Praca w IT: Od czego zacząć?

Szukając pracy często zderzamy się z klasycznym dylematem „jajko czy kura?”. Rekruterzy poszukują osób doświadczonych, a potencjalny kandydat może takie doświadczenie zdobyć tylko wtedy, kiedy znajdzie pracę.

Jedynym sposobem na rozwiązanie tego dylematu jest, zaoferowanie pracodawcy umiejętności, które pociągają za sobą korzyści nie do odrzucenia. Tylko jakie to korzyści? Odpowiedź jest dość prosta –solidna wiedza teoretyczna, poparta praktycznymi umiejętnościami w innych dziedzinach, oczywiście ze znajomością języków obcych (angielski jest nie do przeskoczenia). Do tego inteligencja, kreatywność i zdolność wnoszenia do zespołu innowacyjnych pomysłów.

To baza, w którą rozsądny pracodawca zdecyduje się zainwestować. Wszelkie kursy, szkolenia i programy rozwoju w przypadku kandydatów o obiecującym profilu w dłuższej perspektywie mają przecież szansę zwrócić się z ogromną nawiązką. Osoby, które są nowe na rynku pracy są często bardziej elastyczne, niż te, mające za sobą kilka lat niewłaściwych doświadczeń. Warto poświęcić czas na podniesienie ich kwalifikacji w takim stopniu, by odpowiadały na obecne i przyszłe potrzeby firmy.

Szukanie pracy w kilku krokach

Rynek pracy w branży IT jest w pewnych względach różny od rynków pracy związanych z innymi segmentami gospodarki. Charakteryzuje się:

 • zwiększoną aktywnością online zarówno osób poszukujących pracy, jak i firm;
 • przyspieszonym rozprzestrzenianiem się pozytywnych i negatywnych informacji;
 • w przypadku niektórych stanowisk pracy popyt przewyższa podaż, co zmusza firmy do wdrażania innowacyjnych narzędzi i strategii przyciągających uwagę potencjalnych pracowników;
 • brak nepotyzmu, dużą niezależnością w kwestii rozszerzania i pogłębiania kwalifikacji;
 • relatywnie szybkim wzrostem wynagrodzeń.

Obserwacja procesu rekrutacji w firmach IT pokazuje, że istnieje kilka kroków, dzięki którym łatwo podejść do poszukiwania pracy metodycznie:

 1. Zdecyduj, jaki kierunek rozwoju kariery w IT najbardziej ci odpowiada.
 2. Wybierz specjalność.
 3. Zastanów się, jakiej wiedzy i umiejętności potrzebujesz na wymarzonym stanowisku.
 4. Skup się na budowaniu relacji. Networking, konsultacje z ekspertami, materiały szkoleniowe, kursy, książki, rekomendacje – to wszystko pomaga w rozwoju!
 5. Sprawdź, czy twoje umiejętności są cenne na rynku pracy. Promuj się w social media.
 6. Rozmowy rekrutacyjne traktuj jak najbardziej wartościowe lekcje. Z porażek można wyciągnąć najlepsze wnioski!

Jak znaleźć specjalność, która do ciebie pasuje

To trudne zadanie, zwłaszcza, jeśli nie posiadasz jeszcze zbyt obszernego doświadczenia. Najłatwiej zacząć od poszukiwania pracy, która choć w pewnym stopniu wiąże się z tym, co wcześniej robiłeś, na przykład rolę managera sprzedaży na sprzedawcę w IT, project managera w innej branży na PMa w IT.

Absolwenci bez doświadczeni powinni w pierwszej kolejności zrozumieć, jak działa proces wytwarzania oprogramowania. Później warto rozejrzeć się za czymś konkretnym i bardziej interesującym. Pamiętaj, że w mniejszych firmach możesz trafić na stanowisko o mieszanym zakresie obowiązków – będziesz po trochu analitykiem, managerem, testerem i adminem. To normalne.

Upewnij się, że posiadasz wiedzę i umiejętności

Teoretycznie powinno to być oczywiste, ale często okazuje się, że wcale nie jest. Przypuśćmy, że marzysz o zostaniu programistą aplikacji mobilnych. Wymaga się od ciebie w tym przypadku zrozumienia podstawowych zasad budowy i projektowania takich aplikacji, bycia zorientowanym w zakresie pożądanych na rynku pracy języków i technologii (tych przeterminowanych również).

Warto się nad tymi kwestiami pochylić, bo ułatwia to stworzenie w pełni funkcjonalnej aplikacji, która poprawnie wykonuje choćby proste operacje. Na tym etapie, ktoś, kto posiada szeroką wiedze może ci bardzo pomóc.

Pierwszym kryterium sukcesu w programowaniu jest umiejętność implementowania funkcjonalności zgodnie z wymaganiami. Innym kryterium jest zdolność ulepszania wymagań dotyczących oprogramowania w trakcie jego wytwarzania. W znakomitej większości tylko wykwalifikowani eksperci są w stanie poddawać wymagania w wątpliwość, w celu uniknięcia potencjalnie poważnych błędów na dalszych etapach procesu wytwarzania oprogramowania.

