Ile zarabia osoba odpowiedzialna za sterowanie pracą w dziale HR, tj. zarządzanie zespołem zajmującym się między innymi, procesami rekrutacyjnymi? W zależności od oczekiwań pracodawcy, do zadań Koordynatora ds. personalnych, o którym mowa, należy również współpraca z klientami zewnętrznymi oraz menedżerami liniowymi w firmie, usprawnianie dotychczasowych procedur, a także tworzenie i prowadzenie nowych projektów. Czy taki zawód się opłaca?
Korzystając z danych udostępnionych przez serwis wynagrodzenia.pl prezentujemy wyniki najnowszej analizy przeprowadzonej w oparciu o dane z niezależnego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Są one o tyle ciekawe, że obrazują sytuację na polskim rynku pracy, w tym w obszarze HR, oraz umożliwiają poznanie oferty finansowej dla danego stanowiska pracy. W przypadku stanowiska Koordynatora ds. personalnych taka analiza jest dodatkowo cennym źródłem wiedzy, ponieważ jak się okazało, zawód ten rządzi się swoimi prawami…
Przeciętne wynagrodzenie całkowite: 4 680 PLN brutto
HR Koordynatorzy wliczający się do pierwszego i drugiego kwartyla zarabiali do 4 680 PLN. Łączyło się to z obserwacją, że co czwarty pracownik na tym stanowisku otrzymywał wynagrodzenie powyżej 7 000 PLN i oznaczało to różnicę wynoszącą ok. 2,3 tys. PLN względem podanej mediany wynagrodzenia całkowitego. W czołówce najlepiej zarabiających znaleźli się pracownicy otrzymujący nawet do powyżej 10 200 PLN.
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
Koordynator ds. personalnych – wybryk natury HR?
Ciekawe okazały się rezultaty badania wynagrodzenia w zależności od typu firmy. Odmiennie od pozostałych analizowanych stanowisk (Asystenta ds. personalnych i Specjalisty ds. kadr i płac), Koordynatorzy ds. personalnych mogli liczyć na zarobki utrzymujące się na względnie równym poziomie niezależnie od rodzaju swojego miejsca pracy. Najmniej (choć wciąż utrzymując się wokół wyliczonej mediany – 4 680 PLN) oferowały organizacje non-profit (4 224 PLN), a najwięcej firmy prywatne (ok. 500 PLN więcej).
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
Na tle innych zatrudnionych w działach HR płace Koordynatorów ds. personalnych wyróżniały się rownież ze względu na największe różnice w poziomie zarobków w firmach z kapitałem polskim (3 900 PLN) vs. zagranicznym (6 050 PLN). To prawie 65-procentowa rozbieżność o wartości ponad 2 tys. PLN! Dla porównania, w pozostałych analizowanych przypadkach nie przekroczyła ona około 1 tys. PLN.
Brak podobieństw widoczny był także w zróżnicowaniu mediany wynagrodzenia całkowitego dla miast o różnej liczbie mieszkańców. W Warszawie pracownicy zarabiali średnio 6 399 PLN, a na drugim miejscu znalazły się miasta do 25 tys. mieszkańców (4 500 PLN), pozostawiając większe miejscowości na kolejnych miejsach w rankingu (ok. 650 PLN różnicy).
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
Dodatkowo, najlepiej zarabiali HR Koordynatorzy w Gdańsku (4 718 PLN), Wrocławiu (4 200 PLN) Łodzi (4 000 PLN) oraz w województwie śląskim (5 000 PLN). Najsłabszą sytuację odnotowano w województwie wielkopolskim, tym samym, w Poznaniu (3 450 PLN).
W zależności od stażu pracy, osoby zatrudnione na omawianym stanowisku pracy mogły liczyć na korzystny awans finansowy. W pierwszym roku pracy zarobki wynosiły ok. 2 892 PLN, a już w kolejnym o 500 PLN więcej, osiągając wartość 4 150 PLN po czterech latach i nawet 5 200 PLN po sześciu latach i więcej.
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
Uwagę należy zwrócić również na dane płynące z weryfikacji poziomu wykształcenia Koordynatorów ds. personalnych. Okazuje się, że osoby z wykształceniem zawodowym zarabiały najwięcej (5 700 PLN), pozostawiając daleko w tyle osoby z wykształceniem np., wyższym (4 210 PLN). Jednocześnie dla porównania, na pozostałych stanowiskach w działach HR najwyższe wynagrodzenie otrzymywali Ci z wykształceniem podyplomowym.
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
Dla Koordynatorów ds. personalnych przewidywano szeroko rozpowszechnianą ofertę benefitową, w której najczęściej określano: telefon komórkowy (u 54% pracowników), prywatną opiekę medyczną (u 41%) i komputer przenośny (u 40%). Do węższej grupy pracowników trafiały również: karty sportowe i karnety z oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych (dla 28%), dofinasowanie nauki (dla 19%) i ubezpieczenie na życie/NNW (dla 15%).
A w przyszłym tygodniu, ostatni już raport płacowy – Trener w dziale HR
Analiza danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń: Monika Sołtysiak
CZYTAJ TEŻ: Po uszy w papierkowej robocie – wynagrodzenie Specjalisty ds. kadr i płac