Książka „Derekrutacja, czyli jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy” autorstwa prawników Lucyny Brayshaw, Anny Chrobot, Ewy Konior, Aleksandry Płucienik oraz Grzegorza Wanio, to praktyczny poradnik dla pracodawców i pracowników działów HR, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się derekrutacją. Każdy kto choć raz musiał rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem wie, że wbrew pozorom nie jest to proste i łatwo popełnić błąd, który może skutkować obowiązkiem wypłaty odszkodowania, czy przywrócenia pracownika do pracy.
Dlatego warto wiedzieć jak profesjonalnie przygotować się do derekrutacji i jak skutecznie ją przeprowadzić, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, tak aby zminimalizować ryzyko sporu sądowego lub zwiększyć swoją szansę na jego wygranie i tym samym zabezpieczyć się przed stratami finansowymi i wizerunkowymi.
Autorzy książki są praktykami, którzy na co dzień wspierają pracowników działów HR w procesie derekrutacji i reprezentują pracodawców przed sądami pracy. Dlatego książka ta zawiera praktyczne wskazówki oraz propozycje konkretnych rozwiązań, które należy zastosować rozwiązując stosunek pracy z pracownikiem. Autorzy w przystępny sposób tłumaczą nie tylko przepisy prawa pracy, ale również przywołują orzecznictwo Sądu Najwyższego, które niejednokrotnie wyjaśnia wiele problemów jakie mogą powstać w praktyce.
Autorzy szczegółowo opisują jak przygotować się i przeprowadzić rozmowę derekrutacyjną. W prosty sposób wyjaśniają kwestie prawne i zwracają uwagę na pułapki czyhające na pracodawców. Czytelnicy dowiedzą się m.in. kiedy i na jakich warunkach można rozwiązać stosunek pracy, jak chronić się przed nadużyciami ze strony pracowników, czy też jak przygotować się do sporu sądowego. Autorzy omawiają również problematykę zwolnień grupowych, a także kwestie restrukturyzacji zatrudnienia. Jedyny minus publikacji to nie uwzględnienie nowelizacji Kodeksu Pracy, która wejdzie w życie w dniu 22 lutego 2016 r. i która zmieni zasady rozwiązywania umów o pracę na czas określony. Prawdopodobnie zostanie to zmienione w kolejnym wydaniu książki, niemniej jednak do tego czasu, należy pamiętać o nowych przepisach czytając tę część książki.
Ogromnym atutem książki jest zbiór wzorów dokumentów związanych z rozwiązaniem stosunku pracy takich jak np. wzór oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, wzór porozumienia dotyczącego rozwiązania stosunku pracy, czy też ugody pozasądowej. Wzory przygotowane są w sposób kompleksowy, zawierają wszystkie wymagane prawem elementy i na pewno stanowić będą duże ułatwienie dla wszystkich osób przygotowujących takie dokumenty w swojej codziennej praktyce zawodowej.
Polecam tę książkę wszystkim pracodawcom, członkom kadry zarządzającej oraz pracownikom działów HR, którzy na co dzień zajmują się derekrutacją. Z pewnością będzie ona dla nich praktycznym poradnikiem i znajdą w niej odpowiedź na często pojawiające się w praktyce problemy i wątpliwości.
Autor: Michał Włodarczyk
Adwokat, Specjalista Prawa Pracy w Kancelarii BMSP Boryczko Malinowska