Rynek pracy tymczasowej w Polsce, w porównaniu z innymi krajami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyjdzie szybciej z recesji – wynika z raportu Europejskiej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (EuroCiett).
W 2009 r. zanotujemy najprawdopodobniej ponad 25 proc. spadek wartości rynku pracy tymczasowej w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wynika z danych EuroCiett. Jednak już w 2010 r. rynek pracy tymczasowej powinien zanotować wzrost na poziomie 7 proc., a w 2012 r. dynamika powróci do ok. 20 proc.
Przewidywania EuroCiett dotyczące polskiego rynku są lepsze – 2009 r. powinien zakończyć się w najgorszym wypadku ok. 22 proc. spadkiem, znacznie odbijając się od dna w 2010 r., a w 2012 osiągnie 26 proc. wzrost. „Ożywienie się rynku jest ściśle powiązane z poprawą koniunktury gospodarczej na rynkach europejskich, a szczególnie dobrze na tym tle wypada Polska. Ponadto nie bez znaczenia dla prognozy krajowej jest fakt organizacji Euro 2012, co pociąga za sobą szereg dodatkowych inwestycji infrastrukturalnych oraz w sektorze usługowym. Zwiększy to zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych i będzie działać stymulująco na cały rynek” – mówi Maurice Delbar, członek zarządu EuroCiett oraz prezes Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.
Tymczasem pierwsze półrocze 2009 r. w naszym kraju zamknęło się najgorszym od kilku lat wynikiem – czyli spadkiem obrotów o około 21 proc. „W drugim kwartale w wyniku prac sezonowym rynek nieznacznie się ożywił. W efekcie liczba pracowników tymczasowych i pracodawców wzrosła o ponad 20 proc. Ten pozytywny trend nie rekompensuje jeszcze strat i nie pozwala zbliżyć się do wielkości obrotów na poziomie poprzedniego roku, ale jesteśmy na dobrej drodze” – dodaje Maurice Delbar. „Jednak nie oznacza to, że 2009 r. nie będzie dla wielu polskich agencji rokiem krytycznym – szczególnie dla małych podmiotów wyspecjalizowanych w określonych branżach najbardziej dotkniętych przez kryzys”.
Polska: najwięcej pracowników, ale najkrótszy czas pracy
Wyniki raportu pokazują, że Polska zatrudnia największa ilość pracowników tymczasowych – w 2008 r. 520 tys. Jednak w przeliczeniu na pełne etaty (FTE), liczba ta zmniejsza się do niespełna 85 tys. Jest to skutek zawierania głównie krótkoterminowych umów. Pracownik tymczasowy w Polsce pracuje średnio tylko 313 godzin, a w Bułgarii trzy razy dłużej (936 godzin). Zatrudniamy największą liczbę pracowników tymczasowych w regionie, ale na najkrótsze umowy. Średni okres zobowiązania to niecałe 3 miesiące, podczas gdy np. w Słowenii wynosi – 7, a na Węgrzech, w Bułgarii i Słowacji – 6 miesięcy.
Tymczasowo pracują głównie młodzi … i kobiety
49,8 proc. pracowników tymczasowych stanowią w Polsce osoby poniżej 25 roku życia – co stanowi najwyższy odsetek w naszym regionie. „Praca tymczasowa stwarza możliwości zatrudnienia dla osób o utrudnionym dostępie do rynku pracy. Staramy się w Polsce wykorzystywać te atuty jak najlepiej. Ludzie młodzi stanowią w naszym kraju ponad 1/5 wszystkich bezrobotnych, a poprzez elastyczne zatrudnienie mogą zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe i zdobyć kwalifikacje, które zaowocują w ich przyszłej drodze zawodowej” – mówi Maurice Delbar. Bardzo rzadko z pracy tymczasowej korzystają niestety ludzie starsi, według badań osoby powyżej 45 roku życia stanowią zaledwie 6,8 proc. wszystkich PT. Z kolei tylko w Polsce i Rumunii tymczasowo zatrudnia się więcej kobiet (odpowiednio 52,1 proc. oraz 50,9 proc.)
Uwolnić rynek pracy
Polska rynek pracy znajduje się obecnie w strategicznym momencie – ostatnie doniesienia o wzroście gospodarczym oraz stabilizacja stopy bezrobocia napawają optymizmem, jednak nie zwiastują jeszcze końca kryzysy. „Dlatego też tak ważne jest możliwie jak największe wykorzystanie potencjału jaki drzemie w tej elastycznej formie zatrudnienia jaką jest praca tymczasowa. Barierę stanowią jednak przepisy prawne, które od ponad 5 lat nie zostały zmienione, a ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych nie spełnia tym samym oczekiwań i wymagań rynku pracy” – podsumowuje Maurice Delbar.
NOTA REDAKCYJNA: Dane wykorzystane w materiale pochodzą z raportu EuroCiett „IC Market Tracking®. Temporary Staffing in CEE 2009”.
Źrodło: Start People