Refleksje coacha: pewność siebie i poczucie własnej wartości

Olga RzyckaGdybym miała chociaż przez niewielką chwilę cudowną moc, dałabym wszystkim ludziom umiejętność lepszego myślenia o sobie…

„Powinniśmy postrzegać samych siebie jako cuda” – Wirginia Satir

Zapytasz być może dlaczego akurat wybrałam tę umiejętność? A ja wtedy odpowiem że, szacunek, którym darzysz siebie jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o Twoim rozwoju, skuteczność a może nawet i o odczuwanym przez Ciebie poziomie szczęścia. Powodzenie w pracy, sporcie, miłości, pewnie w prawie każdej dziedzinie życia, zależy w ogromnej mierze od Twojego wyobrażenia o sobie samym.

Takie słowa jak pewność siebie, poczucie własnej wartości i samoocena czasami są mylone, dlatego chcę abyś na początek uważnie przeczytał kilka wyjaśnień, żebyśmy się lepiej zrozumieli.

Jak myślisz co to jest poczucie własnej wartości? Odpowiedź na to pytanie może wydać Ci się trochę książkowa. Poczucie własnej wartości to stan psychiczny powstały na skutek elementarnej, uogólnionej oceny dokonanej na własny temat. Poczucie własnej wartości to twoje wewnętrzne przekonanie o tym, ile jesteś wart. Poczucie własnej wartości jest ściśle związane z ogólnym poczuciem zadowolenia z życia. Osoby mające realne poczucie własnej wartości są bardziej przyjacielskie, bardziej ekspresyjne, aktywne, bardziej wierzą w siebie i w innych, a ich wewnętrzne problemy i krytyka stanowią dla nich mniejsze źródło niepokoju.

Natomiast Samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. Podstawą samooceny jest samowiedza, czyli zespół sądów i opinii, które jednostka odnosi do własnej osoby. Te sądy i opinie dotyczą właściwości fizycznych, psychicznych i społecznych.  W obszarze samooceny możesz się samoakceptować lub samoodtrącać.

Samoakceptację określa się jako postawę nacechowaną wiarą, zaufaniem i zdrowym szacunkiem dla samego siebie. Postawa taka sprawia, że jednostka może wykonywać i realizować swoje potencjalne możliwości, a także potrafi skorygować swoje zachowanie pod wpływem innych. Osoby, które akceptują siebie, mają pozytywne mniemanie o sobie i dobre samopoczucie.

Przez samoodtrącenie rozumie się postawę wobec siebie łączącą się z przeżywaniem poczucia krzywdy, poczucia winy, poczucia niższości albo innych doznań związanych z pretensją i żalem do siebie. Osoba taka nie docenia własnych sukcesów, a przecenia porażki, dąży do poniżenia siebie, czasem wręcz siebie nienawidzi.

Natomiast Pewność siebie, to twoje wewnętrzne poczucie osadzające się na samoocenie, na twoim poczuciu własnej wartości, związane z Twoją wiarą w Twoje możliwości.

Jak pewnie zauważyłeś w ludziach lubiących siebie jest pewien magnes, szczególna siła, przyciągający innych ludzi, szczęście, powodzenie. Wszystko co dobre, jakby samo wpada w ich ręce, a plany kończą się sukcesem. Osoby te potrafią cieszyć się przyjemnościami dnia codziennego. Tak, jakby łapali szczęście za ogon…

Bywają też tacy ludzi, których dla odmiany spotykają tylko porażki i nieszczęścia. Każda inicjatywa kończy się fiaskiem, a oni sami w niepojęty sposób potrafią storpedować najlepiej nawet zapowiadające się zamierzenia. Często mają kłopoty z samoakceptacją. A gdy tylko zmieniają swoje postrzeganie siebie, ich trudności często rozwiązują się same.
Do której z tych skrajnych grup się zaliczasz?

Co ciekawe Twoja autopercepcja (percepcja samego siebie) może się zmieniać w czasie, a dzięki temu twoje poczucie pewności może rosnąć lub…maleć.

Część z moich klientów regularnie rozpoczynała realizację  coraz to nowych przedsięwzięć. Postanawiali zrzucić zbędne kilogramy, skończyć z paleniem, wiecej czytać, bardziej dbać o ciało itd. Decydowali się na to wszystko przeważnie dlatego, że byli z siebie niezadowoleni. Wydawało im się także, że zmieniając takie czy inne zachowanie, zwiększając swe dochody o xxx tysięcy, staną się szczęśliwsi, będą bardziej siebie lubić. Zakładali, że przez dokonanie zmian zewnętrznych poczują się lepiej wewnętrznie i…często tak było, ale tylko na chwilę. Tymczasem proces trwałych zmian przebiega odwrotnie. Zasadnicza zmiana rozpoczyna się wewnątrz, później dopiero pojawiają się jej zewnętrzne skutki. Praca nad własnym sposobem myślenia pociąga za sobą zmianę zachowań. Jeśli zaczniemy inaczej o sobie myśleć, inaczej o sobie mówić, postrzegać się w innym świetle, przeważająca część naszych zachowań dopasuje się do tych zmian niejako automatycznie.

