„Czy chcecie być jak król Julian”, czyli metafora i symbol – skuteczne narzędzia zarządzania

iphone-500291_1280W 2012 roku uczestniczyłem jako obserwator w prezentacji badań zaangażowania pracowników dla jednego z polskich banków. Badania wyszły słabo, a najgorzej zostali ocenieni przez swoich podwładnych dyrektorzy departamentów raportujący bezpośrednio do Zarządu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W pewnym momencie, prowadzący prezentację Prezes Banku wyświetlił fragment znanego w Polsce filmu Madagaskar w którym “Król Julian próbuje skłonić poddanych do marszu w stronę plaży”, a jak pamiętacie poddani Juliana biegną w odwrotnym kierunku. Przez moment pomyślałem, że przykład filmu dla dzieci nie jest najlepszych wyborem, ale później zrozumiałem, że zamysłem Prezesa było mocno poruszyć Dyrektorów.
 
“Czy chcecie być takimi szefami jak Król Julian?” grzmiał z mównicy, po czym zarządził pracę w mniejszych grupach warsztatowych, aby wypracować taktyki podniesienia zaangażowania w zespołach Dyrektorów Departamentów.
 
Przyznam, że po tamtej prezentacji nie pamiętam chyba żadnego ze 150 wyświetlanych slajdów, ale film z królem Julianem i właśnie to pytanie Prezesa: “ Czy chcesz być takim szefem jak Julian?” pamiętam do dziś.
 
Taka właśnie jest siła metafory i stosowania symboli w prowadzeniu zespołu. Często symbol może zastąpić dziesiątki wyświetlonych slajdów i wypowiedzianych słów. Pamiętam jak w 2008 roku w naszej firmie pierwszy pracownik przepracował 10 lat. Chcieliśmy ze wspólnikami wręczyć nagrody-symbole, które zostaną przez niego i przez zespół długo zapamiętane, a być może skłonią innych pracowników do refleksji. Nagroda – symbol wymagała od nas odrobiny wysiłku, choć pewnie dla wielu z Was nie będzie stanowiła problemu. Otóż musieliśmy dowiedzieć się co pasjonuje Wojtka w obecnym czasie. To ciekawe, że Wojtek właśnie ukończył 40 lat, rzucił palenie i alkohol, a cały swój wolny czas przeznaczał na przygotowywanie się do maratonów.
 
Długo się nie zastanawiając przygotowaliśmy dwa rekwizyty: Po pierwsze specjalną koszulkę z napisem Maratończyk nawiązując do znanego filmu z Dustinem Hoffmanem, a po drugie Wojtek otrzymał od nas urządzenie do pomiaru tętna, które dziś są bardzo popularne ale jeszcze w 2007 roku nie dla wszystkich były dostępne cenowo. Byłem niezmiernie zaskoczony kiedy Wojtek od razu założył koszulkę oraz nowy zegarek dla biegacza. Co ciekawe od tego czasu minęło już 8 lat a Wojtek nadal posiada oba symbole choć koszulka już trochę wyblakła, a na rynku pojawiły się nowsze zegarki dla biegaczy. Wojtek jest z nami już niemal kolejne 10 lat. I im dłużej współpracujemy tym bardziej rozumiem, jak trafiona była to metafora. Długi dystans, który biegają maratończycy uczy pokory, wytrwałości i ścisłej współpracy. Jakże to ważne wartości i postawy kiedy zarządzasz zespołem w zmianie.
 
Podsumowując, kiedy dziś jesteś liderem i kierujesz zespołem:
 
1. Wykorzystuj pozytywne i wzmacniające symbole
2. Korzystaj z metafor, bo poruszają one wyobraźnię i są lepiej zapamiętywalne
 
Powodzenia. Gdybyś chciał poradzić się lub podzielić swoimi praktykami pisz: robert.zych@kontraktosh.pl
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0