Raport: Samopoczucie i motywacja pracowników w Europie

contract-945619_1280

Blisko 60% pracowników w Polsce jest niezadowolonych z poziomu swoich zarobków, równocześnie ok. 40% pracowników uważa, że ich motywacja do pracy spada. 7 na 10 osób jest zdania, że oferowane świadczenia pozapłacowe są ważne przy wyborze pracodawcy i osłabiają chęć zmiany firmy. To wyniki najnowszego badania „Barometr Pracownika 2015”, przeprowadzonego przez firmę IPSOS na zlecenie Edenred.
 
Witam, szukam pracy
 
Szefowie firm podejmują różne próby podniesienia satysfakcji swoich podwładnych. Niestety z mizernym skutkiem. Zaledwie 22% badanych potwierdziło, że często są szczęśliwi w swojej pracy. Szczęście od czasu do czasu odczuwa 60% badanych, a aż 13% nie zaznaje takiego stanu, co stanowi spadek o prawie 20 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku.
 
Kiepskie samopoczucie w pracy przekłada się na chęć jej zmiany. Aż 41% badanych w naszym kraju twierdzi, że często myśli o zmianie miejsca zatrudnienia i rozważa propozycje, które w tym zakresie otrzymuje. 7% badanych planuje odejście i aktywnie szuka nowego zajęcia. To daje w sumie wynik aż 48%. Ta tendencja jest niezależna od stanowiska (37% managerów często rozważa zmianę pracy, a wśród pozostałych pracowników ten odsetek stanowi 43%). Większych rozbieżności trudno się też doszukiwać w sektorze prywatnym i publicznym – w pierwszym tendencję rotacji deklaruje 43% osób, a w drugim – 35%. Co ważne, prawie 50% badanych deklaruje, że bez kłopotu znajdzie nowe zajęcie na podobnym stanowisku.
 
Te wyniki mogą zastanawiać, jeśli zderzymy je z odpowiedziami dotyczącymi oceny przyszłości pracy w danym przedsiębiorstwie. Zaczynając od spojrzenia globalnego: tylko 26% badanych wierzy w sukces ekonomiczny naszego kraju. Ale już 53% jest spokojna o przyszłość swojej firmy na rynku, a 50% deklaruje, że nie widzi zagrożeń o swoją przyszłość u obecnego pracodawcy.
 
Szefie: mamy problem
 
Co zatem jest przyczyną podjęcia decyzji o zmianie miejsca pracy? Wbrew pozorom nie jest to stres. Ten bowiem plasuje się nieco ponad połowę na 10-stopniowej skali, bo na 6,4 punktu.
 
W Polsce jednym z głównych powodów rotacji pracowników jest poziom wynagrodzenia. Niezadowolenie z wysokości otrzymywanej pensji deklaruje aż 58% badanych. To daje nam najgorszy wynik w tym zakresie we wszystkich 14 krajach, które brały udział w badaniu. Pracownicy zatrudnieni w innych krajach mają problem po pierwsze z czasem spędzonym w pracy (największe niezadowolenie w tym obszarze deklarują Szwedzi – 41% i Niemcy – 39%, Polacy ten punkt oceniają na 24%), po drugie z utrzymaniem pracy (największe obawy mają tu Holendrzy i Włosi – 47%, potem są Hiszpanie – 44%; w Polsce na ten problem zwraca uwagę 18% badanych).
 
Pracownik też chce żyć
 
Na rynek pracy wkracza nowe pokolenie – osób urodzonych po roku 90. To dynamiczne osoby, które szukają przede wszystkim firm, umożliwiających im rozwój i elastyczną organizację pracy. Większą uwagę przywiązują nie tylko do możliwości podnoszenia umiejętności, ale również do elastycznego czasu czy organizacji pracy. Zalety prowadzenia życia poza pracą coraz częściej dostrzegają też starsi pracownicy. Potwierdza to również Barometr Edenred-Ipsos. Widać bowiem zadowolenie pracowników z zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym (z ang. work-life balance). Deklaruje je 50% badanych pracowników w Polsce. Więcej niezadowolonych osób znajduje się w przedziałach wiekowych 35-44 lat i 45-54 lat. Są to odpowiednio 53% i 52%.
 
Całkiem nieźle wygląda także praca w godzinach nadliczbowych. 55% robi to od czasu do czasu, a 17% nigdy.
 
Motywacja jest bardzo ważna
 
Pracodawcy, którzy będą czytać wyniki Barometru Edenred-Ipsos powinni zastanowić się, jak zmotywować swój zespół do działania. Z badania wynika bowiem, że aż 37% pracowników uważa, że ich motywacja do pracy spada. A blisko 70% badanych jest niezadowolonych z oferowanych przez pracodawców świadczeń socjalnych.
 
Na co więc szef powinien postawić, poza wypłatą samej pensji? Dofinansowanie do posiłków – zadowolenie z takiego świadczenia deklaruje 83% badanych, dopłatę do zajęć sportowych i rekreacyjnych – 69% zadowolonych, z podarunków na święta i dofinansowania do wakacji cieszy się po 67% pracowników, a z dopłat do kultury (bilety) z radością korzysta 64% badanych.
 
 
O badaniu
Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie pracowników z 14 krajów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Polska, Rumunia, Turcja, Finlandia, Austria, Republika Czeska, Holandia); 13.600 pracowników łącznie, z którymi skontaktowano się w miesiącu styczniu 2015 r.

 
 
Źródło: Edenred
 
 
Pobierz najnowszy raport z 2015: barometrpracownika.edenred.pl
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0