Duży potencjał pracy tymczasowej w Polsce

pracatymczasowaRynek pracy tymczasowej w Polsce, w porównaniu z innymi krajami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyjdzie szybciej z recesji – wynika z raportu Europejskiej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (EuroCiett).

W 2009 r. zanotujemy najprawdopodobniej ponad 25 proc. spadek wartości rynku pracy tymczasowej w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wynika z danych EuroCiett. Jednak już w 2010 r. rynek pracy tymczasowej powinien zanotować wzrost na poziomie 7 proc., a w 2012 r. dynamika powróci do ok. 20 proc.

Przewidywania EuroCiett dotyczące polskiego rynku są lepsze – 2009 r. powinien zakończyć się w najgorszym wypadku ok. 22 proc. spadkiem, znacznie odbijając się od dna w 2010 r., a w 2012 osiągnie 26 proc. wzrost. „Ożywienie się rynku jest ściśle powiązane z poprawą koniunktury gospodarczej na rynkach europejskich, a szczególnie dobrze na tym tle wypada Polska.  Ponadto nie bez znaczenia dla prognozy krajowej jest fakt organizacji Euro 2012, co pociąga za sobą szereg dodatkowych inwestycji infrastrukturalnych oraz w sektorze usługowym. Zwiększy to zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych i będzie działać stymulująco na cały rynek” – mówi Maurice Delbar, członek zarządu EuroCiett oraz prezes Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.

Tymczasem pierwsze półrocze 2009 r. w naszym kraju zamknęło się najgorszym od kilku lat wynikiem – czyli spadkiem obrotów o około 21 proc. „W drugim kwartale w wyniku prac sezonowym rynek nieznacznie się ożywił. W efekcie liczba pracowników tymczasowych i pracodawców wzrosła o ponad 20 proc. Ten pozytywny trend nie rekompensuje jeszcze strat i nie pozwala zbliżyć się do wielkości obrotów na poziomie poprzedniego roku, ale jesteśmy na dobrej drodze”dodaje Maurice Delbar. „Jednak nie oznacza to, że 2009 r. nie będzie dla wielu polskich agencji rokiem krytycznym – szczególnie dla małych podmiotów wyspecjalizowanych w określonych branżach najbardziej dotkniętych przez kryzys”.

Polska: najwięcej pracowników, ale najkrótszy czas pracy

Wyniki raportu pokazują, że Polska zatrudnia największa ilość pracowników tymczasowych – w 2008 r. 520 tys. Jednak w przeliczeniu na pełne etaty (FTE), liczba ta zmniejsza się do niespełna 85 tys. Jest to skutek zawierania głównie krótkoterminowych umów. Pracownik tymczasowy w Polsce pracuje średnio tylko 313 godzin, a w Bułgarii trzy razy dłużej (936 godzin). Zatrudniamy największą liczbę pracowników tymczasowych w regionie, ale na najkrótsze umowy. Średni okres zobowiązania to niecałe 3 miesiące, podczas gdy np.  w Słowenii wynosi – 7, a na Węgrzech, w Bułgarii i Słowacji – 6 miesięcy.

Tymczasowo pracują głównie młodzi … i kobiety

49,8 proc. pracowników tymczasowych stanowią w Polsce osoby poniżej 25 roku życia – co stanowi najwyższy odsetek w naszym regionie. „Praca tymczasowa stwarza możliwości zatrudnienia dla osób o utrudnionym dostępie do rynku pracy. Staramy się w Polsce wykorzystywać te atuty jak najlepiej. Ludzie młodzi stanowią w naszym kraju ponad 1/5 wszystkich bezrobotnych, a poprzez elastyczne zatrudnienie mogą zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe i zdobyć kwalifikacje, które zaowocują w ich przyszłej drodze zawodowej” – mówi Maurice Delbar. Bardzo rzadko z pracy tymczasowej korzystają niestety ludzie starsi, według badań osoby powyżej 45 roku życia stanowią zaledwie 6,8 proc. wszystkich PT. Z kolei tylko w Polsce i Rumunii tymczasowo zatrudnia się więcej kobiet (odpowiednio 52,1 proc. oraz 50,9 proc.)

Uwolnić rynek pracy

Polska rynek pracy znajduje się obecnie w strategicznym momencie – ostatnie doniesienia o wzroście gospodarczym oraz stabilizacja stopy bezrobocia napawają optymizmem, jednak nie zwiastują jeszcze końca kryzysy. „Dlatego też tak ważne jest możliwie jak największe wykorzystanie potencjału jaki drzemie w tej elastycznej formie zatrudnienia jaką jest praca tymczasowa. Barierę stanowią jednak przepisy prawne, które od ponad 5 lat nie zostały zmienione, a ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych nie spełnia tym samym oczekiwań i wymagań rynku pracy” – podsumowuje Maurice Delbar.


NOTA REDAKCYJNA: Dane wykorzystane w materiale pochodzą z raportu EuroCiett „IC Market Tracking®. Temporary Staffing in CEE 2009”.

Źrodło: Start People

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0