Ostatni kwartał roku czasem zbiorów na rynku pracy

p

Ostatnie miesiące roku to nie tylko czas podsumowań, ale również najlepszy czas dla polskich pracowników. Jak twierdzi Michał Lewandowski z Diverse Consulting Group, to właśnie w tym okresie firmy najczęściej finalizują procesy rekrutacyjne, a tempo ich prowadzenia znacząco przyspiesza.
 
Ożywienie na rynku pracy widać już od początku okresu jesiennego. Jednocześnie spada poziom bezrobocia – pod koniec października br. osiągnęło stopień 9,6 proc., w porównaniu do sierpnia, kiedy miało ono wysokość 10,0 proc.
 
Jak twierdzą eksperci z zakresu doradztwa personalnego, to nie tylko zasługa lepszej koniunktury na rynku pracy i ożywienia gospodarczego, jakie obserwujemy od początku 2015 r. Końcówka roku należy bowiem do najbardziej intensywnych dla polskich przedsiębiorców.
 
– Ostatni kwartał roku to dla pracodawców okres mobilizacji po kilku luźniejszych miesiącach wakacyjnych, a zarazem koniec roku, kiedy przychodzi czas rozliczeń i zamykania projektów.
To również okres, w którym firmy przygotowują się do nowych zadań i potrzebują dodatkowych pracowników. W przypadku największych korporacji dochodzi również realizacja założonych budżetów. Wielu managerów decyduje się na wykorzystanie nadwyżek na zatrudnienie nowej osoby
i rozwijanie kompetencji swojego działu, co będzie procentować w przyszłym roku – mówi Michał Lewandowski, prezes zarządu Diverse Consulting Group.
 
Większa aktywność firm to również dobra wiadomość dla osób poszukujących pracy. Jednak jak zaznaczają eksperci, pracy najlepiej zacząć szukać już pod koniec wakacji, kiedy pojawiają się pierwsze ogłoszenia.
 
– Aktywność firm rozpoczyna się wraz z początkiem jesieni. Widać to na przykładzie rosnącej liczby procesów rekrutacyjnych, które zlecają, ale również po szybkim czasie decyzji ws. zatrudnienia nowej osób. Dynamika procesów rekrutacyjnych czyli szybsza decyzyjność, większa liczba stanowisk do obsadzenia to wszystko sprawia, że procesy rekrutacyjne finalizowane są szybko, a te które trwają od dłuższego czasu, są domykane. W konsekwencji pozycja wyjściowa kandydata na pracownika jest zdecydowanie bardziej komfortowa – ze względu na zwiększony popyt ofert pracy, może on pozwolić sobie na zdecydowaną selekcję oraz odważniejsze negocjacje, np. w zakresie finansów czy dodatkowych przywilejów – dodaje Lewandowski.
 
 
Żródło: Diversecg
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0