Wykwalifikowani pracownicy fizyczni jak elektrycy, spawacze i mechanicy to profesje najtrudniejsze do zrekrutowania w Polsce.
Czołówkę zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem pracowników zamykają kierowcy oraz operatorzy produkcji i maszyn. Trudności w znalezieniu pracowników deklaruje aż 70% firm nad Wisłą, podczas gdy dwa lata temu mówiło o tym 51% przedsiębiorstw. Jak wynika z opublikowanego dziś raportu ManpowerGroup „Rozwiązanie problemu niedoboru talentów: dowiedz się, czego chcą pracownicy”, wyzwania w pozyskiwaniu rąk do pracy to także problem globalny i dotyczy 54% firm na świecie. Wynik dla Polski jest jednak znacznie powyżej tej średniej, co sprawia, że nasz kraj jest ósmy wśród 44 przebadanych przez ManpowerGroup rynków, gdzie najtrudniej jest znaleźć pracownika o potrzebnych umiejętnościach.
Prawie ¾ polskich firm nie może znaleźć pracowników
Polska ósma wśród 44 rynków, gdzie najtrudniej o pracownika
O badaniu: Bieżące wydanie raportu to 14. globalna edycja i 12. polska edycja badania ManpowerGroup. Na świecie wzięło w nim udział blisko 25 000 respondentów z 44 krajów. Ankietowani to osoby odpowiedzialne za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach. Celem prowadzonego przez ManpowerGroup badania przedsiębiorców jest określenie ich trudności w pozyskiwaniu pracowników a także sprawdzenie, które zawody i dlaczego, jest najtrudniej obsadzić. Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie. Dane do raportu zbierane były w ostatnim kwartale 2019 roku. Dane do wcześniejszej edycji badania były zbierane na przełomie 2017 i 2018 roku. www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy. Wyniki dla wszystkich badanych 44 krajów są dostępne na stronie na stronie: www.go.manpowergroup.com.
Źródło: http://biuroprasowe.manpowergroup.pl/84465-7-na-10-polskich-firm-nie-moze-znalezc-rak-do-pracy
Nie mogą znaleźć bo jest kilka powodów. Pierwsze X pracowników daje ogłoszenia że szuka pracy na portalach typu lentino. Druga sprawa to wynagrodzenie. Zawsze slogany typu ,, atrakcyjne wynagrodzenie” …I tutaj ileż to razy słyszę ,,Po okresie próbnym umowa i później podwyżka”. Świetnie! Przyjdę później do pracy. Na tym kończę rozmowę i wychodzę.