Know HowKomunikacjaMotywacjaNarzędziaPressroomRekrutacjaStrategia

Czego oczekują kandydaci z branży IT?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników IT już od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Firmy konkurują między sobą o kandydatów, dlatego pozyskanie talentów w tej branży stało się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli pracodawcy chcą mu sprostać, powinni wiedzieć, jakie są oczekiwania kandydatów.

Pozyskanie talentów na konkurencyjnym rynku IT przysparza firmom wiele trudności. Obecnie na rynku można zaobserwować duży deficyt na pracowników IT. W tej branży pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy coraz częściej sami wybierają, dla kogo i na jakich warunkach chcą pracować. Wynika to z faktu, że osoby z unikalnymi umiejętnościami, dużą wiedzą i doświadczeniem najczęściej mają już atrakcyjną pracę i często nie szukają alternatywy. W związku z tym pożądani pracownicy to w większości kandydaci pasywni, do których trzeba dotrzeć niestandardowymi kanałami, zainteresować ofertą i zbudować w nich motywację do zmiany pracy. Świadomość, jakie wymagania stawiają przed pracodawcami kandydaci z branży IT, może ułatwić to zadanie. Eksperci IT LeasingTeam przedstawiają najczęściej powtarzające się oczekiwania.

Atrakcyjne wynagrodzenie

Najczęstszym motywatorem do zmiany pracy wśród kandydatów z branży IT jest propozycja większego wynagrodzenia. Z doświadczenia IT LeasingTeam wynika, że dla około 70% kandydatów możliwość podwyższenia zarobków o minimum 20% jest wystarczającym argumentem do zmiany pracy. Dużą zachętą jest także perspektywa otrzymywania rocznych premii, które w zależności od wyników mogą osiągnąć równowartość nawet 3 pensji. Coraz częściej kandydaci zwracają również uwagę na oferowane benefity pozapłacowe. Nie wystarczy już tylko dostęp do służbowego laptopa i telefonu, pakiet opieki zdrowotnej, program ubezpieczeniowy czy karta sportowa. Kandydaci, na każdym szczeblu stanowisk, oczekują atrakcyjnych planów emerytalnych, szkoleń zawodowych i językowych, a także imprez integracyjnych. Zabiegając o talenty, pracodawcy zaczynają oferować także bony obiadowe czy bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe. Zdarza się, że już sam atrakcyjny zestaw benefitów pozapłacowych, bez istotnego podniesienia wynagrodzenia zasadniczego, jest w stanie zachęcić do zmiany pracy.

Udział w interesującym projekcie

Jednym z najważniejszych kryteriów atrakcyjności oferty pracodawcy jest możliwość uczestniczenia w interesującym projekcie i wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Wielu kandydatów chce wykorzystywać swoje umiejętności realizując innowacyjne przedsięwzięcia i być częścią zespołu, który ma rzeczywisty wpływ na rozwój biznesu. Dla kandydatów ważna jest możliwość nauki podczas projektu i praktyczne poznanie technologii, z którą nie mieli jeszcze styczności.

„Kandydaci interesują się projektami dającymi możliwość rozwoju, wykorzystywania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, czy wymiany wiedzy z doświadczonym zespołem. Często pytają o to, jakie rozwiązania firma wdrożyła w ciągu ostatnich lat oraz jakie są jej plany na przyszłość. Rozwój aplikacji mobilnych czy Big Data to tematy, które od razu budzą zainteresowanie. Nic dziwnego, profesjonaliści w tej branży chcą pracować nad rozwiązaniami utożsamianymi z rozwojem i nowoczesnością,” – komentuje Marek Mrozowski, Kierownik Działu Rekrutacji IT w IT LeasingTeam.

