Na posiedzeniu Sejmu w piątek 25.09.2009 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewiduje ona, że pracodawca będzie miał obowiązek sporządzania złożenia za pracownika rocznej deklaracji podatkowej.
Przypomnijmy, że podstawową regułą będzie obowiązek sporządzania rocznego obliczenia podatku przez płatnika (pracodawcę) z urzędu – bez konieczności wcześniejszego składania wniosku przez podatnika (pracownika) w tej sprawie. Wiąże się to z możliwość rozliczania przez płatnika w PIT-40 niektórych ulg podatkowych.
Podatnik (pracownik) będzie składał oświadczenie, dzięki któremu płatnik (pracodawca) dokonujący rocznego obliczenia podatku będzie mógł uwzględnić w tym rozliczeniu odliczenie od dochodu ulgi internetowej i od podatku ulgi na dzieci. W składanym oświadczeniu podatnik może wskazywać organizację pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1% należnego podatku. W tym przypadku w rocznym obliczeniu podatku płatnik przekaże do urzędu podatkowego dane podane przez płatnika, a organ podatkowy przekaże podatek na ogólnych zasadach.
Zgodnie z podjętą przez Sejm uchwałą pracodawcy będą mieli obowiązek rozliczyć dochody pracownika za 2010 r. Jest to zmiana w porównaniu z propozycją Rządu poddaną pod obrady Sejmu. Rząd proponował, by przepisy nowelizacji obowiązywały już od przyszłego roku, a zatem, by pracodawca rozliczał PIT pracownika już za 2009 r.
Autor: Grażyna Rompel-Kwiatkowska
Źródło: Biblioteka Prawa Pracy