Millenialsi i Zetki chcą pracować w zielonych firmach

Więcej niż co drugi kandydat o pracę sprawdza reputację firmy w kwestii ochrony środowiska zanim wyśle swoje CV – wynika z globalnych danych opublikowanych w raporcie Manpower Group & Rocketjobs.pl „Raport Trendów 2024”. Działania w kierunku zielonej transformacji są już dla 2/3 aplikujących jednym z czynników decydujących o wyborze danej oferty pracy1. W Polsce ten trend dopiero zaczyna być widoczny. Równolegle, z uwagi na rozwój tego sektora i poszerzone unijne wymogi raportowania, w firmach rośnie zapotrzebowanie na „zielone kołnierzyki”.

 

 

Kwestie odpowiedzialności środowiskowej firmy i jej zaangażowania w zieloną transformację stają się kluczowe dla społeczeństwa. W ostatnim roku niemal 50 proc. konsumentów na całym świecie zdecydowało się zapłacić wyższą cenę za zrównoważone produkty. Dodatkowo, 75 proc. kupujących twierdzi, że przy dokonywaniu wyborów, priorytetem jest dla nich zrównoważony rozwój, który przeważa nad innymi atutami marki.

 

Troska o środowisko staje się także coraz bardziej widoczna w wyborach kandydatów do pracy. Okazuje się, że w skali światowej aż 62 proc. z nich sprawdza reputację firmy w kwestii ochrony środowiska przed zaaplikowaniem. Dowód na to, że firma aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, dla 2/3 kandydatów jest ważnym czynnikiem decydującym o konkurencyjności oferty. Szczególnie wrażliwi w tym aspekcie są najmłodsi pracujący z pokolenia Z – badania pokazują, że odpowiedzialność ekologiczna i społeczna pracodawców jest dla nich równie ważna, co warunki pracy i wynagrodzenie2. Nie należy ignorować ich preferencji, gdyż już za rok Zetki będą stanowiły ponad 20 proc. ogólnej puli pracowników, a do 2050 całe to pokolenie będzie dominować na rynku.

 

 

Justyna Krzewska, HR Generalist w Rocketjobs.pl zapytana o to, czy odpowiedzialność środowiskowa firmy to temat, który warto omówić na rozmowie rekrutacyjnej odpowiada:

 

Z mojej praktyki wynika, że w Polsce ten temat nie zyskał jeszcze tak wysokiego priorytetu, niemniej rekruterzy powinni pozostawać otwarci na tego typu pytania, a nawet proaktywnie komunikować zaangażowanie w zrównoważony rozwój (jeśli jest to temat ważny dla organizacji). Pytający o ten aspekt kandydaci wyrażają swoje wartości i priorytety. To ważne w kontekście dopasowania kandydata do kultury organizacyjnej. Podobnie aplikujący, podejmując ten temat na wczesnym etapie rekrutacji mogą zweryfikować swoje dopasowanie kulturowe do miejsca, w którym potencjalnie mogliby pracować.

 

Aby ułatwić aplikującym zadanie dobrymi praktykami ze strony firm będą na przykład: podkreślanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w opisie firmy: przedstawienie kluczowych inicjatyw, celów i osiągnięć, dodanie w treści ogłoszeń rekrutacyjnych linków do zakładek na stronie www ze szczegółowymi informacjami z obszaru CSR, czy podanie informacji o uzyskanych certyfikatach i wyróżnieniach, które firma otrzymała za działania proekologiczne, np. certyfikat ISO 14001 – dodaje ekspertka.

 

Jednocześnie zielona transformacja gospodarki to obszar, który generuje coraz więcej etatów. Globalnie aż 55 proc. liderów biznesu przewiduje, że inwestycje w ochronę środowiska i ESG (eng. Environmental, Social, Governance) w najbliższej przyszłości przewyższą nawet inwestycje w technologię i inne megatrendy w zakresie tworzenia miejsc pracy3. Szacuje się też, że do 2030 r. na całym świecie powstanie nawet 30 milionów nowych, zielonych stanowisk.

 

Karolina Grula, ekspertka rynku pracy ESG, partner rekrutacyjny w Manpower potwierdza, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. ESG jest wysokie:

Rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju sprawia, że popyt na specjalistów w tej dziedzinie rośnie. Kandydat chcący pracować i rozwijać się w tym obszarze powinien posiadać wiedzę specjalistyczną obejmującą zrównoważony rozwój, ochronę środowiska, prawa człowieka i ład korporacyjny. Niezbędne są też umiejętności komunikacyjne oraz analityczne przy zbieraniu i interpretowaniu danych oraz biegłość w obsłudze narzędzi analitycznych. Ważne jest zarządzanie projektami, planowanie i koordynacja działań w projektach. Do najczęściej poszukiwanych stanowisk można zaliczyć m.in. specjalistę ds. zrównoważonego rozwoju (Sustainability Specialist), analityka ESG (ESG Analyst), menedżera ds. ESG, specjalistę ds. ładu korporacyjnego, konsultanta ds. ESG, czy audytora ESG.

 

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju jest tym ważniejsze, gdyż od tego roku obowiązują nowe, unijne zasady raportowania według dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa CSRD przewiduje wprowadzenie obowiązku raportowania danych w obszarze środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego przez wszystkie duże spółki i grupy kapitałowe4. Od 2026 roku do obowiązku raportowania dołączą małe i średnie przedsiębiorstwa. Tym bardziej wdrażanie ESG będzie coraz istotniejszym czynnikiem w rozwoju organizacji.

 

A więcej na temat „zielonych zawodów” piszemy na RocketSpace.pl – https://rocketspace.pl/green-jobs-czym-sa-i-czy-te-zawody-maja-sens/

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0