„Coaching Biznesowy” Anne Scoular (recenzja)

2Coaching Biznesowy Anne Scoular to książka, którą wybrałam przypadkowo z pośród wielu innych na temat coachingu. Okazało się to bardzo trafnym wyborem. Książkę przeczytałam jednym tchem jak doskonałą powieść. Jednocześnie, choć zwykle tego nie robię, już w czwartym z dwunastu rozdziałów, zaczęłam zakreślać markerem najistotniejsze zagadnienia, tak żeby mi nic nie umknęło.
 
 
 
 
 
 
 
Autorka jest współzałożycielką powstałej w latach 90. XX w. renomowanej brytyjskiej firmy szkoleniowej Meyler Campbell, przygotowującej ludzi biznesu, zajmujących wysokie stanowiska kierownicze, do prowadzenia coachingu. W toku ciekawej kariery zawodowej uzupełniła kwalifikacje i zajęła się psychologią organizacyjną i coachingiem biznesowym. Jako światowy ekspert w dziedzinie coachingu znalazła się wśród pięciu osób wybranych spośród najwybitniejszych światowych ekspertów, które zostały poproszone przez Harvard Business Review o wypowiedź na temat stanu badań nad coachingiem biznesowym.
 
Książka napisana jako przewodnik Financial Times rozpoczyna się od ogólnych informacji o coachingu. Wydawałoby się, że może być to nudne dla kogoś, kto już kilka lat jest coachem. Okazało się jednak, że autorka podaje najnowsze informacje na temat branży, wyniki ciekawych badań i ma nieznane mi wcześniej spojrzenie na karierę coachów. W dodatku pisze w jasny i przejrzysty sposób (dodatkowa pochwała należy się tłumaczce, pani Małgorzacie Nosorowskiej).
 
Kolejne rozdziały dotyczą rozwoju umiejętności coachigowych. Za fundament prowadzenia coachingu autorka uważa podstawowe umiejętności, które nazywa wielką piątką coachingu (nie mylić z wielką piątką osobowości). Są to: zawarcie kontraktu, model GROW, słuchanie, zadawanie pytań i zachowania niedyrektywne. Następnie proponuje czytelnikowi przegląd metod coachingowych, ze szczególnym uwzględnieniem swojej indywidualności i narzędzi, którymi można sprawdzić zarówno siebie, jak i klienta. Kilka rozdziałów poświęconych jest coachingowi zaawansowanemu, czyli pracy z grupą, zmianie ścieżki kariery zawodowej klienta i jego motywacji do zmiany. Ostatni rozdział natomiast jest przewidziany dla kandydatów na coachów i aktywnych coachów, którzy chcą rozwinąć swoją karierę. W rozdziale tym autorka inspiruje do zadania sobie kilku ważnych pytań i porusza wiele istotnych zagadnień związanych z codzienną pracą coacha.
 
Dodatkową wartością książki jest jej układ. Każdy rozdział zawiera wyróżnione w ramkach ciekawe przypadki, przykłady, techniki i ważne pytania. Niemal każdy rozdział kończy się zalecaną literaturą z danego zagadnienia, co czyni książę jeszcze bardziej użyteczną.
W ostatnich zdaniach książki autorka zaprasza czytelników do kontaktu. Byłam tak zadowolona z lektury, że skontaktowałam się z autorką mailowo i jeszcze tego samego dnia dostałam odpowiedź. Każdy z Was czytelnicy może zrobić to samo.
 
 
Autorka: Anna Zaremba
 
 

1 komentarz
  1. Reply
    grażyna Humanicka 19 listopada 2014 at 15:23

    „Meyler Campbell”

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0