Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2009

pracujLiczba ofert pracy opublikowanych w I kwartale nie zmieniła się w stosunku do ostatnich 3 miesięcy 2008 roku. Znacząco wzrosło natomiast zainteresowanie ogłoszeniami wśród kandydatów. Liczba rekrutacji prowadzonych na Mazowszu zmniejszyła się o tysiąc – to najważniejsze wnioski płynące z raportu „Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2009 roku”, przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Ile ofert, ilu kandydatów?

Według serwisu Pracuj.pl, całkowita liczba ofert pracy w I kwartale bieżącego roku nie zmieniła się znacząco w porównaniu z kwartałem ubiegłym i wyniosła 37 151. Nie zmienia to faktu, że zmiany w ciągu trwania tego okresu były wyraźne. Największy spadek zanotowano w grudniu (36% mniej ofert pracy w porównaniu z listopadem), a największe odbicie w styczniu (40% wzrost w stosunku do grudnia). Sam I kwartał 2009 roku był raczej stabilny, ale ze średnia miesięczną dużo mniejszą (ok.12 tyś) niż np. średnia z listopada roku ubiegłego ( ok.17 tyś.)

Jednocześnie, mniejsza ilość ofert przełożyła się na większe zainteresowanie ofertami pracy ze strony kandydatów. W samym tylko styczniu 2009 roku zainteresowanie ofertami pracy (mierzone liczbą odsłon stron z ogłoszeniami) było aż o 73% wyższe niż średniomiesięcznie w 2008 roku. W lutym i marcu zainteresowanie było większe odpowiednio o 67% i 64% niż w 2008 roku.

pracuj1

Kto rekrutował najwięcej?

W I kwartale branża handel i sprzedaż znalazła się na pierwszym miejscu pod względem liczby oferowanych miejsc pracy – co trzecie ogłoszenie dotyczyło zatrudnienia w tym sektorze. Na kolejnych pozycjach znalazły się branże: finansowa, nieruchomościowa oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Największy wzrost zapotrzebowania na pracowników miał miejsce w branży farmaceutycznej (o 31%), edukacyjnej (o 25%) oraz FMCG (o 11%). Największy spadek liczby ogłoszeń w I kwartale 2009 w porównaniu do IV kwartału 2008 odnotowano w branżach: transport i logistyka, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Kogo szukano?

Najczęściej poszukiwano:

– handlowców

– osób zajmujących się obsługa klienta

– inżynierów

– informatyków

– finansistów

Ponadto, niemal 8 na 10 ofert pracy skierowanych było do specjalistów. Co dziesiąte ogłoszenie skierowane było do kierowników. Najmniej propozycji zatrudnienia czekało na praktykantów i stażystów oraz na pracowników fizycznych.

pracuj4

Gdzie szukano? W czołówce jak zwykle znalazło się Mazowsze – co piąta oferta pochodziła z tego regionu (mimo, że zanotowano tu największy spadek liczby ogłoszeń, bo aż o 10%). Miejsca kolejne przypadły województwa dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie. Ofert z zagranicy było zaledwie 1,9%.

Jak skomentował wyniki Przemysław Gacek, przeze Grupy Pracuj: Dwa ostatnie kwartały potwierdziły nasze wcześniejsze prognozy – w coraz większej ilości branż mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, a nie pracownika. W tych przełomowych czasach warto na pewno zadbać o wizerunek firmy jako organizacji, która pomimo obiektywnych trudności, dba o pracowników i potrafi w odpowiedni sposób przeprowadzić proces zmian. Po okresie kryzysu przychodzi czas wzrostu gospodarczego, a wtedy takie przedsiębiorstwa będą miały łatwiejszy dostęp do najlepszej kadry. Odpowiednia polityka personalna i komunikacyjna w czasach dekoniunktury w dłuższej perspektywie z pewnością się opłaca.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0