Kim jest współczesny programista IT?

Obecnie prawie 90% ofert pracy w IT skierowanych jest do programistów. Choć zawód ten kojarzy nam się z coraz większym prestiżem, wielu z nas ma mylne wyobrażenie tego, jak naprawdę wygląda praca w branży IT. Niestety, nie każdy ma predyspozycje, by robić karierę na tym rynku. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, by sprostać wymaganiom branży i czy każdy musi studiować, by programować?

Programowanie nie jedno ma imię

Firmy coraz częściej sięgają po nowe technologie. Nie tylko po to, by wyróżnić się na rynku, lecz by w ogóle na nim przetrwać. Przykładem są przedstawiciele sektora bankowego, ubezpieczeniowego czy finansowego. Dzięki innowacyjnym narzędziom, tworzonym przez programistów, są w stanie działać efektywniej, np. usprawniając proces decyzyjny dotyczący udzielenia kredytu czy dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. Podobny trend widać w branży reklamowej. Specjaliści IT zatrudnienie znajdują w agencjach interaktywnych. Ich zadaniem jest projektowanie lub rozbudowa istniejących aplikacji webowych, wdrażanie i opracowywanie nowego oprogramowania. Praca w tej branży jest ciekawa i różnorodna, ale też wymagająca od pracownika szczególnej inicjatywy i kreatywności. Obecnie obserwujemy także bardzo dynamiczny rozwój e-commerce. Tu także niezbędni są programiści. Ich zadaniem jest tworzenie rozwiązań, które uczynią sklep internetowy bardziej konkurencyjnym i możliwie jak najlepiej dostosowanym do potrzeb konsumentów. Powszechne stało się również zatrudnianie programistów w placówkach medycznych, które potrzebują sprawnych systemów zbierających i przetwarzających dane pacjentów.

IT to nie tylko kodowanie

Pracownicy wszystkich tych sektorów stawiają jednak na osoby, które, oprócz specjalizacji w zakresie pożądanego przez nich konkretnego języka programowania mają także szerokie pojęcie na temat tych pozostałych. Branża ta rozwija się bardzo dynamicznie. Zatem nigdy nie wiadomo, kiedy potrzebny będzie specjalista w zupełnie innym niż dotychczas obszarze IT. Współczesny programista to jednak nie tylko osoba analitycznym umyśle, która zna języki programowania i sprawnie koduje. Obecnie firmy, nie tylko te technologiczne, stawiają na osoby, które potrafią pracować projektowo, nie boją się współpracy w zespole, a także cechuje je kreatywne myślenie. Pracodawcy coraz częściej wskazują, że doceniany przez nich pracownik  to ktoś, kto potrafi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Dzięki temu firma zyskuje zgranych i doświadczonych programistów.

Jak i gdzie uczyć się programowania?

Kandydaci, którzy chcą podjąć naukę programowania do wyboru mają wiele różnych ścieżek kształcenia. Kodowania można uczyć się samodzielnie, z tutoriali, podręczników i for internetowych. Można również wybrać 5 letnie studia informatyczne, zapisać się na krótki kurs programowania tzw. bootcamp. Choć każda z tych ścieżek ma swoje zalety, większość z nich nie wdraża przyszłych programistów w realne środowisko pracy. Warto więc wybrać taką, która nie tylko wykształci odpowiednie nawyki i ugruntuje wiedzę z zakresu języków programowania, ale nauczy sprawnej i twórczej pracy zespołowej.

Na polskim rynku pojawiają się jednak szkoły, które już od pierwszych dni nauki kodowania przygotowują studentów do realnego środowiska pracy.  – ,,Innowacyjna szkoła programowania Codecool, pod okiem doświadczonych mentorów, pozwala poznać kursantom niezbędne języki programowania, a także zdobyć umiejętność samodzielnego tworzenia linijek kodu. Ponadto kształtuje umiejętności miękkie, tzw. ,,soft skills”. Kursanci uczą się współpracować i komunikować w zespole, dzielić pracą i wzajemnie sobie pomagać. Absolwenci naszej szkoły spełniają wymogi dynamicznych firm, nie tylko tych technologicznych” – komentuje Jerzy Mardaus ze szkoły programowania Codecool.

Czy humanista też może zostać specjalistą IT?

Wielu chętnych do podjęcia pracy w tym zawodzie, którzy nie mają doświadczenia zadaje sobie pytanie  – czy ja też mogę zostać programistą? Nowoczesne szkoły programowania swoją ofertę kierują również do osób początkujących, sprawdzając jednocześnie ich predyspozycje i motywację. –,,Nie jest dla nas ważne, czy rekrutowany kandydat skończył prawo, polonistykę, czy informatykę. Weryfikujemy jednak zdolność do analitycznego myślenia. Znajomość języka angielskiego, a także chęć współpracy w zespole i zapał”– komentuje Nadja Brandys, odpowiedzialna za proces rekrutacji studentów w szkole programowania Codecool.

Nauka kodowania to nie tylko kursy, szkolenia i staże. By zostać się dobrym programistą trzeba mieć przede wszystkim ogromną motywację i chęci do nieustannego rozwoju w tym szybko zmieniającym się świecie. Programistą może bowiem zostać każdy, ale nie każdy będzie w tym naprawdę dobry.

 

Źródło: Dfusion Communication

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0