Jak cenią się studenci?

studenciNajwyższego wynagrodzenia od przyszłego pracodawcy oczekują studenci i absolwenci uczelni technicznych. Najniżej cenią się absolwenci uczelni pedagogicznych i uniwersytetów – to wynik analizy oczekiwanych wynagrodzeń, przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl.

Jak wynika z danych, studenci i absolwenci uczelni technicznych oczekują wynagrodzenia na poziomie 2343 zł brutto, co i tak jest kwotą o prawie tysiąc złotych niższą niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Tuż za nimi znaleźli się absolwenci uczelni ekonomicznych z oczekiwaniami niższymi o niewiele ponad 100 zł brutto.

Kolejne miejsce zajmują absolwenci uczelni rolniczych, którzy mają wyższe oczekiwania finansowe niż absolwenci uniwersytetów. Ranking zamykają studenci i absolwenci uczelni pedagogicznych,
z oczekiwaniami o prawie 450 zł niższymi niż przyszli inżynierowie.

Wykres 1. Średnie oczekiwane wynagrodzenie według profilu wykształcenia kandydata

s1

Źródło: dane z bazy użytkowników, zarejestrowanych w Pracuj.pl w okresie od 09.2008 r. do 08.2009 r.

 

Takie wyniki nie dziwią – inżynierowie to specjaliści, na których popyt pracodawców jest dużo większy niż podaż kandydatów.

Polskie uczelnie techniczne mają renomę i umożliwiają zdobycie wykształcenia na wysokim poziomie. Są to jednak studia trudne i wymagające dużego zaangażowania ze strony studenta, co może niektórych zniechęcać do zdobycia dyplomu inżyniera. Rynek pracy pokazuje jednak, że trud się opłaca i będzie opłacał się nadal, bo brak kadry inżynierskiej staje się widocznym problemem naszej gospodarki.

Już od kilku lat pracodawcy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, odczuwają brak wykwalifikowanych inżynierów. Mimo gwałtownie rosnącego zapotrzebowania rynku, liczba absolwentów uczelni technicznych utrzymuje się na stałym poziomie. Dla pracodawców oznacza to coraz większe problemy z rekrutacją i coraz wyższe koszty zatrudnienia odpowiednich pracowników. Trzeba sobie również zdać sprawę z tego, że brak specjalistów z wykształceniem technicznym wpływa również na konkurencyjność naszej gospodarki. – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, która jest właścicielem portalu Pracuj.pl.

Szczegółowa analiza poziomów oczekiwanych wynagrodzeń pokazuje wyraźnie, jak niskie są oczekiwania finansowe kandydatów kończących uczelnie pedagogiczne. Aż 6 na 10 kandydatów o takim profilu wykształcenia zadowoli wynagrodzenie na poziomie od 1000 do 2000 zł brutto. Tylko 5% z nich myśli o wynagrodzeniu rzędu 3000-4000 zł – to najmniejszy wskaźnik spośród wszystkich grup.


Wykres 2. Poziomy oczekiwanego wynagrodzenia według profilu wykształcenia kandydata

s2

Źródło: dane z bazy użytkowników, zarejestrowanych w Pracuj.pl w okresie od 09.2008 r. do 08.2009 r

 

Metodologia:

Analizie poddano profile 56808 zarejestrowanych użytkowników portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, którzy przy rejestracji uzupełnili pole „oczekiwane wynagrodzenie” oraz wskazali swój status zawodowy jako student/absolwent/asystent. Dla zachowania aktualności danych, analiza obejmuje wyłącznie użytkowników zarejestrowanych w Pracuj.pl w ostatnim roku, tzn. od września 2008 do sierpnia 2009.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0