczenia dziecka do osob niepelnosprawnych ,ponieważ stwierdza naruszenie sprawnosci dziecka, o przewidywanym okresie twania powyzej 12 miesiecy z powodu uszkodzenia organizmu ,powodujace koniecznosc stalej opieki lub pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb zyciowych ,w sposub przewyszajacy zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w tym wieku zgodnie z art. 4a ust 1 w/w ustawy. Stan dziecka powoduje koniecznosc stalego wspuludzialu na codzien opiekuna dziecka w procesie jego leczenia i rehabitacji ,jednakze niewymaga ona stalej lub dlugotwalej opieki lub pomocy unnej osoby w zwiazku ze znacznie ograniczona mozliwoscia samodzielnej egzystecji

 36. Reply
  monik 8 lutego 2011 at 03:08

  opiekuję się wujkiem tzn.bratem mojego taty. NIe ma on nikogo bliższego ,jest kawalerem i jego rodzeństwo już nie żyje,(poza moim tatą który żyje – 1 grupa inwalidzka) jest po udarze na wózku inwalidzkim.Od czasu choroby mieszka u mnie . czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne?

 37. Reply
  monika 15 lutego 2011 at 00:34

  Mam tate opiekuje się nim od 3miesiecy jest osoba niepełnosprawną po amputacji 2 nóg gdzie można się zgłosić o jakieś opiekuncze za to ze sie opiekuje tata. jesli Państwo wiecie prosze o kontakt,

 38. Reply
  aneta 28 sierpnia 2011 at 17:33

  witam.mam pytanie niedawno otrzymałam świadczenie pielęgnacyjne na dwoje rodziców o znacznym stopniu niepełnosprawności.posiadam bardzo małe gospodarstwo rolne przepisane przez mamę.do tej pory składki do KRUS opłacałam sama indywidualnie,czy po przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego przez kolegium odwoławcze gmina może opłacać mi składki do KRUS

 39. Reply
  Ewa 28 sierpnia 2011 at 18:12

  Od kilku lat opiekuję się babcią i dziadkiem (83 i 80 lat).Oboje mają ustalony znaczny i całkowity stopień niepełnosprawności.Przez cały czas załatwiam dla nich lekarza, leki ,rehabilitacje na które zaworzę ich własnym samochodem,przyworzę chleb jedzenie; nie pracuję zawodowo ponieważ nie mam sumienia zostawić ich bez opieki( babcia choruje na raka a dziadek ma wzyrodnienie biodra i chore serce- z trudem się porusza )a ich syn wogóle się nimi nie zajmuje.Dopóki żył mój ojciec to on się o wszystko troszczył po jego śmierci ja przejełam opiekę nad dziadkami. Dodam jeszcze że po śmierci ojca jestem współwłaścicielką gospodarstwa rolnego ( 2,4ha) czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne?Proszę o kontakt.

 40. Reply
  Madzia 29 sierpnia 2011 at 19:00

  Dzień dobry.Mam w rodzinie osobę w spiączce.Jego mama się min opiekuje ale prowadzi własna działalność czy może ona liczyć na pieniążki dla siebie jako opiekuna czy musi zrezygnować z pracy?

 41. Reply
  anka 1 września 2011 at 19:30

  zrezygnowałam z pracy dla swojej cioci ma 94 lat i jest po złamaniu biodra nie mam dochodu tylko jej 800złopieka twierdzi że tylko mogą starać się osoby z pierwszego pokrewieństwa to za co ja mam żyć

 42. Reply
  Maria 6 września 2011 at 10:43

  czy mogę starac się o wcześniejszą emeryturę zostało mi 4 lata pracy, mąż zachorował na raka opiekuję się nim w domu, dostałam 14 dni opieki i co dalej.

