Jak płacą w działach finansowych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie?

salaryDział finansowy, podobnie jak pion informatyki, jest jednym z najlepiej opłacanych w przedsiębiorstwach. Wynagrodzenia jego pracowników zawsze kształtowały się powyżej poziomu średniej krajowej, a sam kryzys gospodarczy nie spowodował ich obniżenia. Z danych opracowanych przez Advisory Group TEST Human Resources wynika, że pracownikom tego działu w regionie Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej udało się odnotować znaczny wzrost wynagrodzeń.

Jak wynika z wiosennej edycji Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources średnia miesięczna płaca całkowita w tym regionie na stanowisku dyrektora finansowego kształtuje się na poziomie 16 761 zł brutto, czyli o ponad 1 500 zł więcej niż w roku ubiegłym – wtedy wynosiła 15 213 zł.

Podobne podwyżki charakteryzowały stanowisko specjalisty ds. controllingu, którego płaca w 2009 roku sięga poziomu 6 051 zł, zaś w 2008 roku – 4 620 zł brutto. Tym pracownikom, pomimo dużego osłabienia gospodarczego, cięć wynagrodzeń oraz znacznej redukcji etatów, udało się uzyskać wyższe zarobki. Wynikać to może z zakresu ich obowiązków oraz zadań, które muszą wykonywać. Dyrektor finansowy obok doradztwa, pełni funkcję współdecydenta w podejmowaniu strategicznych decyzji w firmie, natomiast specjalista ds. controllingu uczestniczy w przygotowywaniu budżetu oraz kontroluje jego realizację. Można, zatem wnioskować, że to właśnie oni odgrywają w przedsiębiorstwach niebagatelną rolę, a wynagrodzenia, które otrzymują, muszą odpowiadać zakresowi wykonywanych przez nich obowiązków. Jedyną grupą pracowników, której płace obniżyły się w omawianym okresie są specjaliści ds. finansowych. W 2008 roku otrzymywali wynagrodzenia w wysokości 4 965 zł brutto, natomiast w 2009 – 4 356 zł.


Jak wynagrodzenia pionu finansowego kształtują się w firmach z województwa Dolnośląskiego i Opolskiego, a jak wyglądają w porównaniu do pozostałej części kraju?

Analizując obecne płace pracowników działu finansowego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, można zauważyć, że są one wyższe niż te oferowane przez przedsiębiorstwa w innym obszarze kraju. Co prawda różnice w wynagrodzeniach nie odbiegają znacząco od siebie, ale sam fakt możliwości osiągania lepszych wyników finansowych może mobilizować pracowników do poszukiwania pracy właśnie w tym regionie. Średnio osoby świadczące swoje usługi na terenie całego kraju, gratyfikowane są w następujący sposób: specjalista ds. controllingu 4 697 zł, natomiast specjalista ds. finansowych 4 121 zł. Wyjątkiem jest Dyrektor Finansowy, który może się spodziewać średniej miesięcznej płacy brutto w wysokości 17 758 zł, czyli o około 1 000 zł więcej.


Opracowała: Katarzyna Sojka, Młodszy Konsultant w dziale Analiz i Raportów Płacowych

Źródło: qbusiness.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0