Kandydat gwarantowany?

pexels-photo

Pracodawcy decydują się na korzystanie z pomocy agencji rekrutacyjnych z różnych powodów. Najczęściej bywa tak, że kluczową rolę odgrywa czas. Większości firm zależy na szybkim i efektywnym zatrudnieniu dopasowanego pracownika. Nagłe pojawienie się wakatów w firmie wiąże się z rozpoczęciem poszukiwań nowych osób spełniających wymagania pracodawcy.
 
Współpraca z agencjami rekrutacyjnymi ma niewątpliwie wiele zalet. W dzisiejszym artykule skupimy się na jednej z nich, a mianowicie na okresie gwarancyjnym. Co zrobić, kiedy firmy czują, że same nie będą w stanie poradzić sobie z przeprowadzeniem skutecznej rekrutacji? Jednym z rozwiązań może być skorzystanie z pomocy agencji rekrutacyjnych. Dlaczego warto wybrać właśnie tę formę pomocy z zewnątrz?
 
Agencje oferują m. in. okres gwarancyjny, który minimalizuje ryzyko popełnienia błędu przy zatrudnianiu pracowników. Dotyczy to możliwości niewłaściwego doboru osób do profilu stanowiska. Niestety, tego typu błędy niosą ze sobą poważne konsekwencje, także finansowe – podpowiada Tomasz Szach, Menadżer Działu Sprzedaży w firmie Smart MBC.
 
Niezmiernie ważne jest to, aby zwracać uwagę na odpowiednie dopasowanie kandydata do stanowiska pracy, jakie ma zajmować. Jeżeli etap ten zostanie zakończony pomyślnie i wybrana osoba będzie posiadać wystarczające predyspozycje, wówczas firma nie poniesie dodatkowych kosztów. Co ważne, sukces zatrudnienia najlepszego kandydata przełoży się również na oszczędność czasu.
 
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest okres gwarancyjny udzielany przez agencje rekrutacyjne. Dzięki niemu pracodawca zyska pewność, że nad decyzją o zatrudnieniu danej osoby czuwają profesjonaliści. Ich przewagą jest to, że z doświadczenia wiedzą, jaka osoba sprawdziłaby się najlepiej na konkretnym stanowisku. Wspomniana gwarancja jest ustalana wspólnie z pracodawcą podczas zatrudniania nowej osoby do zespołu. Z reguły wynoszą kilka miesięcy, jednak wszystko zależy od rangi i szczebla stanowiska pracownika – im wyższe, tym dłuższy okres gwarancyjny.
 
Należy pamiętać o tym, że gwarancja oferowana przez agencje pracy nie obejmuje wszystkich przypadków. Nie będzie respektowana w momencie, kiedy pracodawca zaniedba terminowość przelewu wynagrodzenia czy też kiedy nowozatrudniona osoba zrezygnuje z pracy, a przyczyną będzie wina leżąca po stronie pracodawcy. O wszystkich ewentualnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce, powinno się wspomnieć w podpisywanej umowie.
 
Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na stałą współpracę z agencją rekrutacyjną, warto rozważyć przeprowadzenie analizy psychometrycznej. Będzie ona nieocenionym wsparciem procesu rekrutacyjnego. Dzięki niej pracodawcy zyskają informację o tym, czy wybrany przez nich kandydat rzeczywiście spełnia wymagania niezbędne do tego, aby zajmować dane stanowisko pracy. Ważne jest także to, że przeprowadzenie analizy psychometrycznej wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych, aniżeli pełny proces rekrutacyjny. Jednocześnie firma zyskuje dodatkowe oszczędności.
 
Korzystanie z pomocy osób trzecich lub najnowszych narzędzi HR jest rozwiązaniem niosącym ze sobą wymierne korzyści. Każdy pracodawca życzyłby sobie pracowników, którzy w pełni identyfikują się z wartościami firmy i którzy dobrze poczują się w zespole swoich przyszłych współpracowników. Sięgając po wybraną metodę można zminimalizować ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby i ciągłego wznawiania procesów rekrutacyjnych. Warto zastanowić się, jaka forma pomocy z zewnątrz będzie dla firmy najbardziej korzystna i zwiększyć efektywność zarządzania zasobami ludzkimi.
 
 
Autorka: Sandra Kluza
Manager działu Marketingu, Smart MBC

 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0