 43. Reply
  iwona 9 września 2011 at 14:15

  Witam ja mam ten sam juz nie problem po pierwsze osoba chora musi miez grupe niepelnosprawnosci po drugie z tymi papierami o grupie niepelnosprawnosci idziesz do opieki spolecznej nie obchodza ich dochody twoje acha ale zeby to zalatwic musza byc podpisy np.dzieci,męża czy sie nie ubiegali o ten swiadczenie pielegnacyjne bez tych ichpodpisow nic nie zalatwicie no i nie mozna nigdzie pracowac chyba ze zrezygnujesz z pracy a te swiadczenie jest w wysokosci 520zl jakby co moj mail iwona01000@wp.pl

 44. Reply
  Ania 12 września 2011 at 11:19

  Witam wszystkich
  osoby które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny należy mu się świadczenie. składa sie podanie w urzedzie gminy. jest to 520zl miesiecznie

 45. Reply
  mirka 13 września 2011 at 10:50

  czy posiadajac lekki stopien niepełnosprawnosci,moge starac sie o swiadczenie pielegnacyjne na mame,

 46. Reply
  Ągnieszka 26 września 2011 at 18:25

  Witam.Mam pytanie.Jestem osobom bezrobotną bez prawa do zasiłku.Moja przyszła teściowa choruje na SM,posiada pierwszą grupę inwalidzką.Moje pytanie brzmi czy mogę się starać o świadczenie pielęgnacyjne i ile ono wynosi,i gdzie mogę załatwiać te świadczenie?Oczywiście opiekuje się przyszłą mamą.

 47. Reply
  ewa 27 września 2011 at 13:19

  Mój syn opiekuje się moją mamą , która otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na wzrok.Syn jest obecnie bezrobotny. Czy może ubiegać się o takie świadczenie i czy w takim przypadku konieczne jest sprawdzanie dochodów dzieci osoby niepełnosprawnej.Informuję , że informowaliśmy się wstępnie w Mops i urzędniczka kazała przedstawić decyzje z ZUS córek osoby niepełnosprawnej.

 48. Reply
  basia 30 września 2011 at 23:24

  jak to jest z tymi świadczeniami jeżeli ma się dwoje dzieci i niepełnosprawnych to przysługuje jedno świadczenie czy dwa?

 49. Reply
  Zofia 5 października 2011 at 08:37

  jestem na bezrobotnym nie pobieram zasilku wzielam do siebie osobe obca potrzebujaca opieki 24 godziny ta osoba nie ma dzieci ani zony czy przysluguje mi zasilek pielegnacyjny na ta osobe jezeli tak gdzie sie udac dziekuje

 50. Reply
  Jan 12 października 2011 at 00:49

  Od wielu lat moja Mama lat 86 ma porażenie prawostronne po udarze i jest sparaliżowana , ma pierwszą grupę niepełnosprawności.
  Jestem synem i od wielu lat nie pracuję i nie mam żadnych dochodów.
  Czy mogę wystąpić o świadczenie pielęgnacyjne?

 51. Reply
  iwona 12 października 2011 at 20:51

  zosia idz do MOPS oni ci wszystko powiedza pozdrawiam

 52. Reply
  iwona 12 października 2011 at 20:55

  Ania ale te osoby musza miec grupe niepelnosprawnosci bez tego nic nie zalatwisz

 53. Reply
  niki 24 listopada 2011 at 00:32

  tutaj pisza ogolnie a tak naprawde to nie jest takie proste to zdobyc.Zrezygnowac z pracy lub emerytury,renty na rzecz 520zl nie bardzo jest madre.Chyba ,ze ktos opiekuje sie taka osoba i nie pracuje lub nie moze pracowac ze wzgledu na zly stan drugiej osoby.powodzenia.
  1.trzeba odwiedzic mops i zebrac potrzebne dokumenty.
  Powodzenia

 54. Reply
  ula 30 listopada 2011 at 16:23

  chcaiałam się zapytać, czy mi jako studentce przysługuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad chorą Matką, która ma pierwszy stopień niepełnosprawności?

 55. Reply
  Dorota 1 grudnia 2011 at 12:47

  witam
  ja właśnie ubiegam się o taki zasiłek, ale mam taki problem:
  muszę opisać /podać czs i formę opieki/ i tak nie bardzo wiem co mam tam wpisać w OPS nic nie chcą zabardzo podpowiedzieć a ja bym chciała wiedzieć co tam napisać i przdewszystkim jak to przedstawić

  pomóżcie

 56. Reply
  agnieszka 10 grudnia 2011 at 12:26

  napisz na co osoba choruje i ze potrzebuje calodobowej opieki ze wzgledu na podawanie lekow zawozenie do lekarzy pomoc przy utrzymaniu higieny , gotowanie i podanie posilkow itp

 57. Reply
  anna 28 grudnia 2011 at 21:01

  opiekuję się teściową,która jest niepełnosprawna,mąż pracuje,czy przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne

