Polscy księgowi – jacy są?

accountantJak wynika z badania pod tytułem: „Doświadczenia i aspiracje księgowych zatrudnionych w polskich firmach”, przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie „Gazety Prawnej” i Wolters Kluwer Polska, 55 proc. osób zajmujących się na co dzień księgowością nie obawia się utraty pracy.

Badanie zrealizowane zostało przez PBS DGA w dniach 19–22 maja 2009 r. na ogólnopolskiej próbie 500 księgowych zatrudnionych w firmach małych (10–49 pracowników), średnich (50–249 pracowników) i dużych (250 i więcej pracowników). Respondentami były główne osoby w firmie odpowiedzialne za sprawy związane z księgowością. Badanie przeprowadzono w technice CATI (Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo.

Badanie, oprócz powyżej wspomnianego, przyniosło kilka innych ciekawych wniosków:

1. Ponad 90 proc. księgowych to kobiety. 20 lat. im mniejsza firma, tym więcej pań zatrudnionych na stanowisku księgowego. W dużych firmach 81 proc. księgowych to kobiety. W średnich ten odsetek wynosi 87 proc., a w małych firmach 94 proc.

2. Księgowi są grupą zawodową ambitną, rozwijającą się, często sięgającą do nowinek (typu serwisy internetowe czy programy komputerowe).

3. W dużych firmach 98 proc. osób pracujących jako księgowi zatrudnionych jest na umowę o pracę. W średnich i małych firmach jest to po 97 proc. osób.Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w Polsce jest 64 286 księgowych z uprawnieniami resortu finansów.

4. Średni staż pracy na stanowisku księgowego wynosi 20 lat.

5. Średni wiek księgowych w dużych i małych firmach to 47 lat, w średnich przedsiębiorstwach – 48 lat. Najwięcej osób znajduje się w grupie wiekowej między 51 a 60 lat. Na drugim miejscu są księgowi w wieku od 41 do 50 lat.

6. Średnio 55 proc. księgowych w ogóle nie obawia się utraty pracy, ok. 23 proc. badanych w niewielkim stopniu obawia się zwolnienia, a 14 proc. trochę obawia się utraty pracy.

7. Wyniki badania pokazują, że bez względu na wielkość firmy pracodawcy jedynie ok. 13-16 proc. księgowych zajmuje się wyłącznie sprawami księgowymi. Pozostali badani zadeklarowali natomiast, że przynajmniej czasami powierzane są im kwestie finansowe wykraczające poza ramy prowadzenia ksiąg lub rola prawnika. W firmach małych częściej niż w przedsiębiorstwach o większym zatrudnieniu księgowi dodatkowo odpowiedzialni są za przygotowywanie umów handlowych oraz prowadzenie spraw kadrowych.

Źródło: Gazeta Prawna

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0