Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców – projekt badawczy PKPP Lewiatan

badaniePKPP Lewiatan rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców, który umożliwi wypracowanie narzędzi sprzyjających dopasowaniu kwalifikacji pracowników do potrzeb rynku pracy. Rekomendacje dot. kształcenia ustawicznego i współpracy z instytucjami edukacyjnymi przekazane zostaną rządowi oraz parlamentarzystom.

Realizowany projekt przewiduje analizę sytuacji w czterech branżach, w których problemy z dopasowaniem kwalifikacji pracowników do oczekiwań pracodawców są wyraźnie dostrzegalne. Są to: branża energetyczna, budowlana, odzieżowa i IT. Dzięki realizacji projektu, otrzymamy informacje o brakach systemu kształcenia kwalifikacji i przyczynach niedopasowania kwalifikacji pracowników do wymagań rynku. Analiza ta pozwoli również odpowiedzieć na pytanie jakich dokładnie kwalifikacji poszukują pracodawcy w danej branży i jakich kwalifikacji brak pracownikom starającym się o pracę. Pokażemy także rozwiązania, dzięki którym pracodawcy będą mogli brać udział w kształtowaniu programów nauczania.

Efektem badań, które na zlecenie Lewiatana przeprowadzi Ośrodek Badania Rynku Pracy Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, będzie raport zawierający rekomendacje zmian w systemie kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia ustawicznego (lifelong learning). Liczymy, że upowszechnienie i wprowadzenie w życie powstałych rekomendacji pomoże zlikwidować lukę między kwalifikacjami posiadanymi przez pracowników i tymi poszukiwanymi przez pracodawców.

W ramach projektu powstaną również publikacje dotyczące dobrych praktyk w zakresie zwiększania kwalifikacji pracowników w miejscu pracy oraz dobrych praktyk w kontaktach pracodawców z instytucjami edukacyjnymi. Opisane rozwiązania i dobre praktyki promowane będą wśród przedsiębiorców, szkół wyższych, zawodowych i branżowych instytucji szkoleniowych.

Przeprowadzimy w ramach projektu cykl seminariów dla pracodawców i przedstawicieli rynku edukacyjnego. Takie spotkania zacieśnią współpracę pomiędzy środowiskiem pracodawców, a instytucjami kształcenia.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków EFS i wspiera priorytety polityki unijnej m.in. zrównoważony rozwój i równe szanse. Prace nad rekomendacjami zakończą się w roku 2010.


Źródło: PKPP Lewiatan, kariera.com.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0