Rynek pracy potrzebuje specjalistów SEO/SEM

freelancer-763730_1280

Aż 67% pracowników łączy działania SEO/SEM z innymi zadaniami – tak wynika z raportu przeprowadzonego przez Bluerank i IRCenter. Co ważne, rynek prężnie się rozwija i prowadzenie tego typu działań przez około 8 godzin w tygodniu może nie wystarczyć, by osiągnąć zadowalające efekty.
 
Badanie w formie wywiadów indywidualnych przeprowadzono wśród 20 liderów rynku, z kolei w wywiadach telefonicznych wzięło udział 1000 osób, na co dzień zajmujących się działaniami z zakresu SEO/SEM. Respondenci najczęściej pochodzili z branży reklamowej, public relations i e-commerce.
 
Aż 80% spośród przebadanych firm prowadzi działania z zakresu SEO/SEM korzystając z usług agencji zewnętrznych. 35% badanych zleca te działania całkowicie na zewnątrz, 11% wykonuje je wewnątrz firmy, z kolei 47% badanych realizuje je zarówno wewnątrz, jak i zleca zewnętrznym podwykonawcom.
 
Głównym celem prowadzonych działań z zakresu SEO/SEM jest zwiększenie ruchu na stronie. Z kolei firmy, które zlecają wymienione działania agencjom zewnętrznym, zwracają większą uwagę na działania sprzedażowe oraz prowadzenie zintegrowanej komunikacji.
 
Jeśli chodzi o czas poświęcony działaniom SEO/SEM, aż 2/3 pracowników dzieli obowiązki z zakresu SEO z innymi zadaniami. 70% respondentów poświęca im do 8 godzin w ciągu tygodnia. Jednak blisko połowa deklaruje, że gdyby poświęcali więcej czasu tego typu działaniom, osiągnęliby lepsze rezultaty.
 
90% respondentów uważa, iż wyszukiwanie informacji na urządzeniach mobilnych zmieni sposób i modele działania agencji SEO/SEM. 80% badanych marketingowców twierdzi natomiast, że działania SEO/SEM pozwolą im na osiągnięcie lepszych wyników, takie samo przekonanie panuje wśród 75% osób posiadających wysokie umiejętności analityczne.
 
Ważnym wnioskiem jest również fakt, iż osoby, które widzą efekt prowadzonych działań z zakresu SEO/SEM na ich biznes, są zdecydowanie bardziej otwarte na szkolenia i pozyskiwanie dodatkowej wiedzy. Z kolei doświadczenie, cena i jej adekwatność do jakości usług oraz klienci i portfolio agencji, są kluczowymi czynnikami wpływającymi na wybór zewnętrznych partnerów odpowiedzialnych za działania SEO/SEM.
 
Badanie pokazuje, że rynek SEO/SEM nieustannie się rozwija i podlega zmianom, do których podmioty rynkowe już powinny zacząć się dostosowywać, jeśli myślą o promowaniu biznesu w Internecie. Poważnie powinny podejść także do tego, osoby, które być może dopiero teraz planują swoją ścieżkę zawodową, ponieważ w tym obszarze mogą liczyć na rozwój i miejsca pracy.
 
Raport_Bluerank-IRCenter_infografika
 
Źródło: Bluerank
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0