Kryzys zminiejszył mobilność pracowników

train39% internautów jest skłonnych wyjechać „za chlebem” do innego miasta, gdy otrzyma atrakcyjną ofertę. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób niechętnych do takiej przeprowadzki. Kryzys gospodarczy podtrzymał tę tendencję i wpłynął na większe przywiązanie pracowników do dotychczasowych miejsc pracy.

Według badania przeprowadzanego przez Gemius dla Pracuj.pl, spada liczba osób, które byłyby chętne do podjęcia pracy w innym mieście. Kryzys nie zmienił tego trendu, a wręcz zdaje się go nieco wzmacniać. Dwa lata temu możliwość wyjazdu brało pod uwagę 48% badanych, natomiast w marcu 2009 liczba ta była o 9% niższa.


Wykres 1. Czy otrzymując atrakcyjną ofertę pracy byłbyś gotów/byłabyś gotowa zmienić miejsce zamieszkania na inny rejon Polski?

pracuj1
Źródło: Badanie Gemius na zlecenie Pracuj.pl. N = wszyscy badani, z wyłączeniem osób, które nie są zainteresowane zmianą pracy, nawet gdy oferta byłaby atrakcyjna.


Kryzys wpłynął na przywiązanie Polaków do ich obecnego zajęcia. W październiku 2008, gdy na rynku pojawiły się pierwsze oznaki gorszej koniunktury, niemal co czwarty pracujący, nieposzukujący pracy respondent zdecydowanie rozważyłby zmianę pracy, gdyby pojawiła się atrakcyjna oferta. Sześć miesięcy później, w marcu 2009, liczba internautów zdecydowanie otwartych na nowe wyzwania zawodowe była już o 5% niższa. Wzrosła natomiast liczba respondentów, którzy wybrali odpowiedź „raczej nie”.


Wykres 2. Czy byłbyś gotów/byłabyś gotowa rozważyć zmianę pracy, gdybyś znalazł(a) atrakcyjną dla siebie ofertę?

p2

Źródło: Badanie Gemius na zlecenie Pracuj.pl. N= respondenci, którzy pracują i nie szukają pracy


– Większe przywiązanie do dotychczasowego miejsca pracy to naturalna reakcja na niepokojące doniesienia z rynku, takie jak wstrzymywanie produkcji przez duże zakłady czy grupowe zwolnienia. Widać natomiast, że skutki kryzysu nie są jeszcze na tyle odczuwalne, aby wpłynąć na mobilność pracowników. Niestety, jeśli dekoniunktura w gospodarce światowej będzie się utrzymywała, a bezrobocie rosło, przeprowadzka do innego miasta, województwa czy nawet kraju może się okazać najlepszym rozwiązaniem dla osoby poszukującej zatrudnienia – komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Kolejnym symptomem zmian, zachodzących na rynku pod wpływem sytuacji gospodarczej, jest większa aktywność osób szukających pracy. Odsetek osób, które codziennie przeglądają ogłoszenia rekrutacyjne w Internecie w marcu 2009 wynosił 39% i był o 10% większy niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Więcej jest także kandydatów, którzy śledzą nowe oferty 3 i więcej razy w tygodniu.


Wykres 3. Jak często przeglądasz oferty pracy w Internecie?

p3


Źródło: Badanie Gemius na zlecenie Pracuj.pl N = osoby poszukujące pracy


Internet jest dla uczestników badania głównym źródłem informacji o nowych rekrutacjach. 57% pytanych twierdzi, że szukając zajęcia w sieci, oszczędza czas. Według internautów to także najwygodniejszy sposób poszukiwań oraz źródło najbardziej aktualnych ogłoszeń.


Informacje o badaniu: Gemius prowadzi badanie „Pracuj.pl – serwis  w oczach internautów” na zlecenie portalu Pracuj.pl od 2005 roku. Celem badania jest poznanie opinii na temat serwisów rekrutacyjnych oraz przyczyn i sposobów korzystania z tych serwisów. W 10 fali badania, przeprowadzonej od 9 do 26 marca br, wzięło udział 2039 internautów, w wieku 24-45 lat z wykształceniem co najmniej średnim. W informacji wykorzystano także dane z 9 fali badania, przeprowadzonej od 20 do 28 października 2008 (N=2876), 8 fali badania, przeprowadzonej od 25 lutego do 3 marca 2008 r. (N=2850) i z fali 5, przeprowadzonej od 19 do 26 marca 2007 (N=2514). Metoda badania: CAWI, Real Time Sampling, analiza z wykorzystaniem wag analitycznych.

Informacje o portalu Pracuj.pl: Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 10 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata.

www.pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0