Perspektywa rozwoju zawodowego

Dla wielu specjalistów w branży IT bardzo ważna jest jasno zdefiniowana ścieżka kariery, czyli perspektywa rozwoju zawodowego. W zależności od indywidualnych predyspozycji i preferencji, może być to rozwój horyzontalny czyli ekspercki lub rozwój wertykalny czyli menedżerski. Większość kandydatów w branży IT preferuje rozwój ekspercki, który polega na pogłębianiu wiedzy na temat nowoczesnych technologii, pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami i na rozwoju technicznych umiejętności. Inni widzą siebie na stanowiskach menedżerskich, dlatego zależy im na rozwoju umiejętności zarządzania i kompetencji miękkich. Z doświadczenia IT LeasingTeam wynika, że wielu kandydatów oczekuje wyzwań w pracy. Dotyczy to przede wszystkim osób na juniorskich stanowiskach, które na początku kariery mają większy apetyt na mierzenie się z trudnymi zadaniami.

Szkolenia specjalistyczne

Obecnie branża technologii informatycznych ewoluuje w bardzo szybkim tempie, dlatego, aby być na czasie trzeba ciągle się rozwijać. W ostatnich latach szkolenia specjalistyczne stały się rodzajem benefitu pozapłacowego, który przyciąga ambitnych kandydatów z rynku.

„Dla profesjonalistów IT pogłębianie wiedzy i poznawanie nowych technologii jest koniecznością. Właśnie dlatego kandydaci oczekują udziału w branżowych konferencjach i zagranicznych szkoleniach oraz możliwość zrobienia certyfikacji, które oferują takie firmy jak Cisco, Microsoft, Oracle czy SAP. Im więcej szkoleń i certyfikacji pracodawca może zapewnić pracownikowi, tym oferta staje się bardziej atrakcyjna,” – podsumowuje Marek Mrozowski z IT LeasingTeam.

Możliwość pracy zdalnej

Praca zdalna otwiera przed pracodawcami znacznie większe możliwości pozyskiwania kandydatów. Część osób nie chce zmieniać miejsca zamieszkania, czy tracić czasu na dojazdy do pracy. Dla niektórych praca zdalna to wręcz jedyna akceptowalna forma pracy. Zdarza się, że kandydaci odrzucają ofertę tylko dlatego, że nie daje możliwości pracy zdalnej w 100%. Międzynarodowe korporacje coraz częściej oferują możliwość pracy poza firmą przynajmniej raz w tygodniu, nie tylko w ramach optymalizacji kosztów wydawanych na przestrzeń biurową, ale też w ramach motywowania pracowników. Oczywiście, wymaga to od pracodawców zaufania wobec pracowników i wiary w ich samodzielność. Oferując możliwość pracy zdalnej, firmy zwiększają pulę potencjalnych kandydatów, co daje im większe szanse na znalezienie pracowników, zwłaszcza tych o unikalnych kompetencjach.

Elastyczne godziny pracy

Elastyczne godziny pracy to temat, który regularnie powraca podczas rozmów z kandydatami. Z doświadczenia IT LeasingTeam wynika, że wprawdzie nie jest to kluczowe kryterium decydujące o wyborze nowej pracy, ale kandydaci postrzegają je jako istotną zaletę.

„Pracę w elastycznych godzinach doceniają zarówno doświadczeni kandydaci z ugruntowaną pozycją na rynku pracy, którzy potrzebują elastyczności ze względu na zobowiązania rodzinne, jak i pracownicy na początku kariery, którzy chcą mieć czas na realizację pozazawodowych pasji,” – potwierdza Marek Mrozowski z IT LeasingTeam.

Rekrutowanie talentów z branży IT jest dla firm dużym wyzwaniem, wymagającym znajomości oczekiwań kandydatów, ponadprzeciętnego zaangażowania i niestandardowego podejścia do procesu rekrutacji. Warto przekazać to zadanie firmie wyspecjalizowanej w rekrutacji profesjonalistów IT, która wyszuka kandydatów najlepiej dopasowanych do stanowiska, nawiąże z nimi kontakt i zbuduje w nich motywację do udziału w procesie rekrutacji. Zwrotem z tej inwestycji będzie kompetentny i zaangażowany pracownik, który wesprze firmę w rozwoju i budowaniu przewagi rynkowej.

Źródło: LeasingTeam Group

1 komentarz
  1. […] [3] hrstandard.pl/2016/05/13/czego-oczekuja-kandydaci-z-branzy-it/ […]

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0