Żeby wiedzieć, w jaki sposób poprawnie zbudować aplikację potrzebujesz:

 • wiedzy na temat składni, IDE, frameworków, metodologii
 • wiedzy na temat istniejących aplikacji (by sprawdzić, w jaki sposób zostały zbudowane i – na początkowymi etapie – skorzystać z szablonów)
 • kilku prób budowy aplikacji w oparciu o różne konfiguracje, by nauczyć się wyłapywać potencjalne problemy i niespójności – tak zdobywa się doświadczenie.

Programowanie polega na redukowaniu ilości niewiadomych zadań poprzez zamianę ich w takie, z którymi już się spotkaliśmy. Podobnie jest w matematyce. Znamy biblioteki, metodologie i składnię, ale nie mamy pojęcia, jak aplikacja zostanie odebrana przez użytkowników końcowych.

Dla analityków biznesowych ważne jest, by na początku kariery zrozumieć jakich danych taki specjalista potrzebuje, co jest niezbędne, by rozpocząć proces wytwarzania oprogramowania i jakie są kryteria sukcesu projektu.

Dane wejściowe uzyskuje się podczas wstępnej komunikacji z klientem i innymi osobami, bezpośrednio zaangażowanymi w proces biznesowy. Danymi wyjściowymi są w tym wypadku: opis systemu, wymagania i informacje na temat prototypów potrzebnych do rozpoczęcia procesu rozwoju oprogramowania. Do kryteriów determinujących sukces należą: jasne, spójne i wykonalne wymagania, szczegółowe specyfikacje i pomyślna implementacja. Ważne też, by osoba na stanowisku analityka przyczyniła się także do redukcji kosztów rozwiązania, aczkolwiek to już wyższy poziom wtajemniczenia).

Jeśli chcesz iść w tym kierunku, skup się na technikach uzyskiwania informacji, strukturze specyfikacji, sposobach formułowania wymagań i organizacji interfejsu użytkownika. Kiedy dobrze rozumiesz procesy, które składają się na twoją pracę, jesteś w stanie w pełni dostrzec wszystkie niuanse w pełni świadomie podążać w określonym kierunku zawodowym. Dzięki temu nie stracisz motywacji i chętnie skupisz się na szkoleniach i rozwoju.

Najprościej osiągnąć te cele regularnie rozmawiając ze specjalistami, którzy mają doświadczenie w branży. To zwiększa apetyt na wiedzę i sukces.

Edukacja

Kiedy zaczynasz uczyć się od zera, polegaj na sprawdzonych kursach. Najbardziej efektywne są te 3 lub 6-miesięczne, w trakcie których dostajesz informację zwrotną od ekspertów. Kilkudniowe szkolenia nie dadzą ci nic poza rozczarowaniem. Innym dobrym sposobem na start jest znalezienie sobie mentora. Trzeba jednak pamiętać, że relacja mentor-uczeń nie powinna polegać na ciągłym bezmyślnym zadawaniu pytań. Zapisuj swoje wątpliwości i omów je z mentorem raz w tygodniu, do tego czasu lista sama zmaleje o połowę.

Pamiętaj, że jeśli googlowałeś jakąś kwestię przez ponad godzinę i wyszukiwarka nic sensownego nie pokazała, najprawdopodobniej źle sformułowałeś pytanie. Najlepiej uczyć się według zasady „powoli, do przodu” – jeśli chcesz zostać programista zacznij od implementacji prostych aplikacji (Snake, Tetris, szachy) w języku, którego chcesz się uczyć. Od samego początku będziesz trafiał na wiele wątpliwości związanych ze strukturami danych, programowaniem obiektowym, itd., ale to będą bardzo ważne pytania.

Pamiętaj, że potencjalny pracodawca zatrudni cię tylko wtedy, kiedy będziesz w stanie stworzyć działającą aplikację (nawet o minimalnej liczbie funkcjonalności) z użyciem umiejętności należących do twojej specjalności.

Zainteresuj się przykładowymi testami i zadaniami, z którymi możesz spotkać się podczas rozmów rekrutacyjnych w różnych firmach – rozjaśni ci to typ problematyki, z jaką będziesz w pewnym momencie się zmierzyć. Na początek pomoże Google – „zadania testowe <nazwa twojej technologii>”. Nie zapomnij o GitHubie. Ale to zupełnie inny temat.

Autor: Władysław Furdak, Senior .NET Developer, DataArt

1 komentarz
 1. Reply
  Jakub 4 marca 2020 at 15:11

  Jestem właśnie w trakcie pierwszej pracy jako informatyk, i cieżko mi się wdrożyć i pracować dla korporacji jest to dość męcząca praca umysłowa. Znalazłem pracę na https://www.gowork.pl/ i zastanawiam się czy w ciągu kilku miesiący będę w stanie się zaklimatyzować. Wcześniej byłem magazynierem,ale to nie szło z moim hobby , zainterosowaniami.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0