Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2009

RPWedług raportu przygotowanego przez specjalistów portalu Pracuj.pl na rynku pracy straty odrabia branża finansowa, od której rozpoczął się światowy kryzys. Mazowsze odnotowało spadek, choć pozostaje liderem zestawienia regionów, a liczba ofert wzrosła nieznacznie w stosunku do I kwartału 2009.

W II kwartale 2009 w portalu Pracuj.pl pracodawcy opublikowali 38261 ofert – o 3% więcej niż minionym kwartale. Kryzys najbardziej dotknął branżę edukacyjną i szkoleniową, która zamieściła o ¼ ogłoszeń mniej, o 37% wzrosło natomiast zapotrzebowanie branży prawniczej. Wzrosty odnotowały także finanse i bankowość – to wybrane wnioski płynące z raportu „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2009 roku”, przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Pierwszą połowę tego roku na rynku pracy charakteryzowała duża dynamika zmian. W analizowanym okresie największy spadek ofert pracy miał miejsce w lutym. Po całkiem niezłym styczniu liczba ogłoszeń spadła o 14%, by w marcu znów wzrosnąć i ustabilizować się. Maj był najlepszym w minionym półroczu miesiącem na poszukiwanie pracy – kandydaci mieli do dyspozycji ponad 13,5 tys. ofert zatrudnienia. Czerwiec nie był już tak łaskawy, w tym miesiącu liczba ofert zmniejszyła się o prawie 1500. Nie jest to jednak efekt załamania na rynku, ale naturalny spadek związany ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych specjalistów w okresie wakacyjnym.

 

Wykres 1. Liczba ofert pracy w Pracuj.pl w I połowie 2009.

W1

Źródło: Dane własne portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

 

BRANŻE: Finanse mają się lepiej

Kryzys nie zajrzał w oczy specjalistów od handlu i sprzedaży – ci mimo spowolnienia gospodarki nadal mogli przebierać w ofertach. W pewnym sensie kryzys daje im wręcz większe możliwości, bo dobry handlowiec w czasach gorszej koniunktury jest tym bardziej poszukiwany.

Co ciekawe, straty zaczyna powoli odrabiać branża finansowa, od której rozpoczął się światowy kryzys gospodarczy. Zapotrzebowanie na pracowników finansów i bankowości było mniejsze w II kwartale 2009 o blisko 1/3 w stosunku do analogicznego okresu w 2008 roku (wtedy opublikowano 7644 ofert zatrudnienia). Widać jednak spory wzrost w stosunku do I kwartału tego roku – aż o 9%.

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się branża budownictwo i nieruchomości, choć tu odnotowano ok. 5% spadek liczby propozycji. Największy procentowy spadek ofert odnotowały branża edukacyjna i szkoleniowa (-26,5%) oraz przemysł chemiczny (-16,5%). Największy procentowy przyrost, w stosunku do I kwartału, odnotowała natomiast branża prawnicza.


T1


ZAWODY: Klienci dają pracę

Oferty dla handlowców, podobnie jak w I kwartale, stanowiły prawie połowę wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w Pracuj.pl. W czołówce zestawienia znów znalazły się propozycje dla osób chcących pracować w dziale obsługi klienta i call center. Ogromne zapotrzebowanie na pracowników tego sektora w pierwszej połowie tego roku nie powinno nikogo dziwić, bo dbałość o obecnego klienta i umiejętność pozyskiwania nowych to obecnie główne wyzwania dla firm.

W kwietniu, maju i czerwcu tego roku największy procentowy wzrost propozycji odnotowano w przypadku działu kontroli jakości, gdzie poszukiwano o ponad połowę więcej osób niż I kwartale tego roku.

Największy procentowy spadek dotyczył ofert dla tłumaczy – zamieszczono ich o ponad połowę mniej niż przed kwartałem. Może to wynikać z chęci optymalizacji kosztów przez pracodawców, którzy tego typu usługi mogą zlecać na zewnątrz, na zasadzie outsourcingu.

T2


REGIONY: Zagranica już nie kusi

W II kwartale 2009 roku Mazowsze nadal było regionem, w którym najłatwiej było znaleźć pracę, choć jako jedyne województwo odnotowało ono nieznaczny procentowy spadek liczby ofert (o 2%). Czołówka regionów, które oferują najwięcej miejsc pracy, pozostała właściwie bez zmian. W II kwartale województwo śląskie nieznacznie wyprzedziło dolnośląskie, a czwarte i piąte miejsce – bez zmian – należały do wielkopolskiego i małopolskiego.

W analizowanym okresie więcej powodów do zadowolenia, niż w I kwartale, mieli mieszkańcy warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Każde z nich odnotowało średnio 13% więcej propozycji zatrudnienia. Można przypuszczać, że wzrost w tych właśnie regionach jest wynikiem większego popytu na pracę sezonową.

Coraz mniej do zaoferowania mają natomiast pracodawcy zagraniczni. W II kwartale zamieścili oni o ¼ mniej ogłoszeń niż kwartał wcześniej, co ewidentnie jest oznaką kryzysu w gospodarkach zachodnich.