 58. Reply
  Janusz 4 stycznia 2012 at 10:46

  Witam.Chciałbym,pomóc ogólnie tu wszystkim,jeżeli chodzi o formy ,nie trzeba podawać w MOPS,wymysł pracowników,mamy jedną formę bezpośrednią -kontakt z osobą niepełnosprawną w systemie dobowym,według orzeczenia,nie ma podstawy prawnej żeby takiej formy podawać,zakres sprawowania opieki zależy do opiekuna,forma pośrednia Zakłady opiekuńcze,prywatne.Do Uli,jeżeli twoja mama nie pozostaje w związku małżeńskim to tak,możesz sprawować opiekę jako córka,warto po odmowie decyzji Kierownika MOPS ,w sprawie odmowy przyznania zasiłku pielęgnacyjnego w terminie 14 dni od dnia otrzymania ,należy sporządzić odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Kierownika Mops.

 59. Reply
  Janusz 4 stycznia 2012 at 11:06

  Według ustawy art 17 ust 1a-prawo do sprawowania opieki przysługuje osobom po linii prostej córka,syn-jeżeli nie ma tych osób ,bądź z jakich przyczyn nie mogą sprawować opieki -zdrowotnych,podjęcia pracy w Polsce lub zagranicą-prawo do opieki przysługuje innej osobie niż spokrewniona i taka osoba może pobierać zasiłek pielęgnacyjny ,jeżeli Kierownik Mops odmówi ,należy odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławcze ,które oceni indywidualnie to decyzję uchyli i przekaże do ponownego rozpatrzenia sprawy.

 60. Reply
  aga 7 stycznia 2012 at 08:57

  tak przysluguje CI zasilek na matke ale pod warunkiem ze ma pierwszy stopien niepelnosprawnosci i nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

 61. Reply
  Danuta 11 stycznia 2012 at 20:36

  Czy ktos slyszal ze zasiłek pielegnacyjny ma w tym roku wynosic 620 zl a nie 520 zl.Ja gdzies to czytalam ale dostalam na konto tylko 520zl.Szukam teraz w internecie i nie moge trafic na informacje

 62. Reply
  Danuta 11 stycznia 2012 at 20:49

  Znalazłam,Mialam racje wynosi 620 zl ale trzeba indywidualnie zlozyc wniosek.Poprzednio do mnie przyszla pani z MOPSu .Teraz cisza.Gdyby człoweik nie buszowal po necie to przelatuje mu 100 zl os stycznia do marca 2012 r,a moze i dalej jak nic sie nie zmieni.Oj mam panstwo praworzadne,niech ich kule bija.

 63. Reply
  Edyta 13 stycznia 2012 at 15:21

  Mam dziecko 3 letnie z orzeczeniem, ale chodzące do przedszkola samorządowego, choć w praktyce bardzo często choruje i jest w domu, mąż od 1 stycznia jest bezrobotny, czy przysługuje mu prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

 64. Reply
  aga 17 stycznia 2012 at 16:10

  POMOCY!!!!
  MAM CHORA TEŚCIOWĄ (1 STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI)4 DZIECI,NIE PRACUJE.DO TEJ PORY,ZA OPIEKĘ NAD TEŚCIOWĄ MIAŁAM OPIEKUŃCZE.ZABRALI MI (PRAWO NIE POZWALA)CHODZI MI O TO CZY MOGE SIĘ ODWOŁAĆ,JEST NAPRAWDĘ CHORA I POTRZEBUJE MOJEJ POMOCY,PROSZE MI ODPISAĆ…

 65. Reply
  kasia 18 stycznia 2012 at 20:17

  Mam zasiłek opiekuńczy na matkę od półtora roku. Dostałam wpierw odmowę z tytułu pozostawania matki w związku małżeńskim. Odwołałam się i przyznano mi zasiłek . Proszę panią Danutę o informacje gdzie znalazła ze jest 620 zł bo od pan z MOPS nic i tak się nie dowiem (wiem już z doświadczenia ).

