Praca za biurkiem – jak zacząć ćwiczyć?

fitness-studio-331569_1280
 
Najczęstszą wymówką, która usprawiedliwia brak aktywności fizycznej w naszym życiu, to zbyt mała ilość czasu. Obowiązki zawodowe, rodzinne i oczywiście nieśmiertelne zdanie: „Przecież muszę kiedyś odpocząć…” Czy jednak powinniśmy traktować wysiłek fizyczny jako kolejne zadanie w terminarzu?
 
Czy bieganie, fitness lub pływanie nie mogłoby stać się sposobem na zrelaksowanie się i odstresowanie? Jeśli w tej chwili ktoś poprosiłby Cię o wynotowanie Twojej aktywności fizycznej w zeszłym tygodniu, jaki wynikł znalazłby się na tej kartce? Czy sprawia on, że czujesz zadowolenie czy wręcz przeciwnie?
 
Jeśli powtarzasz sobie, że nie masz czasu lub nie lubisz ćwiczyć najprawdopodobniej jest to związane ze złymi wspomnieniami, kiedy starałeś się wprowadzić aktywny tryb życia. Zmuszaniem się do porannego wstawiania i joggingu, chociaż w ogóle nie sprawiało Ci to przyjemności. Morderczych treningów na sali fitness, żeby zdążyć uzyskać sylwetkę fit przed urlopem. Odwiedzanie siłowni, w których nie czujesz się pewnie i swobodnie.
 
Po pierwsze pamiętaj, że aktywność fizyczna to Twój wybór i nie należy myśleć o niej w kategoriach przykrego obowiązku, bo tak będziesz ją odbierać. Przy takim nastawieniu nawet najbardziej błahy powód będzie dobrą wymówką, aby przełożyć lub odwołać trening.
 
Od czego zacząć, aby zmienić styl życia na bardziej aktywny?
 

1. Wybierz to, co lubisz – istnieje szeroki wybór zajęć sportowych oraz korzystne systemy dla pracowników, dzięki którym płacisz mniej za dostęp do siłowni i klubów fitness. Wystarczy znaleźć i dopasować aktywność dla siebie.
 
2. Przestań traktować ćwiczenia jako środek do osiągnięcia szczupłej sylwetki – owszem, przy regularnych ćwiczeniach Twoje ciało staje się bardziej fit, ale dodatkowo poprawiasz wydajność układu krążenia, podnosisz swoją wytrzymałość i kondycję. Plusem jest również redukcja stresu, dzięki czemu jesteś w stanie wydajniej i szybciej pracować.
 
3. Nie rzucaj się na głęboką wodę – zrób w wolnej chwili test i sprawdź, ile pompek jesteś w stanie wykonać. Może być to 10, 30 albo 50. Załóżmy, że udało Ci się zrobić 10 powtórzeń i nagle postanawiasz zmusić się do zrobienia kolejnych 50. Po prostu nie uda się to, a jeśli nawet, to następnego dnia nie będziesz w stanie prawidłowo funkcjonować przez przeciążone mięśnie.


 
hrs0704_1
 
Ważne jest, aby wyznaczyć sobie realne cele treningowe dopasowane do poziomu kondycji. W ten sposób efekty i robione postępy będą dla Ciebie satysfakcjonujące.
 
Należy też pamiętać, że aktywny możesz być w każdym miejscu. Zbliża się wiosna. Może dobrym rozwiązaniem będzie zamiana samochodu na rower? Możesz też zaparkować auto najdalej od wejścia do biura, skorzystać ze schodów zamiast windy, a wszystkie sprawy w biurze zamiast telefonicznie załatwić osobiście.
 
Nie spalisz podobnej ilości kalorii, jak podczas godzinnego biegania, ale z pewnością właśnie te drobne sprawy mogą być początkiem zmiany w Twoim życiu.
 
 
hrs0407
 
Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w biurze?
 
1. PRZY KRZEŚLE
– Lift, czyli inaczej wznos nogi – ustań przy krześle i unieś nogę w bok, starając się cały czas napinać mięśnie i kontrolować ruch. Powtórz 8 razy na prawą i lewą stronę.
– Unoszenie nogi do tyłu – modyfikacja ćwiczenia opisanego wyżej z tą różnicą, że nogę unieś do tyłu.
– Siedząc za biurkiem staraj się napinać mięśnie brzucha i pośladków – takie ćwiczenie wykonuj przez 5-10 minut po godzinie siedzenia za biurkiem.
 
2. ZA BIURKIEM
– Siedząc za biurkiem wyprostuj lekko nogę i wykonaj 6 krążeń stopą w prawo, a następnie w lewo. Wykonaj ćwiczenia na lewą i prawą nogę.
– Złap za oparcie fotela i unieś obie nogi do góry. Ważne: napnij mocno mięśnie brzucha, aby nie obciążać kręgosłupa. Powtórz 6 razy w 3 seriach, czyli łącznie wykonaj 18 powtórzeń.
– Możesz również raz na godzinę przeznaczyć chwilę na stretching: zaokrąglij barki i wykonaj małe krążenia – 4 razy do przodu i 4 razy do tyłu.
– Rozłóż ramiona i staraj się powolnym ruchem „wypchnąć je do tyłu”, tak aby łopatki łączyły się ze sobą – powtórz 6 razy.
 
3. OBOK BIURKA
– Oprzyj się o biurko i przyciągnij stopę do pośladka. Wytrzymaj w tej pozycji 30-60 sekund i zmień nogę.
– Stań plecami do biurka i oprzyj dłonie o jego kant. Wykonaj „odwróconą” pompkę. Postaraj się zrobić 5 powtórzeń w 3 seriach.
 
 
Wystarczy, że na 2-3 godziny spędzone z biurkiem 10-15 minut przeznaczysz na te proste ćwiczenia – poczujesz przypływ energii, poprawę samopoczucia i większy zapał do pracy.
 
 
Źródło: eHealth Polska Spółka z o.o. właściciel portalu zdrowotnego kalorynka.pl
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0