Niezależnie od tego, czy jesteś w swojej wymarzonej pracy, czy na ścieżce zmiany, warto pamiętać o tym dekalogu:
1. Zidentyfikuj swoje mocne strony
Nasze naturalne zdolności są częścią nas i czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że odpowiednio użyte mogą być przydatne innym i stanowić nasze zawodowe mocne strony. Warto o to zapytać swoich znajomych, przyjaciół, rodzinę. Można pomyśleć o tym, co najlepiej lubimy robić. Można też wykonać odpowiedni test. Zapisanie odpowiedzi i zidentyfikowanie własnych talentów jest najprostszą drogą do satysfakcjonującej pracy.
2. Wzmocnij swoje silne strony
Nikt nie musi być dobry we wszystkim. Właściwie nawet nikt nie jest w stanie. Czy jest istotne, czy Kami Stoch umie rysować? Gdy już zidentyfikowałeś swoje talenty, nie próbuj wzmacniać swoich słabych stron, gdyż to Cię unieszczęśliwi. Skup się na doskonaleniu i wykorzystywaniu swoich mocnych stron, a to, czego nie umiesz i nie lubisz, postaraj się, aby robili inni. To ważna informacja dla menedżerów i działów HR. Nie zmuszajcie pracowników do tego, żeby robili to, co nie jest ich naturalnym zasobem. Rozmawiajcie z ludźmi o tym, co sprawia im radość i przyjemność w pracy, przydzielajcie zadania zgodnie z tymi preferencjami. Najczęstszy błąd, to robienie kierownikiem najlepszych handlowców. Jeśli naprawdę kochają sprzedawać, to prawdopodobnie na nowym stanowisku się nie sprawdzą.
3. Znajdź swoją pasję i wartości
Pracując zgodnie z nimi, nie będziesz miał poczucia, że pracujesz, nawet jeśli czynności zawodowe zajmą Ci dużo więcej niż 8 godzin. Doskonale znają to przedsiębiorcy, którzy stworzyli firmę ze swojego hobby.
4. Zostań mistrzem
Bycie najlepszym w tym, w czym już się jest dobrym, daje prawdziwe poczucie spełnienia. A dochodzenie do mistrzostwa, które zajmuje około 10.000 godzin praktyki, będzie również przyjemnością, a nie męką uczenia się czegoś, co nie sprawia nam frajdy.
5. Zacznij od pojedynczego projektu
Jeśli okaże się, że czujesz się w nim świetnie i przynosi on rzeczywistą wartość organizacji, postaraj się uczestniczyć w innych, podobnych. Zastanów się też, przy jakich innych czynnościach możesz uruchomić swoje talenty. Jeśli nie będzie to możliwe w organizacji, w której pracujesz, popróbuj jako wolontariusz.
6. Kieruj się swoją intuicją
Jedną z dróg znalezienia zajęcia swoich marzeń jest podążanie za intuicją, za głosem serca. Jakieś zajęcie może wydawać się rozumowo atrakcyjne, ale gdy Twoje serce i ciało Ci podpowiadają, posłuchaj ich i zobacz, co się stanie.
7. Obiecuj mniej a dostarczaj więcej
Planuj więcej czasu, niż jest potrzebne do wykonania zadań (pamiętamy o 40% czasu na zdarzenia nieprzewidziane). Zobaczysz, jaka będzie radość osób czekających na wyniki Twojej pracy, jeśli wykonasz ją wcześniej. To prawda, że over-deliver może spowodować zwiększenie oczekiwań wobec Ciebie, ale stosując tę zasadę zawsze możesz czuć się bezpiecznie.
8. Przestań obmawiać innych
Kiedyś uważałam, że plotki to domena kobiet. Ostatnio przekonuję się, że mężczyźni również tracą na nie sporo czasu. A wszyscy tracą na relacjach. Nikt nie lubi, gdy się o nim źle mówi, a mówiąc źle o innych, narażamy się na to, że inni będą czuli się upoważnieni, żeby źle mówić o nas. A i tak plotki nic pozytywnego nie wnoszą.
9. Zamień marudzenie w stawianie wymagań
Nikt nie jest lubiany, kiedy narzeka i marudzi. Jeśli Ci coś nie odpowiada, zadbaj o zmianę Jeśli ktoś może zrobić coś w sprawie, na której Ci zależy – poproś. Lepiej spytać, czy możesz przyciszyć radio, niż komentować, tu się nie da pracować.
10. Zamień komplementy i krytykę w informację zwrotną
Komplementy są najczęściej dobrze widziane, krytyka już nie. Jeden z najprostszych i wysoce efektywnych sposobów na sukces w pracy, to dawanie informacji zwrotnej. Ludzie powtarzają te czynności, za które są chwaleni.
Rady inspirowane blogiem Talane Miedaner
Autorka: Anna Zaremba