 66. Reply
  Hania 21 stycznia 2012 at 18:30

  Czy ktoś może mi napisać ,czy opiekun nad osobą starszą może się ubiegać o zwiększenie o 100 zł świadczenia pielęgnacyjnego

 67. Reply
  Hania 23 stycznia 2012 at 13:07

  Jak najbardziej należy się ,więc szybko załatwiaj

 68. Reply
  anna 23/01/2012 23 stycznia 2012 at 17:25

  czy rolnik moze uzyskac swiadczenie pielegnacyjne
  w mysl nowych zasad

 69. Reply
  agnieszka 27 stycznia 2012 at 23:06

  czy otrzymam świadczenie pielegnacyjne na chora mamę, pozostajaca w zwiazku małzenskim z tata,ktory ma emeryturę i mieszka z mama w tym samym gospodarstwie co ja? dodam,że jestem rolnikiem,samotnie wychowujaca dziecko matka i chce sie dodatkowo opiekowac mama? Moj dochod miesieczny-300zl z rolnictwa??

 70. Reply
  LUSIA 29 stycznia 2012 at 17:44

  czy moge pobierać zasilek opiekunczy na niepełnosprawną matką jak z nią nie mieszkam .dodam ze matka zyje z meżem ale nie jest on moim ojcem

 71. Reply
  emi 31 stycznia 2012 at 17:47

  Witam
  Chce ubiegac sie o świadczenie pielegnacyjne na babcie.Wiem że pierwszenstwo maja dzieci babci ale czy mam jakiekolwiekszanse abym dostala to świadczeie jesli 2 z dzieci babci mieszkaja i pracuja za granica, a syn ktory mieszka z babcia ma rente z tytułu czesciowej niezdolnoci do pracy dodam jeszcze ze leczy sie psychiatrycznie. Ja jestem osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Babcia posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawnosci.

 72. Reply
  Ela 2 lutego 2012 at 13:24

  W mojej miejscowości jest staruszka 90 letnia której pomagam ,nie odpłatnie.Ja obecnie nie pracuję czy mogła bym starać się o jakieś pieniądze z gminy na opiekę za tę babcię?ma Ona rodzinę lecz rodzina jej nie pomaga.Dziękuję za podpowiedz

 73. Reply
  Bogda 8 lutego 2012 at 20:20

  dodatek 100zł przysługiwał już w listopadzie i grudniu,a teraz do marca,tylko trzeba złożyć wniosek w opiece

 74. Reply
  Bogda 8 lutego 2012 at 20:22

  czy muszę zwrócić zasiłek opiekuńczy za styczeń,jeśli mama zmarła 2 stycznia?

 75. Reply
  Roman 9 lutego 2012 at 13:13

  Otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne , z tytułu opieki nad matką , która jest po wylewie . Zrezygnowałem z pracy . Nie mam prawa do renty, emerytury .W związku z powyższym mam pytanie – czego mogę się spodziewać po śmierci matki ? – czy tylko pomocy z opieki społecznej ? .

 76. Reply
  Krzysiek 11 lutego 2012 at 14:15

  pomóżcie,
  opiekuje się już 4lata osobą , ma już 77 lat , ja jestem siostrzeńcem jej męża, który już nie żyje, czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na taką osobę , czy to już za daleka rodzina,
  proszę o odpowiedź, bo nie pracuje , pieniążki bardzo by się przydały bo ledwo wiąże koniec z końcem, dziękuje

 77. Reply
  andrej 20 lutego 2012 at 08:39

  prosze o wyjasnienie mam syna ,ktory posiadam stopieni umiarkowany niepelnosprawnosc, czy zona moze ubiegac sie o swiadczenie pielegnacyjne, staz pracy 33lata i ma52lata pozdrawiam

 78. Reply
  asja 23 lutego 2012 at 17:27

  Witam mam pytanie do forumowiczów,przebywam obecnie na urlopie wychowawczym,mój mąż posiada znaczny stopień niepełnosprawności,potrzebuje mojej pomocy w codziennym funkcjonowaniu,pobiera zasiłek pielęgnacyjny i stały z GOPS,czy mnie jako opiekunowi przysługuję jakieś świadczenie i skąd? Bardzo proszę o pomoc!!!

