Czy jesteśmy gotowi na nadejście gospodarki wolnych strzelców?

Jak wynika z badania The Workforce View in Europe 2017 przeprowadzonego przez ADP, europejscy pracownicy są gotowi na nadejście gospodarki wolnych strzelców (ang. gig economy). Aż 68% respondentów zadeklarowało zainteresowanie samozatrudnieniem lub pracą w charakterze wolnego strzelca, bądź też gotowość rozważenia takiego rozwiązania. Skąd bierze się rosnąca popularność takiego sposobu zarobkowania?

ADP ujawnia co motywuje polskich pracowników:

  • 2/3 europejskich pracowników deklaruje zainteresowanie samozatrudnieniem lub pracą w charakterze wolnego strzelca,
  • Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest jednym z najważniejszych czynników motywujących – 84% europejskich pracowników deklaruje, że zachowuje jej odpowiedni poziom,
  • Dla 65% polskich pracowników wynagrodzenie jest najważniejszym elementem motywującym – średnia europejska w tym zakresie wynosi 47%,
  • Aż 19% Polaków wskazuje, że nie zachowuje właściwej równowagi między pracą a życiem prywatnym – jest to najgorszy wynik wśród przebadanych krajów.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Wzrost liczby osób zatrudnionych na zasadach innych niż umowa o pracę jest spowodowany wieloma czynnikami. 28% pracowników twierdzi, że najważniejszym czynnikiem pozwalającym im zachować odpowiedni poziom motywacji jest właściwa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Z kolei, 22% pracowników chciałoby posiadać całkowitą swobodę w planowaniu czasu pracy. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem – w grupie wiekowej 55+ aż 32% badanych chciałoby pracować w ustalonych przez siebie godzinach, podczas gdy w przedziale wiekowym 16-24 takie życzenie wyraża zaledwie 17% osób. Może to sugerować, że na zmianę modelu zatrudnienia najczęściej decydują się osoby przekonane, że praca w charakterze wolnego strzelca umożliwi im prowadzenie bardziej zrównoważonego trybu życia. Osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie deklarują wyższy poziom zadowolenia z pracy – 75% w porównaniu ze średnią wynoszącą 70%. Istotnym źródłem motywacji dla samozatrudnionych jest możliwość pracy w dowolnie wybranym miejscu i czasie (39%) oraz zapewnienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (30%).

Czy chodzi tylko o pieniądze?

Najważniejszym czynnikiem budującym motywację i zaangażowanie europejskich pracowników jest wynagrodzenie – wskazało tak aż 47% badanych. Dlatego nie powinno dziwić, że wiele osób wybiera rodzaj pracy, która pozwala decydować o liczbie przepracowanych godzin, a tym samym o wysokości przychodów. Jednak może to również oznaczać, że liczna grupa osób rezygnuje z etatu bardziej z konieczności niż z wyboru.

Mimo, iż rynek wolnych strzelców zapewnia szereg korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, to udział w nim może dla wielu osób stanowić trudne doświadczenie. Pracodawcy mogą tracić pracowników z cenną wiedzą i umiejętnościami, natomiast oni sami mogą nie zyskać upragnionej kontroli nad własnym czasem. Będzie to wynikało z obawy, że jeśli odrzucą ofertę pracy, nie otrzymają już kolejnej propozycji. Pracodawcy powinni zadbać, aby pracownicy nie odczuwali pokusy odejścia. Mogą osiągnąć ten cel np. oferując im szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Z kolei, osoby zastanawiające się nad samozatrudnieniem powinny dokładnie przemyśleć decyzję o zostaniu wolnym strzelcem, biorąc pod uwagę fakt, że taki model pracy nie zapewnia wielu dodatkowych świadczeń i nadal związany jest z większą niepewnością oraz zmiennością sytuacji – powiedziała Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP Polska.

Czy jesteśmy gotowi na nadejście gospodarki wolnych strzelców?

Co motywuje polskich pracowników?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – zdecydowanie najważniejszym czynnikiem są pieniądze. Aż 65% polskich pracowników wskazało ten element jako decydujący zarówno przy wyborze nowego miejsca pracy, jak i pozostaniu u obecnego pracodawcy. Wynik ten znacznie przekracza europejską średnią (47%). Dla porównania, w Hiszpanii wynagrodzenie jako główną motywację do pracy wskazało 40% respondentów. Wśród innych czynników motywujących, polscy pracownicy wskazali dobre relacje z kolegami (33%) i możliwość zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym (23%).

Zachowanie właściwej równowagi między pracą a życiem prywatnym jest niezbędne, aby utrzymać odpowiedni poziom produktywności pracowników oraz nie narażać ich na wypalenie zawodowe wywołane pracą do późna i stresem. Przeprowadzone przez nas badanie dostarcza budujących wyników. Aż 84% europejskich pracowników czuje, że zachowuje właściwą równowagę między pracą a życiem prywatnym, a odsetek ten osiąga najwyższy poziom w Szwajcarii (87%) i Holandii (86%). Na drugim biegunie niestety znajdują się Polacy, z których aż 19% wskazuje, że nie zachowuje właściwej równowagi między pracą a życiem prywatnym. Taka opinia jest najbardziej powszechna wśród pracowników sektora sprzedaży detalicznej i rekreacji – podsumowuje Magdalena Dacka.

O badaniu

Badanie „The Workforce View in Europe 2017” ma na celu ukazanie opinii europejskich pracowników na temat przyszłości rynku pracy. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie ADP przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w lipcu 2016 r. W ankiecie wzięło udział niemal 10 tys. aktywnych zawodowo, dorosłych pracowników, reprezentujących osiem europejskich gospodarek: Francję, Niemcy, Włochy, Holandię, Polskę, Hiszpanię, Szwajcarię i Wielką Brytanię.


Źródło: ADP Polska

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0