Zapytasz być może „Jak budować pewność siebie?”. Być może odpowiedzią na to pytanie będzie kombinacja poniższych sposobów:

  • Koncentruj się na możliwościach a nie  na ograniczeniach

Zrezygnuj z porównań z innymi. Bądź świadom jakie informacje do siebie dopuszczasz a jakie odrzucasz (jakie masz filtry). Rób to co potrafisz najlepiej jak potrafisz.

  • Poznaj siebie

Odkryj co tak naprawdę pragniesz robić, kim być, jak chcesz żyć. Nie bój się własnych niedoskonałości. Zarezerwuj sobie czas na samotność. Zwracaj uwagę na to co cię wyróżnia, dzięki czemu jesteś niepowtarzalny – doceń to.

  • Zauważaj różnicę między tym kim jesteś, a tym co robisz

Twoja wartość nie zależy od tego jaką pracę wykonujesz, jak dużo czasu jej poświęcasz i jaki dochód dzięki temu generujesz. Od dzisiaj Twoja wartość jest ustalana przez Ciebie. Jesteś tyle wart ile myślisz, że jesteś wart. Nie mniej, nie więcej.  A w tajemnicy Ci powiem, że jesteś jedynym w swoim rodzaju białym krukiem, bezcennym.

  • Znajdź sobie takie zajęcie, które da ci radość, będzie sprawiało Ci przyjemność i które będziesz dobrze wykonywał
  • Zastąp samokrytycyzm skupieniem na tym co Ci się w sobie podoba, co już potrafisz robić

Ćwicz pozytywny monolog wewnętrzny. Napełniaj swój umysł budującymi i zachęcającymi cię myślami. Patrz na siebie życzliwie, ponieważ jesteś tego wart. Podejmij świadomą decyzję o tym, by w swoim wewnętrznym monologu znalazł się strumień zachęcających wypowiedzi, nasyconych  entuzjazmem, witalnością i realizmem.

  • Zastąp obawę przed niepowodzeniem wyrazistym obrazem celu działania i sukcesu

Wiesz, że myślimy za pomocą obrazów a nie słów? Żeby zwyciężać trzeba umieć być zwycięzcą. Żeby zyskać więcej pewności siebie, trzeba z szacunkiem patrzeć na siebie samego, cenić się wysoko. Gdy stajesz przed trudnymi zadaniami, warto byś uruchomił swoją wyobraźnię i poprzez nią zobaczył siebie odnoszącego sukces. Im bardziej konkretny i angażujący zmysły będzie obraz, im więcej kolorów, dźwięków, zapachów zauważysz, tym lepiej. Wizualizuj siebie odnoszącego sukces, przedstawiającego Ciebie w szczycie formy, pewnego siebie i…zaobserwuj niesamowite efekty, które to przyniesie. Człowiek zmierza do tego co zaprząta jego myśli. Jeśli tylko dostatecznie plastycznie i wystarczająco często będziesz kreować w myślach obrazy rzeczy, sytuacji, wydarzeń, to wywrzesz na nie przedziwny wpływ: oto w niepojęty sposób spełniają się Twoje wizje…

  • Pozwól sobie na ekscentryczność

Odwaga różnienia się od otoczenia idzie w parze z pewnością siebie. Kiedy postanawiamy skończyć z udawaniem, że jesteśmy takimi jakimi chcą nas widzieć inni, dokonujemy ważnego wyboru – wstępujemy na drogę wolności. By zyskać poczucie niezależności, trzeba spełnić nieodłączny warunek – nauczyć się znosić krytykę.  Mów, to co myślisz. Ciągle poszukuj, odkrywaj nowe. Ucz się stale. Odważnie mów nie. Twórz coś. Bądź wśród ludzi, przy których możesz być sobą. Zbaczaj z utartych szlaków.

  • Zachowaj inicjatywę, nie dawaj za wygraną, nawet jeżeli spotkało Cię odrzucenie

Im bardziej boisz się odrzucenia, tym częściej go doświadczasz. Jak radzić sobie z odrzuceniem? Na początku wiedz, że to się będzie zdarzać, bądź przygotowany na odrzucenie. Rozważ , czy się nie mylisz – może to co bierzesz za odrzucenie wcale nim nie jest. Próbuj do skutku.


Ziarno pewności siebie zasadza się na żyznej ziemi miłości. Najpierw warto pokochać siebie, żeby móc kochać innych, wchodzić z nimi w fascynujące relacje. Kończąc już, te wywody chcę żebyś od dzisiaj każdego dnia pamiętał o tym, jaki jesteś cudowny, jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny.

Autor: Olga Rzycka
olga.rzycka@d4e.eu
www.d4e.eu

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0