 79. Reply
  jurij 24 lutego 2012 at 10:20

  mam pytanie czy mogę się starać o zasiłek pielęgnacyjny na matkę chorą od kilku lat na Parkinsona. Jestem córką ale w tej chwili opłacam KRUS gdyż posiadam hektar ziemi. mieszkam cły czas razem z matką

 80. Reply
  wnuczka2711 7 marca 2012 at 13:00

  Witam,staram sie o swiadcznie pielegnacyjne na chorego dziadka z I grupa.Opiekuje sie nim juz ponad rok,w pazdzierniku zaczelam starac sie o to swiadczenie.Niestety dostalam odmowe,powod-babcia nie ma Igrupy.Dodam ze babcia opiekuje sie ubezwlasnowolniona i uposledzona corka.Pani z MOPS kazala wyrobic babci Igrupe.ale zastanawiam sie czy owa Igr babci nie spowoduje tego ze odbiora jej prawa do opieki nad chora corka? Bo skoro babcia nie bedzie mogla sama egzystowac to w jaki sposob ma sie zajac corka? Przezwyciezyc te przepisy jest jedna wielka gehenną,w rzeczywistosci wyglada to inaczej.W moim przypadku babcia nie jest w stanie zajac sie dwojgiem chorych na raz,dziadek potrzebuje pomocy w ubraniu sie,myciu itd,corka babci rowniez potrzebuje pomocy w tych czynnosciach,ponad to trzeba jej ciagle pilnowac.Dziadek czesto ma wizyty oddalone o 100km od miejsca zamieszkania,babcia nie jest w stanie rozdzilic sie i zostac z corka a jednoczesnie zawiesc dziadka do lekarza. Nie wiem czy pani z MOPS ma race co do Igr babci,czy powinnam zlozyc i czekac na odmowe a nastepnie odwolac sie do sadu,czy to cos da? W kwestii tego swiadczenia urzednicy patrza na nas jak na osoby chcace wyludzic pieniadze od panstwa,wysylaja od drzwi do drzwi,kazdy mowi inaczej…

 81. Reply
  Beata 8 marca 2012 at 08:56

  witam podobno od 1.kwietnia ma być zmiana co do zasiłku pielęgnacyjnego tego 520zł teraz dostaje każdy a ma być od dochodu nie wiem czy to prawda

 82. Reply
  irena 13 marca 2012 at 13:06

  mam tatę posiada grupę znaczną a mama ma umiarkowaną nie może się tatą opiekować a nie pracuję bo i tak opiekuję się rodzicami czy dodatek pielęgnacyjny mi się należy na tatę.

 83. Reply
  wnusczkaswojejbabci 17 marca 2012 at 08:39

  Witam! Staram się o zasiłek na babcię. Jak zawsze w opiece niechętnie przyznają pieniądze, sprawa trwa już pół roku i wciąż nie mogę się doczekać jej końca. Odwołałam się do kolegium odwoławczego, oni uchylili decyzję gminy… dodam, że od 20 września jestem skreślona z listy bezrobotnych a tym samym nie mam prawa do świadczeń zdrowotnych… jak długo może trwać rozpatrywanie takiego wniosku i co w sytuacji gdybym potrzebowała zaświadczenia o ubezpieczeniu, np do lekarza??

 84. Reply
  krysia 18 marca 2012 at 17:06

  moj maz ma stopien niepelnosprawnosc pani z mopsu poradzila mi zebym starala sie o opieke nad nim czy moge to dostac

 85. Reply
  miśka 19 marca 2012 at 20:37

  czy zonie na męza należy sie swiadczenie pielęgnacyjne

 86. Reply
  Anna 22 marca 2012 at 16:06

  Witam. Od grudnia zeszlego roku staram sie o swiadczenie pielegnacyjne z tytulu opieki nad chora babcia(zaawansowana choroba alzheimera) babcia mieszska ze swoim mezem (moim dziadkiem) ktory rowniez posiada zaswiadczenie o niepelnosprawnosci. Dziadkami sama opiekuje sie juz od roku. Moim problemem jest to ze odmowiono mi przyznania zasilku ze wzgledu na to ze dziadkowie maja dzieci. Sytuacja wyglada tak ze ich corka jest alkoholiczka nie ma z nia kontaktu a syn (moj ojciec)pracuje na trzy zmiany i nie ma jak i kiedy opiekowac sie rodzicami(mieszkamy w innym miescie niz dziadkowie. w tzw zasadach przyznania zasilku pisze : lbo osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym. Po odwolaniu sie do SKO dostalam odpowiedz ze sprawa oddana do ponownego rozpatrzenia. Czy mam szanse dostac ten zasilek ???

