PARP:Rynek pracy XXI wieku

logo PARP

Jak podaje serwis prasowy PARP, na konferencji Foresight kadr nowoczesnej gospodarki przedstawiono wnioski płynące z pierwszego w Polsce badania potencjału kadr metodą foresight. Przedstawiciele PARP przedstawili zapotrzebowanie na określony rodzaj i umiejętności pracowników.

Projekt miał na celu wskazanie zapotrzebowania polskiej gospodarki na umiejętności kadr zarządzających oraz pracowników firm w długiej perspektywie czasowej. Foresight jest działaniem wspierającym podejmowanie strategicznych działań poprzez dostarczenie decydentom alternatywnych scenariuszy rozwoju, których wystąpienie zależy od wartości przybieranych przez określone czynniki kluczowe.
Jest to pierwszy w Polsce projekt foresight dotyczący rozwoju kadr w wieloletniej perspektywie.

Zmiany na rynku pracy, obejmujące m.in. wzrastającą liczbę osób mających dostęp do wykształcenia, starzenie się społeczeństwa, migracje będą wpływały również na rodzaj kompetencji zawodowych niezbędnych w przyszłości. Przewiduje się wzrost zapotrzebowania na wysokowykwalifikowaną i elastyczną kadrę. W związku z tym należy położyć nacisk na kształcenie ustawiczne, szkolenia oraz programy adresowane do osób dorosłych.

W firmach priorytetem powinno się stać prognozowanie i planowanie rozwoju zasobów kadrowych. W przeciwnym wypadku z powodu braku wykwalifikowanych kadr wiele przedsiębiorstw może przestać się rozwijać.
Niezależnie od sektorów gospodarki pracownikom będą potrzebne takie umiejętności jak, np. kreatywność, mobilność, kompetencje komunikacyjne, umiejętność pracy grupowej, znajomość technologii informatycznych, ale też znajomość języków obcych i ugruntowane podstawy matematyki.

Celem przeprowadzonych prac było przygotowanie wniosków dla działań służących ożywieniu rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności sektora MSP. „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” to projekt systemowy PARP realizowany w ramach poddziałania 2.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj więcej o wnioskach płynących z raportu.


Źródło: PARP, solidnafirma.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0