Zgodnie z ustawą z dnia 24.04.2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe, ZUS umarza należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne matkom, które w okresie od 1.01.1999 r. do 31.08.2009 r. przebywały na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym, a jednocześnie podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej (lub współprowadzonej) działalności pozarolniczej. Należności umarzane są na wniosek płatnika składek.
Wnioski można składać przez rok od dnia 1.09.br.
Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca października wpłynęło 5,8 tys. wniosków o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, z czego 4,5 tys. dotyczyło kobiet, które korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, zaś blisko 1,3 tys. – matek, które korzystały z urlopu wychowawczego.
W ciągu dwóch miesięcy ZUS rozpatrzył ponad 25 % złożonych wniosków. Pozytywnie rozpatrzone wnioski dotyczyły kwoty 3 mln zł, z czego 1,7 mln zł podlega zwrotowi bądź zaliczeniu na poczet składek zaległych, bieżących oraz przyszłych. W przypadku 10% rozpatrzonych wniosków podjęto decyzje negatywną, której przyczyną było:
- złożenie wniosku przez osoby nieuprawnione,
- przedawnienie należności,
- złożenie wniosku, który dotyczył okresu gdy działalność nie była prowadzona,
- złożenie wniosku, który dotyczył opłaconego okresu ubezpieczenia, który został uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Autor: Grażyna Rompel-Kwiatkowska
Źródło: Biblioteka Prawa Pracy