T3

 

 

POZIOMY STANOWISK: Praktykanci w cenie

Specjalista był nadal najbardziej pożądanym pracownikiem w analizowanym okresie. Podobnie jak kwartał wcześniej, oferty pracy dla osób na tym stanowisku stanowiły prawie 80% wszystkich propozycji zamieszczonych w Pracuj.pl.

Drugą najbardziej poszukiwaną grupą byli kierownicy, którzy mieli do wyboru blisko 4,5 tys. ogłoszeń. Najmniej ofert i zarazem największy spadek procentowy odnotowano w przypadku propozycji pracy dla osób na stanowisko dyrektora i prezesa.

W II kwartale, częściej niż w poprzednim, pracodawcy poszukiwali praktykantów i stażystów. Propozycji dla tych osób było aż o ¼ więcej. Jest to efekt trwających w tym okresie rekrutacji na praktyki wakacyjne.

W2


KOMENTARZ DO WYNIKÓW BADANIA

Drugi kwartał tego roku przyniósł stabilizację na rynku pracy. Po bardzo burzliwej końcówce 2008 roku, kiedy pracodawcy właściwie z dnia na dzień wstrzymali procesy rekrutacyjne, pierwszy i drugi kwartał 2009 były zdecydowanie lepsze. Co prawda ogólna liczba ofert pracy w czerwcu była mniejsza o prawie 5 tysięcy niż w październiku zeszłego roku, kiedy informacje o kryzysie dopiero zaczęły docierać do Polski, ale całkowita liczba ofert w II kwartale tego roku była wyższa od tej w IV kwartale 2008. Z pewnością obecnie nie możemy mówić o zjawisku „rynku pracownika”, ale ta stabilizacja to dobry sygnał dla osób poszukujących pracy.

Powody do zadowolenia mogą mieć szczególnie osoby szukające pracy w branży finansowej, którą w ostatnich miesiącach porównywano do tonącego okrętu. Polska gospodarka odczuwa oczywiście skutki globalnej dekoniunktury, ale w zdecydowanie łagodniejszy sposób. Ma to też odzwierciedlenie w sytuacji polskiego rynku finansowego, który mimo globalnej zapaści radzi sobie nieźle i próbuje się nadal rozwijać.

Obserwując dane z portalu Pracuj.pl, można stwierdzić, że w czasie kryzysu firmy zwracają większą uwagę na jakość oferowanych usług i produktów oraz sposób obsługi klienta, walczą też o nowych odbiorców. W II kwartale widocznie bowiem wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów od kontroli jakości oraz osoby chcące pracować w działach obsługi klienta i call center.

Drugi kwartał tego roku potwierdził też, że Polacy raczej nie mają już czego szukać za granicą. Takie kraje jak Wielka Brytania czy Irlandia już od jakiegoś czasu borykają się z rosnącym bezrobociem wśród rodzimych obywateli, trudno zatem oczekiwać, by pracodawcy z tamtego regionu chętnie zatrudniali obcokrajowców.

Jak twierdzą ekonomiści, II połowa roku będzie trudna, choć prognozy przewidują wzrost produkcji przemysłowej pod koniec roku. W przypadku rynku pracy odbicie może nastąpić jeszcze później – niektórzy eksperci prognozują nawet wzrost stopy bezrobocia do 14% pod koniec 2010 roku. Jak pokazały doświadczenia z końca zeszłego roku, bardzo trudno o precyzyjne prognozy nawet na najbliższe miesiące.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

 

Zobacz: Raport Pracuj.pl z I kwartału


O raporcie

Raport „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2009” został przygotowany na podstawie analizy 38261 ofert pracy, które zamieszczono w II kwartale 2009 roku w portalu Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację  poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 10 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata.













BRANŻA PRACODAWCY

LICZBA OFERT

PROCENT OFERT

ZMIANA WZGLĘDEM Q1 2009

handel i sprzedaż

13176

34,4%

+8,39%

bankowość, finanse, ubezpieczenia

5487

14,3%

+9,15%

budownictwo i nieruchomości

4372

11,4%

-4,89%

telekomunikacja i zaawansowane technologie

3987

10,4%

+2,86%

przemysł ciężki

3729

9,7%

+5,79%

przemysł lekki

3364

8,8%

+2,56%

produkcja dóbr szybkozbywalnych – FMCG

2360

6,2%

-0,84%

IT

2175

5,7%

-4,23%

transport i logistyka

1541

4,0%

+15,43%

przemysł farmaceutyczny

1285

3,4%

+1,66%

marketing, media, reklama

1269

3,3%

-4,94%

edukacja, kształcenie, szkolenia

600

1,6%

-26,56%

turystyka, hotelarstwo, gastronomia

461

1,2%

-9,43%

prawo, obsługa prawna

453

1,2%

+36,86%

przemysł chemiczny

444

1,2%

-16,54%

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0