Dni wolne za szkolenia, kursy lub studia – być może już niedługo.

szkolenieWedług informacji Pulsu Biznesu, niedługo może zostać wprowadzone prawo do dodatkowych dni wolnych od pracy oraz zwrotu kosztów nauki dla pracowników, którzy dobrowolnie lub z ramienia firmy wybiorą się na szkolenie lub na studia. W czwartek (19.11) nad tym pomysłem obradowali członkowie zespołu ds. prawa pracy i pakietów socjalnych Komisji Trójstronnej.

Ministerstwo Pracy proponuje nowe przepisy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, iż dotychczasowe rozporządzenie (z 12 października 1993r.) ‘’w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych” jest niezgodne z Konstytucją RP i przestanie ono obowiązywać w kwietniu przyszłego roku. Wpisanie odpowiednich przepisów do kodeksu pracy przed upłynięciem tej daty jest więc obowiązkowe.

Zaproponowane zmiany wywołują dużo kontrowersji, szczególnie wśród przedstawicieli pracodawców w Komisji Trójstronnej. Rozdźwięk w opiniach szczególnie ujawnia się co do niesprecyzowanych póki co zasad zwrotu kosztów nauki (np. co do finansowania zakupu pomocy naukowych). Zwraca się także uwagę na możliwe obciążenie administracyjne (zarówno dla pracodawcy jak i pracownika) ze względu na zapis dotyczący obowiązku  podpisywania oddzielnej umowy na każdy kurs, szkolenie czy miesiąc nauki oddzielnie. Wysuwane są także propozycje wyznaczania ekwiwalentów finansowych za czas poświęcony szkoleniu, czy studiom, zamiast przyznawania dni wolnych od pracy.

Póki co brak konkretów w tej sprawie, jednak jedno jest pewne – zmiany nastąpią w kwietniu 2010 roku. Jaki dokładnie kształt przybiorą – zależne jest od członków Komisji, ale także ekspertów wypowiadających się w tej sprawie. Co Wy o tym myślicie? Zachęcamy do dyskusji na ten temat.

Autor: Karolina Magdalena Proczek
Źródło: pb.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0