Zatrudnienie specjalistów i menadżerów w Polsce

antal05Aż 52% przedsiębiorstw w Polsce aktywnie szuka pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie średniego i wyższego szczebla, natomiast zwalnia 30% pracodawców – wynika z międzynarodowego badania „Global Snapshot” przeprowadzonego już po raz trzeci przez firmę rekrutacyjną Antal International.

Opublikowany 14 maja 2009, międzynarodowy raport „Global Snapshot” Antal International został przygotowany na podstawie anonimowych ankiet i wywiadów przeprowadzonych z ponad 4200 przedsiębiorstwami w 32 krajach na całym świecie. Ankietowani zostali zapytani o tendencje zatrudnienia (rekrutacji i zwolnień) na chwilę obecną oraz prognozy na następne trzy miesiące.

Kryzys nadal determinuje polski rynek pracy specjalistów i menedżerów” wyjaśnia Artur Skiba, Dyrektor Zarządzający Antal International. „Choć Polska jest jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie Środkowej i Wschodniej kryzys nie ominął naszego rynku pracy”. Wskaźnik aktywnego zatrudniania specjalistów i menedżerów spadł z 60% w listopadzie zeszłego roku do 52% w kwietniu tego roku, natomiast odsetek firm deklarujących zwolnienia wzrósł adekwatnie z 15% do 30%. „Choć to znaczący wzrost miejmy nadzieję, że apogeum zwolnień ekspertów mamy już za sobą gdyż jak wynika z deklaracji już tylko 22% deklaruje zwolnienia w przyszłym kwartale, a 43% chce zatrudniać”.

Najwyższe wskaźniki aktywnego zatrudniania deklarowali pracodawcy z sektorów: farmaceutycznego (aż 89%), IT i Telekomunikacji (64%) oraz FMCG (63%). Najniższe: motoryzacji (22%) czy nieruchomości i budownictwa (33%). Chociaż wyniki nie są najbardziej optymistyczne, potwierdzają statystyki ostatniego badania sugerujące, że kryzys może ominąć wybrane branże czy sektory. „Farmacja i IT to silne rynki, które po raz kolejny oferują sporo wakatów dla specjalistów i menedżerów” konkluduje Artur Skiba.

antal1

Jak wynika z raportu, wskaźnik aktywnych rekrutacji w Polsce (52%), obok Rosji (58%) i Czech (50%) jest jednym z najwyższych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W Bułgarii 41%, na Węgrzech 32% a w Rumunii 39% firm aktualnie zatrudnienia ekspertów. W Europie Zachodniej wskaźnik ten waha się w przedziale 40-50% z najwyższym dla Francji (53%) i Malty (72%) a najniższym dla Szwajcarii na poziomie 20%.

antal2

antal03

antal04

Metodologia badania

Badanie przeprowadzono w okresie od 31 marca do 24 kwietnia 2009 na próbie 4217 przedsiębiorstw w 32 krajach w Europie, Azji, Afryce i Amerykach. Badania przeprowadzono rozsyłając ankietę i przeprowadzając wywiad telefoniczny. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie jak i pracownicy  działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce udział w badaniu wzięło 476 firm.

Źródło: Antal International.  Więcej o polskim oddziale firmy na stronie: www.antal.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0