 87. Reply
  siwa 22 marca 2012 at 18:07

  CZY SIOSTRA MOZE POBIERAC ZASILEK PIELEGNACYJNY NA MNIE JESTEM NIEPELNOSPRAWNA ONA SIE MNA OPIEKUJE

 88. Reply
  wiesław 27 marca 2012 at 21:03

  moja córka ma 35l.jest głęboko upośledzona umysłowo, moja żona od jej urodzenia nie mogła pracować.Przeszedłem na wcześniejszą emeryturę wg.ustawy emerytalnej przed 98r.- ze względu na córkę.Plan był taki,że żona podejmie pracę. Ale pracy nie ma!żonie ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE NIE PRZYSŁUGUJE!! – i jak tu nie mówić o dyskryminacji ?
  jak zejdę z tego świata to oni pójdą pod most.

 89. Reply
  Andzia 31 marca 2012 at 11:03

  Witam wszystkich powiem tak wszystko nie jest takie proste z tym zasiłkiem pielęgnacyjnym otóż mam w domu tate po udarze ma orzeczenie stopień znaczny nie zdolny do samodzielnej egzystencji i mi jako córce nie przysługuje ten dodatek pomimo ze się nim opiekuje gdyż posiada żonę tylko żona pracuje czyli moja mama i nie jest w stanie się nim zajmować więc robie to ja ale nie należy mi się nic przepis jest niesprecyzowany i zrobiony tak by utrudnić ludziom życie pozdrawiam

 90. Reply
  iwona 2 kwietnia 2012 at 13:24

  moja corka ma orzeczenie tylko w 7 punkcie pisze nie wymaga opiekuna w tamtym roku bylo czy przysluguje mi swiadczenie piel. pomozcie jak najszybciej

 91. Reply
  monika 9 kwietnia 2012 at 11:15

  mam ojca który od 2lat jest przykuty do łóżka ja niemoge podiąć pracy bo opiekuje się nim czy przysługuje mi ten zasiłek

 92. Reply
  Anna 11 kwietnia 2012 at 19:45

  A ja chciałam zapytać czy ktoś zna podobną sytuacje. Moje dziecko w wyniku nowotworu straciło oko., ma orzeczenie jeszcze rok. Chciałabym iść na świadczenie pielęgnacyjne, ale czy się należy? i czy ono jeszcze może dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

 93. Reply
  Krysia 7 maja 2012 at 18:09

  Czy żonie należą się jakieś świadczenia na męża ,ma chorobę nowotworową musze zrezygnować z pracy aby się nim zająć

 94. Reply
  Krysia 7 maja 2012 at 18:11

  ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności

 95. Reply
  mirek 25 maja 2012 at 07:53

  Pani Krysiu,oczywiście że się pani należy.Ja przez rok z nimi walczyłem i wygrałem.Sprawa była w sądzie administracyjnym.Tylko się nie poddawać.

 96. Reply
  maria 20 czerwca 2012 at 06:28

  witam mam56 lat i 17 lat pracy jestem bez prawa do renty przez jakies 18 miesiecy przerwy jestem chora cukrzyca cisnienie kregoslup mam stopien niepelnosprawnosci gdzie moge sie starac o jakie kolwiek swiadczenie.

 97. Reply
  Ewa 20 sierpnia 2012 at 23:04

  Mam dziecko 3 letnie z orzeczeniem. Od września idzie do przedszkola. Mąż otrzymuje rentę chorobową z KRUSU (bardzo niską). Czy przysługuje mu prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, gdyby zrezygnował z otrzymywanej renty?

 98. Reply
  hanka 26 sierpnia 2012 at 09:19

  witam chciałam bym opiekować się chora babcia ale właściwie nie wiem gdzie z tym iść do jakiej instytucji chodzi o Białystok

 99. Reply
  karolina 18 grudnia 2012 at 18:44

  czy świadczenie pielęgnacyjne dla osoby przyznane na moją babcię wlicza mi się do moich lat pracy mam 30 lat i dla mnie odpowiedż jest ważna

 100. Reply
  joanna 22 stycznia 2013 at 18:39

  witam mój mąż w ubiegłym roku złamał nogę do dziś dnia nie chodzi czy mogę sie ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne

  Skomentuj

  Dołącz do naszego newslettera!

  You have Successfully Subscribed!

  Share This
  HRstandard.pl
  Login/Register access is temporary disabled